MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park ulepiony z plasteliny w Poznaniu. Tak będzie wyglądała nowa przestrzeń na Łacinie? Zobacz koncepcje!

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Według pierwotnych planów w tym miejscu był zaplanowany obiekt sakralny dla osiedla. Zamiast niego powstanie park, a w przyszłości centrum duszpasterskie, wraz z akademikami.
Według pierwotnych planów w tym miejscu był zaplanowany obiekt sakralny dla osiedla. Zamiast niego powstanie park, a w przyszłości centrum duszpasterskie, wraz z akademikami. Paweł Antuchowski
Poznaliśmy rozstrzygnięcie studenckiego konkursu architektonicznego na zagospodarowanie przyszłego parku na Łacinie. Zwycięska koncepcja zakłada między innymi budowę zbiornika retencyjnego, mini amfiteatru oraz stery gastronomicznej. Całość będzie otoczona liczną zielenią. Zwycięskie koncepcje nie zostaną jednak zrealizowane w całości, a będą stanowiły "wytyczne dla projektantów".

Spis treści

Pięć zwycięskich koncepcji nowego parku na Łacinie

Jury konkursowe przyznało łącznie 5 nagród pieniężnych dla uczestników konkursu. Zgłosiło się 39 zespołów, z czego 27 przedstawiło swoje prace. Spośród nich wybrano trzy zwycięskie koncepcje oraz dwie wyróżnione. Konkurs został poprzedzony konsultacjami społecznymi z mieszkańcami. Posłużyły one jako baza, na podstawie której opracowano koncepcje. 

- Światu potrzeba pojednania, a do tej poty na naszym osiedlu częste były konflikty o miejsca parkingowe, segregowanie śmieci i brakowało miejsca integracji. Ten park stanie się miejscem łączącym mieszkańców osiedla, którzy pochodzą z całej Polski. To będzie miejsce otwarte dla wszystkich - mówił ksiądz Radosław Rakowski, proboszcz parafii Łacina i jeden z inicjatorów projektu.

Zwycięska koncepcja ulepiona z plasteliny

Koncepcja zakłada zachowanie dotychczasowych ciągów komunikacyjnych, przecinających się mniej więcej po środku terenu przyszłego parku. Teren w koncepcji został obniżony o około 1,8 metra, aby powstał zbiornik retencyjny, publiczne toalety oraz schody amfiteatralne. Ziemia, wybrana z miejsca obniżenia terenu, posłuży do usypania pagórków, które będą izolowały park od hałasu ulicy. 

- Zaczęliśmy opracowanie tej koncepcji nietypowo, bo zamiast zasiąść przed komputerami, postanowiliśmy ulepić trójwymiarowy model parku z plasteliny. Dopiero po stworzeniu makiety naszej koncepcji przystąpiliśmy do prac projektowych - opowiada Szymon Musiałowski, student Politechniki Poznańskiej, jeden z autorów zwycięskiej koncepcji. 

Koncepcja nie zostanie zrealizowana w całości

Wizja parku nie zostanie jednak zrealizowana w całości, a posłuży, razem z pozostałymi nagrodzonymi pracami, za wytyczne dla pracowni architektonicznej. Pracownia ta została już wybrana, a prace nad projektem budowlanym już trwają. Dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę Zarząd Zieleni Miejskiej przejdzie do wyboru wykonawcy i realizacji parku. Dokładne terminy nie są jeszcze znane.   

Zwycięskie koncepcje zostaną zaprezentowane mieszkańcom 20 czerwca o godzinie 19:15 podczas plenerowego spotkania w miejscu przyszłego parku. 

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected].

Nowa inwestycja niedaleko Pleszewa. W Kościelnej Wsi powstaną sklepy, biura i powierzchnie usługowe

Duża inwestycja koło Pleszewa. Rusza budowa kompleksu usługo...

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski