MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kuria nie chce sprzedać działek na osiedlu Maltańskim w Poznaniu. Ale chce wyprowadzki mieszkańców. "To nie będzie eksmisja"

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Spotkanie z mieszkańcami osiedla Maltańskiego w Poznaniu przebiegało w bardzo burzliwej atmosferze. Jego uczestnicy wzajemnie się przekrzykiwali, padały niewybredne komentarze dotyczące nie przerywania osobom mówiącym, czy "bitwy o mikrofon". W pewnym momencie pojawił się także konkurencyjny system nagłośnienia. W związku z tym spotkanie bardzo szybko przerwano.
Spotkanie z mieszkańcami osiedla Maltańskiego w Poznaniu przebiegało w bardzo burzliwej atmosferze. Jego uczestnicy wzajemnie się przekrzykiwali, padały niewybredne komentarze dotyczące nie przerywania osobom mówiącym, czy "bitwy o mikrofon". W pewnym momencie pojawił się także konkurencyjny system nagłośnienia. W związku z tym spotkanie bardzo szybko przerwano. Waldemar Wylegalski
Proboszcz parafii, do której należały tereny osiedla Maltańskiego w Poznaniu nie jest już zarządcą terenu. Zarządzanie zostało przekazane bezpośrednio Archidiecezji Poznańskiej, a ta przekazała zarząd prywatnej firmie, która w imieniu kurii ma zająć się wysiedleniem mieszkańców. Archidiecezja na razie wycofała się ze sprzedaży terenu do czasu wysiedlenia wszystkich mieszkańców.

Spis treści

Mieszkańcy osiedla Maltańskiego w Poznaniu zostaną wysiedleni

Dopiero po wysiedleniu mieszkańców zostanie podjęta decyzja, co stanie się z wartymi blisko 350 mln zł terenami osiedla Maltańskiego. Ks. Paweł Deskur nie wyklucza, że być może zostaną one przeznaczone na inwestycję archidiecezji, bądź budowę osiedla deweloperskiego. Decyzje w tej sprawie jednak nie zapadną dopóki ostatni mieszkaniec nie opuści osiedla.

13 czerwca zwołano kolejne już spotkanie z mieszkańcami, na którym próbowano przedstawić im propozycje przeprowadzki. To się jednak nie udało, ponieważ spotkanie było zagłuszane przez członków Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów oraz grupę osób twierdzących, że nieruchomości w których mieszkają są ich własnością.

Ktoś kupił, mimo że kościół nie sprzedał

Osoby twierdzące, że kupiły nieruchomości na terenie osiedla Maltańskiego prawdopodobnie nie maja podpisanej z parafią umowy dzierżawy. Używają one argumentu według którego kościół miał być tylko figurantem, a faktycznym właścicielem byli mieszkańcy, którzy mieli pod koniec XIX wieku przeprowadzić zbiórkę na zakup nieruchomości. Mimo to ks. Paweł Deskur deklaruje, że kuria także tym osobom chce pomóc.

- My nie chcemy nikogo eksmitować na bruk. Chcemy rozmawiać i wspólnie wypracować takie rozwiązania, które pozwolą na mieszkanie w godnych warunkach - deklarował.

Mieszkańcy obecni na spotkaniu otrzymali ulotki, w których zapewniono ich, że teren nie zostanie sprzedany wraz z mieszkańcami, a wszelkie prace przygotowawcze są prowadzone tylko na parcelach, gdzie znajdują się pustostany. Nowy zarządca terenu namawia do składania wniosków o lokale komunalne i socjalne, do których mieszkańcy mogliby się wyprowadzić.

- Mnogość różnych przypadków powoduje, że musimy stosować różne rozwiązania. Największa grupa osób znajdujących się na osiedlu to są działkowcy, czyli osoby niemieszkające tu na stałe - stwierdził Adam Winogradzki, zarządzający osiedlem Maltańskim.

Trudniejsza jest sytuacja osób, które postanowiły na osiedlu Maltańskim zamieszkać. Ta grupa osób, jak deklaruje nowy zarządca, będzie otoczona opieką i traktowana zgodnie przepisami.

Długie lata wysiedlania

Proces wysiedlenia mieszkańców będzie trwał kilka lat, a kuria ustami księdza proboszcza zapowiada, że wesprze finansowo przeprowadzkę mieszkańców. Także w zakresie ewentualnego remontu przyszłych lokali zastępczych.

Trwa głosowanie...

Czy mieszkańcy os. Maltańskiego powinni się wyprowadzić?

Według władz kościelnych teren ten obecnie nie daje się do zamieszkania. Wiele instalacji zostało wykonanych w sposób nielegalny, a warunki zamieszkania są w przypadku części mieszkańców bardzo złe.

Teren ten w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z 2006 roku jest oznaczony jako przeznaczony dla zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usługowej.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected].

Projekt rozbudowy drogi krajowej do standardu drogi głównej ruchu przyspieszonego z dwujezdniowym przekrojem przyniesie wiele korzyści dla mieszkańców oraz podróżujących przez Wielkopolskę. W ramach inwestycji powstaną obwodnice Rychwału i Stawiszyna, co znacząco odciąży dotychczasowe trasy przez te miejscowości.

Wielkopolska zyska nową drogę. Połączy dwa kluczowe miasta. ...

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski