Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łatwiej uzyskać premię gwarancyjną

Milena Kochanowska
Gdzie możemy dostać wypłatę premii gwarancyjnej z książeczki mieszkaniowej? Czy możemy ja dostać na remont mieszkania lub na zakup nieruchomości w Niemczech? Czy premie na kupno mieszkania dostaną młodzi niebędący w związku małżeńskim? Na pytania odpowiada Dorota Kędzierska z PKO Banku Polskiego w Poznaniu

Co zrobić, żeby dostać premię gwarancyjną z książeczki mieszkaniowej?
- Premia gwarancyjna jest dodatkiem do pieniędzy zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych wydanych przed 24 października 1990 r. Jest wypłacana przez PKO BP. Żeby ją dostać, właściciel książeczki musi przeprowadzić inwestycje związane na przykład z budową domu lub zakupem mieszkania. Od zeszłego roku rozszerzono jednak znacznie listę czynności, które przy likwidacji książeczki uprawniają do wypłaty premii.

Chcemy z narzeczonym razem kupić mieszkanie. Obydwoje posiadamy książeczki mieszkaniowe, więc chcielibyśmy wykorzystać je w tym celu, a przy okazji uzyskać także premie gwarancyjne. Czy to nam się uda?
- Narzeczeni chcący wspólnie kupić mieszkanie dostaną premię gwarancyjną, gdy zagwarantują nam, że w ciągu 90. dni od kupna mieszkania zawrą związek małżeński, sporządzą umowę majątkową małżeńską rozszerzająca zakres wspólności majątkowej o to lokum. Jeśli tego nie zrobią, premia gwarancyjna nie zostanie im wypłacona. Małżonkowie, których łączy ustawowa wspólność majątkowa, dostaną premię bez zastrzeżeń. Kupione przez nich mieszkanie wejdzie od razu w skład majątku wspólnego.

Chciałbym przeprowadzić remont mieszkania. Czy mogę przeznaczyć na to pieniądze z premii gwarancyjnej?
- Właściciel książeczki mieszkaniowej może dostać premię w przypadku przeprowadzenia remontu nieruchomości polegającego na wymianie stolarki okiennej, instalacji elektrycznej lub gazowej. Jeśli natomiast chciałby pan pomalować mieszkanie lub zmienić wykładziny nie jest możliwe sfinansowanie tego z premii gwarancyjnej.

Wynajmujemy mieszkanie i mamy podpisaną umowę na 10 lat. Czy możemy wymienić w nim instalację elektryczną?
- Jeśli właściciel książeczki chce przeprowadzić remont mieszkania lub domu jednorodzinnego i przeznaczyć na to pieniądze pochodzące z premii gwarancyjnej, wówczas warunkiem koniecznym jest posiadanie przez niego tytułu własności do remontowanej nieruchomości lub spółdzielczego prawa do lokalu lub domu jednorodzinnego. Z premii nie skorzysta najemca mieszkania, nawet, jeśli ma podpisaną umowę na wiele lat.

Zamierzam kupić nieruchomość w Niemczech. Czy mogłabym w takim przypadku skorzystać z premii gwarancyjnej?
- Nie. Z premii można skorzystać tylko jeśli kupuje się dom lub mieszkanie na terytorium Polski. Kupno mieszkania za granicą nie uprawnia do skorzystania premii gwarancyjnej.

Bratanek z żoną chcą wymienić instalację gazową w swoim mieszkaniu własnościowym. Mam książeczkę mieszkaniową i wiem, że nie skorzystam z premii gwarancyjnej, a im ona by się przydała. Czy mogłabym przekazać im tę premię?
- Tak. Premie gwarancyjna mamy prawo scedować na wskazane osoby z kręgu najbliższej rodziny, czyli na: dziadków lub rodziców, dzieci lub wnuki, rodzeństwo. W pani przypadku będzie to cesja pośrednia. Sceduje pani premię na brata, a on na swego syna. Zrobicie to państwo podczas jednej wizyty w banku. Za każdą cesję bank pobiera opłatę wysokości 70 zł.

Czy użytkownicy mieszkań w TBS-ach też mogą wykorzystać premię gwarancyjną?

- Tak. Na premię może liczyć także właściciel książeczki, który wpłaci kaucję zabezpieczającą pokrycie należności z tytułu najmu lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, którego budowa musi być finansowana przy udziale kredytu zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Zwykle dotyczy to lokali w towarzystwach budownictwa społecznego. Prawo do premii przysługuje też właścicielowi książeczki dokonującemu wpłaty na rzecz osoby, która podpisze umowę najmu lokalu w takim budynku wielorodzinnym.

Jaka jest wysokość premii gwarancyjnej?
- Wysokość premii gwarancyjnej zależy od wielu czynników, między innymi od okresu płatności i wysokości wpłat, a algorytm jej wyliczania jest skomplikowany. Żeby określić jej wysokość najlepiej przyjść się do banku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski