Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lepiej ich unikać - panuje przekonanie. Dziś Dzień Otwarty Komorników

Krzysztof M. Kaźmierczak
Z Markiem Grzelakiem, rzecznikiem Izby Komorniczej w Poznaniu rozmawia Krzysztof M. Kaźmierczak

Panuje powszechne przekonanie, że komorników lepiej unikać. A wy zachęcacie do tego, by z wami się spotykać. Dlaczego?
Marek Grzelak: - Ponieważ zależy nam na zwiększaniu świadomości prawnej społeczeństwa. Jeżeli strony postępowania są świadome swoich praw i obowiązków, wtedy podejmują racjonalne decyzję.

Do kogo adresowany jest dzisiejszy Dzień Otwarty Komorników?
Marek Grzelak: - Szczególnie do osób zagrożonych eksmisją oraz wierzycieli, którzy zamierzają wszcząć postępowania egzekucyjne, jak również do studentów wydziałów prawa. Niemniej jednak komornicy postarają się odpowiedzieć na każde pytanie postawione w trakcie dnia otwartego.

Czy osoba, której majątkiem już zajął się komornik także może przyjść i skorzystać z udzielanych tego dnia porad? Dlaczego?
- Oczywiście, że tak. Podkreślić jednak należy, że w konkretnych przypadkach lepiej będzie się udać do komornika, który daną sprawą już się zajmuje. Przypominam, że mamy obowiązek udzielać takich wyjaśnień w trakcie dyżurów, które odbywają się w każdej kancelarii co najmniej raz w tygodniu.

Jak duże było zainteresowanie w ubiegłym roku, podczas pierwszego dnia otwartego? Jacy ludzi przyszli na dzień otwarty: zagrożenie egzekucją czy zaciekawieni pracą komornika?
Marek Grzelak: - Dzień otwarty spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno stron postępowań, osób obawiających się niewypłacalności, jak i osób chcących bliżej poznać prace komornika. W tym roku mamy nadzieję, że przyjdzie do nas jeszcze więcej osób. W całej Polsce czynnych do godz. 18.00 będzie co najmniej 130 kancelarii. Szczegółowy wykaz jest na naszej stronie www.lepiejtowiedziec.pl.

Co powinien zrobić obywatel, gdy dowie się, że komornik zajmuje jego majątek?
Marek Grzelak: - Przede wszystkim nie czekać aż pozbędzie się majątku, a zacząć działać. Podjęcie dialogu z komornikiem i jak najszybsza spłata zobowiązań, dają gwarancję niższych opłat. Nie należy zapominać o odsetkach, kosztach korespondencji, opiniach biegłych wyceniających majątek itp.

Zabieranie ludziom ich majątku, przeprowadzanie eksmisji to drastyczne działania. Komornikiem może być chyba tylko człowiek o stalowych nerwach i bez empatii?
Marek Grzelak: - Na tak postawione pytanie należy spojrzeć z innej perspektywy. Komornicy zwracają majątek utracony przez wierzycieli, ustrzegając ich niejednokrotnie przed niewypłacalnością. Dopiero skuteczne postępowanie egzekucyjne powoduje, że praca i wysiłek całego wymiaru sprawiedliwości nie są zaprzepaszczone.

Na koniec pytanie, które zadaje sobie wielu osób: jak wystrzegać się komornika?
Marek Grzelak: - Jest tylko jeden sposób: należy płacić swoje zobowiązania w terminie.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski