Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto będzie mógł zostać dyrektorem szkoły? Do konsultacji trafił projekt dotyczący wicedyrektorów szkół i przedszkoli

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
PAP
PAP
Trudniej będzie zostać dyrektorem szkoły. Nadchodzą zmiany w przepisach.
Trudniej będzie zostać dyrektorem szkoły. Nadchodzą zmiany w przepisach. Robert Wozniak/Polska Press
Dyrektorem placówki będą mogli zostać tylko niektórzy nauczyciele. Projekt nowelizacji rozporządzenia jest konsekwencją zmian w Karcie Nauczyciela. Nowe przepisy mówią także o warunkach, które musi spełnić kandydat na stanowisko wicedyrektora. Co się zmieni?

Spis treści

Kto będzie mógł zostać dyrektorem szkoły? Jest projekt nowelizacji rozporządzenia

Jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce, jest to konsekwencja nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, dotyczącej awansu zawodowego nauczycieli.

Zgodnie z nowelizacją od 1 września zmniejszona została liczba stopni awansu, dzięki likwidacji stopni nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. W ich miejsce wprowadzono stopień nauczyciela początkującego. W nowelizacji ustawy zastąpiono też ocenę dorobku zawodowego za okres stażu oceną pracy.

W projekcie nowelizacji rozporządzenia zapisano, że stanowisko dyrektora szkoły polskiej będzie mógł zajmować nauczyciel mianowany lub dyplomowany, a nie – jak dotychczas – nauczyciel kontraktowy, mianowany lub dyplomowany.

Zmiany dotyczą także stanowiska wicedyrektora. Znaczenie będzie miała ocena pracy

W projekcie określono też, że stanowisko dyrektora, ale także wicedyrektora i stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole lub placówce oraz zespole publicznych przedszkoli, szkół lub placówek, będzie mógł zajmować nauczyciel mianowany lub dyplomowany, który:

  • uzyskał co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy,
  • lub – w przypadku nauczyciela akademickiego – pozytywną ocenę pracy w okresie ostatnich czterech lat pracy w uczelni, przed przystąpieniem do konkursu na to stanowisko.

Takie same wymagania dotyczące oceny pracy będą stawiane jeśli chodzi o stanowisko dyrektora i wicedyrektora publicznej szkoły oraz zespołu publicznych szkół przy przedstawicielstwie dyplomatycznym, urzędzie konsularnym lub przedstawicielstwie wojskowym RP.

W projekcie nowelizacji określono również wymagania, jakie musi spełnić kandydat na wicedyrektora szkoły polskiej. W myśl treści projektu wymagania stawiane przed wicedyrektorem szkoły polskiej będą tożsame z wymaganiami niezbędnymi do zajmowania stanowiska dyrektora szkoły polskiej. Ta zmiana związana jest z wprowadzeniem możliwości utworzenia stanowiska wicedyrektora w szkołach polskich, w których zorganizowano co najmniej jeden oddział dziecięcy dla dzieci od 3 do 6 lat.

Projektowana nowelizacja ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto będzie mógł zostać dyrektorem szkoły? Do konsultacji trafił projekt dotyczący wicedyrektorów szkół i przedszkoli - Strefa Edukacji

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski