Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krówka Mała zebrała dla WOŚP ponad 600 tysięcy złotych [ZDJĘCIA]

Krzysztof M. Kaźmierczak
Krówka Mała zebrała dla WOŚP ponad 600 tysięcy złotych
Krówka Mała zebrała dla WOŚP ponad 600 tysięcy złotych Krówka Mała - archiwum
Z Wielką Orkiestrą są od jej początku. Grzegorz Pawlak, lider Krówki Małej poznał Jurka Owsiaka w 1993 roku, po pierwszym finale, jeszcze przed powołaniem Fundacji WOŚP. Właśnie w gronie orkiestrowych zapaleńców powstał w 2000 roku pomysł wspólnego działania jako Śremska Grupa Nieustannych Optymistów. Zaczęło się od zaledwie sześciu osób, którym podczas spotkania w "Cafe Ole" przypadała do gustu nazwa Krówka Mała.

- Taka gra słów i skojarzeń. Miało być radośnie, optymistycznie i trochę szalenie - wyjaśnia Grzegorz Pawlak. Zapoczątkowane wtedy pozytywne "szaleństwo" nie ma końca. Tylko w ciągu dziesięciu ostatnich lat WOŚP dzięki staraniom Krówki Małej uzyskała na pomoc dzieciom ponad 600 tys. złotych.

Zeszyty w serca i łaciaty maluch
- Zaczynaliśmy od sceny na przyczepie ciężarówki, potem doszły różne aktywności wokół sceny - bojer "ślizgający" się po asfalcie, pokazy policyjne, wojskowe, straży pożarnej i… rycerzy, lodowa rzeźba, autorskie przedstawienie teatralne i oczywiście mnóstwo koncertów i różnej maści występów artystyczno-sportowych. Czasami mamy wrażenie, że było już u nas wszystko - mówi Pawlak.

Orkiestrowe puszki Krówka napełnia na wiele sposobów. Prócz tradycyjnego ulicznego kwestowania na Orkiestrę zbierane są pieniądze na licytacjach prowadzonych podczas krówkowego finału w Śremie oraz w internecie, na aukcjach WOŚP.

- Zlicytowaliśmy m.in. łaciatego Fiata 126p, dywan z orkiestrowym serduchem oraz mnóstwo przygotowywanych przez nas na finały gadżetów: gliniane cegiełki, zegary, kubki, filiżanki i wiele innych - mówi lider śremskich zapaleńców.

Ich gadżety wyróżniają się, są pomysłowe i optymistyczne. Dlatego, aby zdobyć zegary, kalendarze i kubki z wizerunkiem charakterystycznej wesołej krówki czy też niezwykłe zeszyty w serduszka zamiast linii czy kratek walczyło na poszczególnych licytacjach nieraz nawet po kilkadziesiąt osób równocześnie. Tylko podczas pierwszych pięciu inter-netowych finałów (XI-XV) na prawie 1400 aukcjach śremianie zebrali na WOŚP niemal 100 tys. złotych.

Krówka Mała to jeden z najaktywniejszych sztabów WOŚP w Polsce. Za swoje zaangażowanie został już trzykrotnie uhonorowany pamiątkowymi medalami Fundacji WOŚP.

Krówka gra przez cały rok
Finały Wielkiej Orkiestry to podstawowe coroczne cele działalności śremskich optymistów, ale mają oni również inne. I nie ograniczają się w swojej aktywności tylko do WOŚP.

- Nasza nazwa podkreśla "śremskość" nie bez przyczyny. Staramy się być aktywni lokalnie i realizować projekty, których odbiorcami są mieszkańcy naszego miasta. Dzięki temu powstał Niebieski Pokój w śremskiej komendzie policji, wspomogliśmy Powiatowy Klub Środowiskowy nowym komputerem, oddział dziecięcy śremskiego szpitala i Zespół Szkół Specjalnych wyposażeniem klasy - wylicza Grzegorz Pawlak.
Grono orkiestrowych przyjaciół od siedmiu lat prowadzi też własną kampanię społeczną "Zdrowa Krówka" zainspirowaną pomysłem Fundacji WOŚP. Jej głównym punktem jest całoroczna nauka pierwszej pomocy. Na krówkowych manekinach do resuscytacji ćwiczyło już kilka tysięcy osób - od przedszkolaków do seniorów. Stowarzyszenie propaguje także bezpieczeństwo na drodze. Współpracując z Urzędem Miejskim w Śremie rozdało kilkaset samochodowych apteczek pierwszej pomocy i kamizelek odblaskowych. Zarazem zachęca do stosowania numerów ICE, oddawania szpiku kostnego, krwiodawstwa i przekazywania narządów na przeszczepy.

"Zdrowa Krówka" działa w swoim rodzinnym mieście, ale bywa, że eksportuje pozytywną energię poza Śrem - była z własnym programem w strefie organizacji pozarządowych (NGO) na Festiwalu Open'er w Gdyni.

Krówka to nie tylko edukacja, ale również zabawa. Bierze udział (wraz z ogromną "żółtą krówką") w festiwalu "Przystanek Woodstock", ma także autorski projekt muzyczny RockPastwisko. Podczas jego kilku edycji na śremskiej scenie przewinęło się wiele zespołów, w tym m.in. Pogodno, Farben Lehre, Maleo Reggae Rockers i Sztywny Pal Azji.

W tych dniach najważniejsza jest jednak Wielka Orkiestra. W niedzielę od rana kwestować będzie w Śremie blisko setka wolontariuszy sztabu Krówki Małej. O godz. 15.00 wystartuje "3 Bieg Policz się z cukrzycą" organizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Runner's Power. Godzinę później ruszy scena koncertowa i liczne atrakcje towarzyszące występom, m.in. będzie można przejechać się tramwajem konnym i prawdziwą londyńską taksówką oraz skorzystać ze sklepiku z gadżetami krówkowo-orkiestrowymi własnej produkcji. Jeszcze długo po zakończeniu 22. Finału trwały będą in-ternetowe aukcje Krówki Małej, na których rokrocznie zbiera ona na WOŚP po 20-30 tys. zł.

Krówka Mała nie tylko organizuje corocznie śremskie finały WOŚP, ale także prowadzi od lat aukcje internetowe na rzecz Orkiestry i własne działania społeczne.

Internetowe aukcje WOŚP prowadzone są zawsze od grudnia do połowy lutego. W przygotowanym przez Allegro specjalnym serwisie aukcje.wosp.org.pl każdy może bezpłatnie wystawić przedmioty na rzecz Orkiestry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski