Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Kłecku - OSP Kłecko

RED
Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna Kłecko
Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna Kłecko OSP Kłecko
Historia powstania straży pożarnej nierozerwalnie łączy się z ciągłą walką człowieka z ogniem. Plagą dawnych miast były pożary. Kłecko również padało jego pożodze. Pod koniec 1891 roku powstała w Kłecku Straż Pożarna.

Informacji o samym początku niestety nie ma. Nie wiemy kto był jej założycielem i kto był pierwszym prezesem. Pierwszą wzmianka mówi o tym, że w początkowym okresie straż w Kłecku dysponowała sprzętem bardzo prostym, a mianowicie ręczną sikawką, toporami, wiadrami.

Dopiero w 1898 roku sikawkę ręczną zastąpiła sikawka kołowa. Brak jakichkolwiek informacji co działo się w latach następnych. Wiadomo jedynie, że kłeccy strażacy aktywnie walczyli w pierwszej wojnie światowej, a następnie w Kompanii Kłeckoskiej Powstania Wielkopolskiego w latach 1918/1919r. Wielu strażaków poległo w tych działaniach wojennych. Zaraz po wojnie jednak reaktywowali swoją jednostkę.

Pierwszy znany zarząd naszej straży stanowili:
Władysław Muszyński - prezes
Stanisław Muszyński - naczelnik
Edward Bennewitz - z-cz naczelnika
Antoni Kraczek - sekretarz
Maksymilian Wawrzynkiewicz - skarbnik

Następną informacją źródłową jest spis z 1922 roku członków czynnych i nieczynnych czyli wspierających. Dowiadujemy się z niego, że tych pierwszych było 32 oraz 18 wspierających. Największy rozwój straży przypada na lata 1924 – 1938. W okresie kiedy naczelnikiem był Edward Bennewitz, Ochotnicza Straż Pożarna w Kłecku była jednostką przodującą w powiecie gnieźnieńskim.

Na uwagę zasługuje fakt, że straż miała w tym okresie własną orkiestrę dętą. Okres II wojny światowej to następny tragiczny okres w dziejach kłeckiej straży. Jej ostatni prezes przed wojną Jan Lapis zostaje dowódcą Obrony Cywilnej Kłecka w pierwszych dniach września 1939 r. Wraz z innymi stawiają czynny opór z bronią w ręce przeważającym siłą wroga. Po przełamaniu naszego heroicznego oporu i wtargnięciu wojsk niemieckich do Kłecka, rozpoczyna się krwawy odwet, w którym ginie wielu strażaków z Janem Lapisem na czele.

Zaraz po przejściu frontu, w marcu 1945 roku odbyło się zebranie członków, gdzie dokonano wyboru nowego zarządy, który przedstawiał się następująco:
Antoni Kraczek - prezes
Józef Wojtkowiak - naczelnik
Michał Muszyński - sekretarz
Stanisław Waldowski - skarbnik
Władysław Dominiak - komorowy
Nawrocki Jan - gospodarz

Na dzień dzisiejszy w skład zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłecku wchodzą:
Kaczor Marcin - prezes (Prezes Gminny)
Sip Maciej - v-ce prezes – naczelnik (Komendant Gminny)
Kaczmarek Dariusz - z-ca naczelnika
Beczek Przemysław - sekretarz
Kusy Krzysztof - skarbnik
Woźniak Dariusz - czł. Zarządu
Plewa Ireneusz - czł. Zarządu
Pniewski Daniel - gospodarz

Znane są trzy lokalizacje strażnicy w Kłecku. Pierwszą była strażnica na posesji ówczesnego skarbnika Wawrzynkiewicza tzn. druga nieruchomość po zachodniej stronie ul. Dworcowej licząc od rynku. Na rogu ul. Dworcowej i Jeziornej w domu Bennewitzów mieścił się „Punkt meldunkowy straży pożarnej”. Następnie jeszcze przed II wojną strażnicę przeniesiono na róg ulic Paderewskiego i Targowej. A w 1967 roku po wybudowaniu remizy przeniesiono się do obecnego budynku.

W latach międzywojennych na rozwidleniu ul. Dworcowej i Cmentarnej wybudowano wspinalnię, która służyła jako wieża treningowa przy nauce wspinania, suszono na niej węże i przypuszczalnie służyła jako wieża obserwacyjna. W 2000 r. wieżę ze względów bezpieczeństwa zdemontowano i po gruntownym remoncie postawiono, ale już przy strażnicy.

W latach 1977 – 1991 funkcjonowała w naszej straży druga w historii strażacka orkiestra dęta, której kapelmistrzem był Edmund Skrzetuszewski.

Strażacy z jednostki oprócz pełnienia swej zaszczytnej służby, biorą czynny udział w życiu społeczno-kulturalnym Kłecka. Współpracują z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury, Urzędem Gminy, tutejszą parafią oraz ze szkołami na naszym terenie zapoznając dzieci i młodzież z przepisami przeciwpożarowymi, organizując pogadanki i pokazy sprzętu.

Za swoją pracę otrzymują wysokie odznaczenia państwowe i branżowe. Aktywność druhów OSP Kłecko została dostrzeżona przez Zarząd Powiatowy OSP. I tak na obchodach Dnia Strażaka 03.05.2014 r. tytułem Gnieźnieńskiego Działacza Roku 2013 wybrano druha Macieja Sip, a strażakiem Roku 2017 został druh Marcin Kaczor.

Nie ma uroczystości w Gminie Kłecko, aby nie uczestniczył w niej poczet sztandarowy ze sztandarem Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłecku. Druhowie swoją aktywnością zarażają młodzież, dzięki czemu jednostka jest ciągle zasilana nowymi ochotnikami.

OSP Kłecko
Ignacego Paderewskiego 16, 62-270 Kłecko
Marcin Kaczor, tel. 698 652 142

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski