Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto jest pochowany w poznańskiej katedrze? Swoje groby mają tu pierwsi władcy Polscy, a także zasłużeni duchowni

RED
Katedra od wieków jest miejscem pochówku najważniejszych poznańskich duchownych. Znajdują się tam także groby pierwszych władców Polski.
Katedra od wieków jest miejscem pochówku najważniejszych poznańskich duchownych. Znajdują się tam także groby pierwszych władców Polski. Łukasz Gdak
Katedra poznańska to miejsce pochówku zasłużonych duchownych, a wcześniej - pierwszych władców Polski. Przypuszcza się, że to właśnie w tym miejscu leży pierwszy władca Polski - książę Mieszko I. Oprócz niego w Bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, znajdziemy płyty nagrobne władców - Bolesława Chrobrego czy Kazimierza Odnowiciela.

Katedra poznańska, a właściwie Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu od wieków jest miejscem pochówku najbardziej zasłużonych osób w historii Polski oraz Poznania. Najpierw byli to oczywiście pierwsi władcy Polski i członkowie linii Piastów z Wielkopolski.

Czytaj: Juliusz Paetz nie żyje. Arcybiskup miał 84 lata. Zmarł 15 listopada 2019

W związku z tym w katedrze znajdziemy choćby płytę nagrobną upamiętniającą księcia Mieszka I - pierwszego władcę Polski. Bazylika to przypuszczalne miejsce jego pochówku. Mniej wątpliwości jest już z kolejnymi władcami i książętami.

W katedrze pochowano królów: Bolesława I Chrobrego, Mieszka II oraz Przemysła II. Poza tym są tu także groby książąt: Kazimierza Odnowiciela, Odona Mieszkowica, Władysława Odonica, Przemysła I oraz Bolesława Pobożnego.

Kogo chowa się w katedrze poznańskiej?

Poznańska bazylika to także od wieków miejsce pochówku dla najbardziej zasłużonych duchownych. Przede wszystkim złożone są w niej ciała biskupów i arcybiskupów poznańskich. Stąd burzliwa dyskusja, czy powinien w niej zostać pochowany Juliusz Paetz, który pełnił tę funkcje w latach 1996-2002, ale był oskarżany o molestowanie seksualne kleryków i młodych księży.

Czytaj więcej: Pogrzeb abp. Juliusza Paetza na Starołęce w Poznaniu. W katedrze odbyła się msza pogrzebowa [ZDJĘCIA]

Ostatecznie abp. Juliusza Paetza nie pochowano w katedrze. Nie spoczął więc obok innych biskupów i arcybiskupów m. in. bp. Jana Łodzia, bp. Piotra Wysza, bp. Andrzeja Łaskarza, bp. Jana Lubrańskiego, abp. Walentego Dymka, abp. Antoniego Baraniaka czy abp. Jerzego Stroby.

W katedrze znajdują się także groby prymasów Polski, arcybiskupów Gniezna i Poznania z lat unii personalnej dwóch stolic, czyli 1821-1946. Wśród nich jest choćby Florian Stablewski.

W bazylice spoczął także kardynał - Bolesław Filipiak.

Sprawdź: Kościół schował arcybiskupa Juliusza Paetza

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski