Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leszno: Ekologia będzie kosztować miasto nawet 50 mln zł

Daniel Andruszkiewicz
Załoga dostanie wypowiedzenia dopiero za kilka miesięcy
Załoga dostanie wypowiedzenia dopiero za kilka miesięcy Daniel Andruszkiewicz
Leszno musi znaleźć około 50 milionów złotych - tyle ma kosztować wymiana kotłów w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, które musi zrezygnować z palenia węglem na rzecz bardziej ekologicznego paliwa. Wymuszają to przepisy unijne, które nakładają na samorządy obowiązek ograniczenia emisji CO2.

Najprawdopodobniej dojdzie więc do prywatyzacji spółki, bo miasto musiałoby zrezygnować ze wszystkich zaplanowanych na tę kadencję inwestycji, by samodzielnie zgromadzić tak dużą kwotę.

Spółka wytwarza i dystrybuuje ciepło, zaopatrując w nie dziś ponad połowę mieszkańców Leszna. Każdego roku musi w tym celu spalić ponad 25 tysięcy ton miału węglowego. Jak na razie mieści się w unijnych limitach emisji CO2, ale już za kilka lat będzie musiała wydawać najpierw tysiące, a potem miliony złotych za jego nadmierną emisję. Zgodnie z polityką wspólnoty europejskiej, limity mają być bowiem systematycznie zmniejszane. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej już w ubiegłym roku opracowało koncepcję, która zakłada wymianę tradycyjnych kotłów węglowych na nowoczesne, opalane biomasą.

- Nie wydaje się to dobrym rozwiązaniem, gdyż producenci tego paliwa, mogą postawić nas pod murem. Stojąc na pozycji monopolisty, będą w stanie dyktować ceny biomasy wedle własnego uznania - mówi Malepszy.

Alternatywnym rozwiązaniem może być wykorzystanie gazu ziemnego, jednak koszty dostosowania ciepłowni, będą podobne. Miasto nie jest w stanie samodzielnie sprostać tak wielkiemu przedsięwzięciu, gdyż w przyszłym roku zacznie spłacać zaciągnięte wcześniej kredyty i drastycznie ograniczy wydatki. Sfinansowanie wymiany kotłów z budżetu miasta oznaczałoby rezygnację z nielicznych inwestycji, które planuje się na najbliższe lata.

- Lepszym rozwiązaniem może być odsprzedaż części udziałów na rzecz prywatnego inwestora. Praktykowały to już inne miasta w Polsce - mówi Tomasz Malepszy.

Prezydent zapewnia, że prywatyzacja nie pociągnie za sobą wzrostu cen. Większościowym udziałowcem spółki nadal pozostanie miasto. Mieszkańcy muszą się jednak liczyć z podwyżkami, ponieważ inwestycja będzie musiała się zwrócić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski