Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuchnie kaflowe i westfalki z PRL znowu modne. Kosztują fortunę! Pamiętasz te babcine kuchnie i sprzęty? Zobacz na zdjęciach

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Wraca moda na ręcznie robione przez zdunów westfalki i kuchnie kaflowe z czasów PRL. Na OLX ich ceny sięgają prawie 10 000 zł! Trochę tańsze są te używane. Wśród ofert są jednak też zabytkowe, nowe i eleganckie egzemplarze. W galerii znajdziesz też kultowy kuchenny sprzęt i meble sprzed 50 lat >>>>>
Wraca moda na ręcznie robione przez zdunów westfalki i kuchnie kaflowe z czasów PRL. Na OLX ich ceny sięgają prawie 10 000 zł! Trochę tańsze są te używane. Wśród ofert są jednak też zabytkowe, nowe i eleganckie egzemplarze. W galerii znajdziesz też kultowy kuchenny sprzęt i meble sprzed 50 lat >>>>>pixabay.com
Babcine kuchnie, zwłaszcza w czasach PRL-u, miały swój niepowtarzalny. Kto wychował się w latach 60., 70, czy 80., pamięta smak ciast pieczonych w prodiżu i potraw gotowanych na kuchniach kaflowych. Wielu z sentymentem powraca do czasów PRL, a i moda na sprzęt i meble z lat 60, 70. i 80. powraca. Tak jest właśnie z kaflowymi kuchenkami i metalowymi westfalkami. W 2023 roku osiągają na portalach aukcyjnych ceny nie do pomyślenia. Zobacz je w naszej galerii. Na zdjęciach przypominamy też, jak wyglądały stare kuchnie, wyposażenie, meble i sprzęt, które były "za komuny".

Kuchnie w PRL charakteryzowały się prostotą i funkcjonalnością. Kultowe już urządzenia kuchenne, takie jak prodiż czy maszynki ręczne, były nieodłącznym elementem codziennego gotowania. Pomimo upływu lat, wiele z tych urządzeń wciąż ma swoje miejsce w kuchniach współczesnych gospodarstw, stanowiąc element naszej kulinarno-historycznej tożsamości. "Serce" domu czy mieszkania odzwierciedlało ówczesne warunki życia, dostępność surowców i technologii lat 60., 70. i 80. Przez lata kuchnie przeszły wiele zmian, a charakterystyczne urządzenia i sprzęty stały się nieodłączną częścią codziennego życia.

Peerelowskie meble kuchenne

W tamtych czasach kuchnie były małe (najczęściej przypominały aneks kuchenny), niedoświetlone i słabo wentylowane. Pół wieku temu meble kuchenne były zazwyczaj skromne i funkcjonalne. Często były produkowane przez małe zakłady meblowe, a ich design był prosty i praktyczny. Drewniane stoły przykryte zazwyczaj ceratą, krzesła i szafki stanowiły podstawę wyposażenia. Charakterystyczny był kredens w kolorze mleka. Na porządku dziennym było również stosowanie kuchennych stolików rozkładanych i taboretów, które pozwalały na oszczędność przestrzeni.

Wiejskie kuchnie kaflowe wracają do łask

Gospodynie miały ograniczony asortyment produktów spożywczych, jednak zawsze to, co przygotowały, było smaczne. Nie miały do dyspozycji nowoczesnych kuchni z elektrycznymi czy gazowymi piekarnikami. Szczególnie na wsiach popularne były proste, kaflowe kuchenki opalane drewnem lub węglem, a ciasta upieczone w prodiżu miały niepowtarzalny smak. Taki sprzęt nie dość, że służył do przygotowywania potraw, gotowania wody, to jeszcze ogrzewał pomieszczenia i to na długie godziny.

Obecnie wraca moda na kuchnia kaflowe. Mimo że nie są one przyjazne dla środowiska, w dobie wysokich cen są alternatywą dla drogich urządzeń. Gotowanie na takich kuchniach jest bardziej ekonomiczne. Z drugiej strony, wiele osób czuje do nich sentyment. Takie kaflowe urządzenie stwarza w domu niepowtarzalny klimat. Ciepło robi się nie tylko w mieszkaniu, ale i na sercu! Innym powodem może być także zamiłowanie do staroci i powracającej mody na retro.

Zobacz w galerii, za ile na OLX wystawiane są kuchnie kaflowe - ceny robią wrażenie!

Sprzęt kuchni PRL

Odpowiedzią na brak elektrycznych piekarników, o czym już wspomnieliśmy, był prodiż, z którego ciasta smakowały najlepiej. Mięso gospodynie mieliły w ręcznych maszynkach, a ziarna kawy w młynkach.Zakupy przynosiło się w siatkach, mleko w szklanej butelce lub metalowej kance, a kawa (słynna „plujka”, czyli parzona z fusami) podawana była w szklance z cienkiego szkła bez uchwytu w koszyczku. Za to młodzież chętnie popijała polo-cocktę, czyli polski odpowiednik coca-coli. Cukier kryształ biały był na wagę złota. W szafkach nie brakowało jednak alkoholu, który serwowano w kryształowych niskich szklankach: wódki extra żytniej, czystej lub spirytusu.

Zobacz w galerii, jak wyglądały kiedyś kuchnie:

Czytaj także:

  1. Zabawki modne w PRL - aktualne ceny. Niektóre zabawki z naszych domów są sprzedawane za krocie
  2. Wraca moda na winyle i kasety magnetofonowe z PRL. Takie kolekcjonerskie perełki mogą być warte majątek
  3. Banknoty i monety z PRL - te kolekcjonerskie są warte majątek. Mamy przykłady z serwisu OLX
  4. Kolorowe kryształy, szkło, porcelanowe kury i naczynia z PRL. Zobacz ceny i zdjęcia z września 2023 roku
  5. Tych rzeczy z PRL-u już nie ma. One były popularne w latach 70. i 80 - przypominamy je na zdjęciach
  6. Skarby PRL - kryształy, porcelana, ceramika i meble. Na nich w 2023 roku można najwięcej zarobić
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski