Łazarz: W miejscu Erotiki powstaje galeria fotografii...

  Łazarz: W miejscu Erotiki powstaje galeria fotografii Pix.House [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Cyprian Łakomy

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Na Łazarzu powstaje galeria fotografii Pix.House
  1/13
  przejdź do galerii

  Na Łazarzu powstaje galeria fotografii Pix.House ©Grzegorz Dembiński

  Na razie jest dość skromnie. Fotografie wiszą na odrapanych ścianach w średniej powierzchni pokoju na parterze kamienicy na rogu Głogowskiej i Gąsiorowskich. Ale ma być ładniej i schludniej. Od piątku powstaje tu Pix.House - miejsce poświęcone fotografii i kolejny po dawnym Horteksie przyczółek kulturalnej rewolucji na Łazarzu.
  Jeszcze kilka lat temu adres Głogowska 35 kojarzyć się mógł z mieszczącą się tu wypożyczalnią kaset Erotica i klubem nocnym Extreme. Od teraz lokal, w którym dawniej mieściły się przybytki rozkoszy stanie się miejscem, w którym obcować będziemy z fotografią. I to w różnych aspektach. Odwiedzić je będzie mógł każdy, za darmo.

  - Zależy nam na tym, by w ramach Otwartej Strefy Kultury Łazarz stworzyć coś więcej niż tylko zwyczajną galerię fotografii. Chcemy tworzyć to miejsce razem z tymi, którzy je odwiedzają – mówi Adrian Wykrota, jeden z twórców Pix.House.

  Przy Głogowskiej mają regularnie odbywać się wystawy, spotkania z fotografami z całego świata, darmowe warsztaty oraz pokazy slajdów. Powstanie także – z opcją dojazdu do zainteresowanych – Archiwum Społeczne, czyli multimedialna baza skanów dawnych zdjęć.

  - Zdjęcia, które trafią do archiwum bardzo często zalegają nam w szufladach i uważamy je za zbędne. Tymczasem to nieprawda, bo te fotografie często opowiadają o tym, jacy byliśmy w przeszłości. To ich bardzo ważna rola – mówił podczas piątkowego otwarcia inny twórca Pix.House, Mariusz Forecki.

  Choć to dopiero początek działalności galerii, to wiadomo już, że Poznań potrzebował takiego miejsca. Na wydarzenie „TAK dla galerii fotografii w Poznaniu!” na Facebooku zapisało się 4,9 tys. uczestników. A na piątkowy wernisaż pierwszej wystawy swoje prace zgłosiło 214 twórców. Jej temat to Transformacja. Na ścianie pomieszczenia przy ul. Głogowskiej wisi między innymi fotografia religijnego uniesienia podczas Misterium Męki Pańskiej, a kilka centymetrów pod nią zdjęcie mężczyzny kontemplującego portrety Marksa, Engelsa, Lenina i Stalina. Na równych prawach. Bo ilu ludzi, tyle perspektyw.

  W najbliższych miesiącach pomieszczenie przy Głogowskiej 35 przechodzić będzie gruntowny remont. W czerwcu odbędzie się tu kolejna wystawa. „Generacja 74” zaprezentuje fotografie autorów z m. in. Polski, Litwy, Rosji i Ukrainy. Wszyscy urodzili się w 1974 r. Zarówno remont, jak i kolejne przedsięwzięcia Pix.House'u wesprzeć będzie można wkrótce dzięki platformie crowdfundingowej polakpotrafi.pl Szczegółowe informacje o nowej przestrzeni dla fotografii zawiera jej oficjalna strona internetowa. By ją odwiedzić, wystarczy wpisać pix.house w oknie przeglądarki.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo