Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwoty mleczne już nie obowiązują

Katarzyna Sklepik
Wojciech Matusik
Od 1 kwietnia przestają obowiązywać tzw. kwoty mleczne. Każdy producent będzie mógł wyprodukować i sprzedać dowolną ilość mleka. Kwotowanie produkcji mleka zostało wprowadzone w Unii Europejskiej w ramach Wspólnej Polityki Rolnej w latach 80. XX wieku, by zapobiec nadprodukcji mleka i zapewnić wzglę-dną stabilność jego cen. Polska została objęta systemem kwo-towania w chwili wejścia doUnii Europejskiej.

Limity produkcji mleka przysługujące krajowi były dzielone na dwie części: kwotę dla dostawców hurtowych (sprzedających mleko zakładom przetwórczym) oraz kwotę dla dosta\wców indywidualnych (sprzedających mleko i jego przetwory bezpośrednio w gospodarstwie). Producent mleka w zależności od rodzaju działalności mógł otrzymać przydział obu kwot. Podziału dokonywała Agencja Rynku Rolnego.  Za przekroczenie kwot czyli sprzedaż większej ilości mleka niż wynikająca z przydziału trzeba było płacić kary. W tym roku 0,46 groszy zakażdy nadprogramowy kilogram.

W roku kwotowym 2014/2015 (liczonym od 1 kwietnia 2014 do 31 marca 2015) polska kwota mleczna wynosiła 10 mld 55,8 mln kg mleka.  Na podstawie danych ze skupu do końca lutego szacuje się, że w tym roku kwota zostanie przekroczona o około 6 procent, co będzie się wiązało z koniecznością płacenia kar. Zostaną one jednak rozłożone na bezodsetkowe raty.

Polska już wcześniej przekraczała kwoty mleczne i płaciła za to kary. Na przykład w roku 2012/2013 ponadnormatywna sprzedaż mleka wyniosła 10 mln kg co oznaczało konieczność zapłacenia kar wysokości około 12 milionów złotych.

 

Zdaniem eksperta.

Embargo rosyjskie wymusiło poszukiwanie nowych rynków eksportowych, co będzie pomocne przy wzroście produkcji po likwidacji kwot - uważa dr Czesław Siekierski, przewodniczący Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego. - W wielu krajach Unii Europejskich  spożycie przetworów mlecznych jest zbyt małe i należy promować jego zwiększenie. Poprawy wymaga integracja pionowa, stałe, sprawiedliwe powiązanie wieloletnimi umowami uczestników łańcucha od krowy do stołu. Gospodarstwa małe i gospodarujące w trudnych warunkach, na przykład górskich, należy wesprzeć w ramach II filaru. Pewne szanse dają dwustronne negocjacje handlowe dla pozyskania nowych rynków zbytu. 

Wróć na "Głos Wielkopolski"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski