Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Edward Jaworski: Przeżyjmy te dni ze spokojem. Niech nasza pobożność będzie rozumna

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Ksiądz Edward Jaworski jest proboszczem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Przemęcie.
Ksiądz Edward Jaworski jest proboszczem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Przemęcie. Waldemar Wylegalski
O dniu Wszystkich Świętych w czasach pandemii, o tym jak powinni zachować się wierni w nadchodzących dniach i czy coraz częściej myślimy o śmierci rozmawiamy z księdzem Edwardem Jaworskim, proboszczem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Przemęcie.

Czy w obliczu pandemii koronawirusa ludzie częściej myślą o śmierci? Nie jest ona już dla nich tak abstrakcyjna?
Przez wiele ostatnich lat człowiekowi wydawało się, że stanął na miejscu Pana Boga. W życiu osoby areligijnej religia stała się ograniczeniem wolności. Człowiek nie widział w Bogu możliwości rozwoju swojej osobowości i jej doskonalenia. I teraz w obliczu pandemii ma on wielki problem. Jest przerażony tym, że jednak życie może się skończyć i tego w jaki sposób ono się skończy nikt z nas nie jest w stanie zaplanować.

Sprawdź też:

A jakie jest księdza podejście do spraw ostatecznych, do śmierci?
Mimo pandemii żyję sobie na luzie. W Biblii napisane jest jasno „Nikt ani godziny nie dołoży do dni twoich”, staram się tymi słowami kierować w życiu codziennym. Nikt z nas nie jest w stanie przygotować się na śmierć. W naszym przypadku przygotowujemy się dopiero poprzez śmierć na spotkanie z Bogiem.

Jakie ma ksiądz rady dla wiernych na te nadchodzące dni?
Pan Bóg dał człowiekowi rozum, a św. Jan Paweł II wezwał do rozumnego przeżywania wiary, rozumnej pobożności. Tym powinni kierować się wierni planując swoją wizytę na cmentarzu w czasie pandemii. Papież Franciszek rozszerzył na cały listopad możliwość uzyskania odpustu zupełnego dla wiernych zmarłych, także spokojnie. Czasami trzeba odejść od poszanowania tradycji. Moi wierni w Przemęcie są bardzo wyrozumiali, kochani i rozumni, dlatego na ich mądrość liczę w tych dniach.

Sprawdź też:

A brak mszy świętej na cmentarzu nie jest przeszkodą w dobrym duchowym przeżywaniu dnia Wszystkich Świętych?(rozmowa odbyła się przed ogłoszeniem informacji o zamknięciu cmentarzy - przyp.).
Ja się nawet cieszę, że nie ma mszy polowych na cmentarzach. To są dla mnie zawsze bardzo trudne nabożeństwa. Niby większość ludzi uważa się za chrześcijan, a ja odprawiam mszę i wygląda to tak, że ktoś poprawia znicz, ktoś wianuszek, a gdzieś tam pod takim śmiesznym zadaszeniem przyszedł pan Jezus, ale kto go zauważył? Pamiętam jeszcze z dzieciństwa, gdy nie odprawiało się mszy na cmentarzach, tylko w kościele, a potem szliśmy na cmentarz z różańcem. To było dobre rozwiązanie.

Sprawdź też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski