Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzyżacki szeląg i naczynia sprzed wieków. Odkrycie kaliskich archeologów

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Na szczególną uwagę zasługuje odnaleziono krzyżacki szeląg, który został wybity przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Michała I Küchmeistera.Więcej zdjęć --->
Na szczególną uwagę zasługuje odnaleziono krzyżacki szeląg, który został wybity przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Michała I Küchmeistera.Więcej zdjęć --->Adam Kędzierski
Krzyżacki szeląg z czasów Michała I Küchmeistera, kopiejkę z 1860 roku oraz naczynia średniowieczne i nowożytne odkryli kaliscy archeolodzy podczas badań, które prowadzili przy ulicy Garncarskiej w Kaliszu.

Skarby pod ziemią na Garncarskiej

Kaliscy archeolodzy od podczas badań prowadzony przy ulicy Garncarskiej w Kaliszu.

- Pierwsza informacja o tym miejscu pochodzi z roku 1592, kiedy to w kronice miasta Kalisza odnotowano, że w kwietniu odbył się proces znachorki miejskiej Apolonii Porwitowej z Glinek, obecnie ulica Garncarska, oskarżonej o żegnanie piwa - mówi archeolog Leszek Ziąbka. - W tym miejscu pozyskiwana była glina do celów gospodarczych, a najbliższa cegielnia znajdowała się w Majkowie.

Podczas wykopaliska natrafili na wyjątkowe odkrycia. Łącznie odnaleźli aż 27 obiektów. Na szczególną uwagę zasługuje odnaleziono krzyżacki szeląg, który został wybity przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Michała I Küchmeistera.

- Takie egzemplarze znane są ze skarbu z Kościelnej Wsi. Podobna moneta została odnaleziona podczas badań Leszka Ziąbki w 2013 roku przy kościele św. Wojciecha na Zawodziu i jeszcze spod Ostrzeszowa - mówi archeolog Adam Kędzierski z PAN. - Garncarska jest położona od strony traktu z Torunia, który do 1466 roku był on w posiadaniu Krzyżaków. Była to ważna droga handlowa z północy przez Kalisz dalej na południe, zatem w tym miejscu spokojnie można było ją odnaleźć.

Ponadto udało się odnaleźć ceramikę średniowieczną i nowożytną, a także kopiejkę z 1860 roku.

- Niestety, jest mocno zniszczona, zatem nie wiemy czy została wybita w Warszawie czy w Jekaterynburgu - tłumaczy archeolog.

Źródło: kalisz.naszemiasto.pl

Obserwuj nas także na Google News

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski