Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Kasper Drużbicki w Poznaniu żyje do dziś

Anna Jarmuż
Ksiądz Kasper Drużbicki w Poznaniu żyje do dziś
Ksiądz Kasper Drużbicki w Poznaniu żyje do dziś archiuwm
Jezuita ksiądz Kasper Drużbicki choć żył w XVII w., nadal jest obecny w sercach mieszkańców miasta oraz w farze poznańskiej, gdzie spoczywa.

Wlatach 50. i 60. XVII wieku można go było spotkać w budynku dzisiejszego Urzędu Miasta. To tam - przy poznańskim placu Kolegiackim - znajdowało się Kolegium Jezuickie - druga po Akademii Lubrańskiego uczelnia wyższa w Poznaniu. Ksiądz Kasper Drużbicki przez 10 lat był jego rektorem. Funkcję tę pełnił dwukrotnie - w latach 1644-47 i od 1657 r. aż do śmierci, która nastąpiła w 1662 roku. W czasie pełnienia obowiązków ówczesny rektor odbudował gmach kolegium i kościoła oraz otworzył szkołę jezuicką, zniszczoną podczas najazdu szwedzkiego.

Ksiądz Kasper Drużbicki swoją wieczność związał z dawnym kościołem jezuickim - dzisiejszą farą. To właśnie tam, w rozległych piwnicach, znajduje się miedziana trumna, ustawiona na murowanej podstawie w formie sarkofagu - a w niej prochy poznańskiego jezuity. Grób otwarto po raz ostatni w 1924 roku. Znaleziono w nim wówczas szkielet wysokiego mężczyzny przykryty czerwonym jedwabiem. To jednak niejedyne ślady poznańskiego jezuity w tym kościele. W kaplicy poświęconej Matce Boskiej - po prawej stronie od obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy - znajduje się epitafium księdza Kaspra Drużbickiego.

Miejsce spoczynku księdza Kaspra Drużbickiego jest odwiedzane przez kolejne pokolenia poznaniaków i turystów. Polacy pamiętają o poznańskim jezuicie. To właśnie on był prekursorem kultu Serca Chrystusa. Ksiądz Kasper Drużbicki zainicjował Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa (święto, które jest obchodzone do dziś i przypada w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała).

Ksiądz Kasper Drużbicki pochodził z innej epoki - czasów świetności Zakonu Jezuitów

- W tym roku mija 250 lat od ustanowienie kultu Serca Pana Jezusa. W tę okrągłą rocznicę warto pamiętać także o księdzu Kasprze Drużbickim - mówi Ks. Mateusz Misiak, proboszcz parafii farnej. - W opinii wielu uchodzi on za człowieka niebywałego. Modlimy się o jego beatyfikację.

Jak podkreślają poznańscy księża, do dziś przetrwało wiele dzieł poznańskiego jezuity. Pozostawił on po sobie 24 tomy kazań. Choć ksiądz Kasper Drużbicki pochodził z innej epoki - czasów świetności Zakonu Jezuitów (z czasem został on rozwiązany, a potem reaktywowany), nadal są one czytane.

- Możemy czerpać z tej postaci, z jej wiedzy i duchowości - tłumaczy ojciec Tadeusz Domeracki, superior z Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, który wiedzą o księdzu Kasprze Drużbickim podzielił się w filmie pt. "Śladami Jezuitów w Poznaniu". - W Poznaniu jest ulica Kaspra Drużbickiego, a to oznacza, że jest to postać znacząca dla tego miasta, znacząca dla Wielkopolski - dodaje ojciec Tadeusz Domeracki.

Ksiądz Kasper Drużbicki w Poznaniu żyje do dziś

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski