Nasza Loteria

Lekkoatleci po pandemii będą narażeni na liczne starty i... kontuzje. Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka sugeruje, że teraz nic nie jest pewne

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka w najbliższych trzech sezonach na pewno będzie zapracowaną sprinterką
Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka w najbliższych trzech sezonach na pewno będzie zapracowaną sprinterką Pawel Relikowski / Polska Press
Pandemia koronawirusa to nie tylko zawieszenie sportowych zmagań i szukanie nowych form treningu. To także coraz większy ból głowy dla działaczy z ułożeniem kalendarza imprez w kolejnych latach. Najbardziej zaczyna on pękać w szwach u lekkoatletów. Najważniejsza zmiana to oczywiście przesunięcie o rok igrzysk olimpijskich w Tokio.

Pandemia koronawirusa to nie tylko zawieszenie sportowych zmagań i szukanie nowych form treningu. To także coraz większy ból głowy dla działaczy z ułożeniem kalendarza imprez w kolejnych latach. Najbardziej zaczyna on pękać w szwach u lekkoatletów.
Najważniejsza zmiana to oczywiście przesunięcie o rok igrzysk olimpijskich w Tokio.

- Co to zmienia w życiu sportowca? Zmienia całkowicie plany startowe i przygotowania. Jednak w czasie koronawirusa nic nie jest pewne. Ważne, żeby w tym paskudnym dla nas wszystkich okresie pozostać zdrowym - słusznie zauważyła na swoim profilu facebookowym sprinterka AZS Poznań, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka.

Jej koleżanka z reprezentacyjnej sztafety 4x400 m, zwanej „Aniołkami Matusińskiego, Anna Kiełbasińska w jednym z ostatnich wywiadów zasugerowała nawet, że z odwołaniem igrzysk MKOl za bardzo zwlekał.

– To wszystko się przedłużało, zastanawiałam się, czemu tak długo to trwało. Dla mnie to było niedorzeczne, wręcz nie do wyobrażenia, żeby igrzyska odbyły się w tym roku. Byłam przekonana, że zostaną przełożone, ale na oficjalne potwierdzenie czekaliśmy zbyt długo. Przez to, że wszystkie wiosenne zawody zostały przesunięte, mamy dwa miesiące na przygotowanie do sezonu i więcej czasu, żeby wrócić do podstaw. Liczę, że w maju uda się nam rozpocząć treningi na stadionie i zwiększyć tempo - przyznała Kiełbasińska w rozmowie ze stroną sportowefakty.pl.

Tempo rzeczywiście będzie zawrotne, bo machina z wielkimi imprezami ma ruszyć już w sierpniu tego roku w Paryżu, gdzie zgodnie z planem, choć niektórzy mają, co do tego wątpliwości, mają się odbyć mistrzostwa Europy.

Szalony dla lekkoatletów będzie już rok olimpijski, bo poza igrzyskami w Tokio w marcu zaplanowane są zawody halowe o randze ME i MŚ. Najpierw w hali w Toruniu, a dwa tygodnie później w chińskim Nankinie, który miał gościć najlepszych zawodników w tym roku, ale z wiadomych względów imprezę przełożono.

Czytaj też: Rozmowa z Patrycją Wyciszkiewicz-Zawadzką, zwyciężczynią 62. Plebiscytu na Najlepszych Sportowców i Trenera Wielkopolski

- Nie martwiłbym się specjalnie o obsadę naszych zawodów, bo poza ME i MŚ w kalendarzu na 2021 r. nie ma innych imprez tak wysokiej rangi - mówił Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki. Sęk w tym, że wypowiadał je jeszcze przed odwołaniem igrzysk.

Dziś już wiemy, że to właśnie rywalizacja w Tokio będzie celem nr 1 dla lekkoatletów, którzy przecież będą też startować w mityngach Diamentowej Ligi i w krajowych czempionatach. Jeśli ktoś myśli, że po takim obfitym w starty roku lekkoatleci odpoczą sobie w kolejnym sezonie, to jest w błędzie. Na 2022 r. IAAF musiał bowiem przenieść MŚ w amerykańskim Eugene (15-24 lipca). Po tych zawodach Królowa Sportu nie wyjedzie też na wakacje, bo przez kolejne tygodnie zawodnicy będą walczyć o medale w Igrzyskach Wspólnoty Narodów w Birmingham i ME w Monachium. Tylko czy ta ogromna dawka startów nie odbije się na zdrowiu lekkoatletów?

Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje:
Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

od 7 lat
Wideo

Tomasz Pawlak - Dolnośląska Kraina Rowerowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski