reklama

Lotnisko Ławica: Ruszyła fala pozwów

Agnieszka ŚwiderskaZaktualizowano 
Płacimy wysoką cenę za życie w hałasie - mówi Izabela Gielnik
Płacimy wysoką cenę za życie w hałasie - mówi Izabela Gielnik Grzegorz Dembiński
Jeszcze w tym roku w poznańskich sądach ruszą pierwsze procesy za hałas z lotniska Ławica. Tylko jedna kancelaria zamierza złożyć w najbliższych tygodniach 80 pozwów. Mieszkańcy kolejnej po Krzesinach strefy hałasu w Poznaniu będą walczyć o odszkodowania, które port lotniczy mogą kosztować grube miliony.

Według pomiarów, mieszkańcy okolic poznańskiego lotniska Ławica żyją w hałasie przekraczającym normy. Lotnisko proponuje im ugody, chce płacić za wygłuszenie mieszkań. Do tej pory zdecydowało się na to ponad 80 osób. Kolejne 80 zamierza jednak iść do sądu. Bo lotnisko niszczy im życie.

PRZECZYTAJ TEŻ: CORAZ WIĘCEJ HAŁASU WOKÓŁ STREFY HAŁASU

- Kiedy pierwszy raz przeczytałem, że życie w hałasie może skrócić życie nawet o 12 lat, nawet nie potraktowałem tego poważnie - mówi Piotr Gielnik z Przeźmierowa, którego dom stoi na przedłużeniu pasa startowego. - Od hałasu nikt przecież jeszcze nie umarł. Kiedy jednak teraz patrzę na listę typowych dolegliwości, które wywołuje, i rozpoznaję niemal każdą z nich u siebie, nie jest mi już do śmiechu.

Mieszkańcy okolic poznańskiego lotniska Ławica żyją w hałasie przekraczającym normy

Dom w Przeźmierowie postawili siedem lat temu.
- To nie tak, że nie wiedzieliśmy, gdzie się wprowadzamy - mówi żona Piotra, Izabela. - Liczyliśmy się z tym, że przez kilka lat będzie głośno, ale w końcu będziemy mieli spokój, bo przecież lotnisko chciało się rozbudowywać, a to miało oznaczać jego przenosiny.

Tyle że lotnisko z Ławicy nie ma zamiaru się wynosić. W planach ma natomiast zwiększenie liczby połączeń, co dla Gielników oznacza więcej hałasu, na który nie działają nawet najmocniejsze tabletki nasenne. Ich pozew przeciwko Portowi Lotniczemu Ławica jest jednym z 80, które kancelaria "Majchrzak Szafrańska i Partnerzy" zamierza złożyć w najbliższych tygodniach do Sądu Okręgowego.

Lawina ruszyła w poniedziałek. Dlaczego sąd, a nie procedura koncyliacyjna, którą zaproponowała Ławica tuż po utworzeniu wokół lotniska obszaru ograniczonego użytkowania?

- Ławica nie przewiduje innej ugody niż na swoich warunkach - mówi radca prawny Radosław Howaniec, reprezentujący Gielników i inne rodziny. - Mieszkańcy z kolei stawiają swoje, o których lotnisko nie chce nawet słyszeć. Proponuje im jedynie wygłuszenia nieruchomości w zamian za zrzeczenie się przez nich innych roszczeń. A przecież już po Krzesinach wiadomo, że mieszkańcy "stref hałasu" tracą znacznie więcej.

Dlatego w pozwach obok żądania zwrotów nakładów na wygłuszenie domów pojawia się także żądanie odszkodowania za spadek ich wartości - średnio od 10 do ponad 20 procent.

- Tylko nasze sprawy w przypadku wygranych mogą kosztować Ławicę od 8 do 10 milionów złotych, a przecież pozwów będzie więcej - mówi Radosław Howaniec.
Według różnych szacunków, z roszczeniami wobec Ławicy może wystąpić od 2,5 do 6 tysięcy mieszkańców. Ilu z nich to zrobi? 200? 500? 1000? Z pewnością tych, którzy nic nie zrobią, będzie znacznie więcej. Są tacy, którzy chcą czekać na pierwsze rozstrzygnięcia. Tyle że mogą się nie doczekać, gdyż podobne procesy w sprawie Krzesin trwały nawet osiem lat, a nieodwołalny termin dochodzenia swoich roszczeń od lotniska mija dokładnie za rok, czyli znacznie szybciej niż zapadną pierwsze wyroki.

Nie jest jednak za późno, żeby skorzystać z propozycji Ławicy - wnioski można składać jeszcze do listopada. Do tej pory zrobiły to 83 osoby.

Sprawy w przypadku wygranych mogą kosztować Ławicę do 10 milionów złotych

- Podpisaliśmy już 34 dokumenty porozumienia, na podstawie których zostaną wykonane audyty budowlano-akustyczne, które oprócz określenia stanu nieruchomości i przekroczeń norm hałasu określą też ocenę i wycenę prac modernizacyjnych - mówi Hanna Surma, rzecznik Portu Lotniczego Ławica. - Ekspertyzy te są niezbędne do ostatniego etapu procedury koncyliacyjnej, którym jest zawarcie ugody. Na podstawie ugody właścicielom zostanie przyznane odszkodowanie ustalone w ekspertyzie.

Hałasu nie sprzedasz
Na trzecie wyjście, czyli sprzedaż domu, jest już za późno. Jeżeli sprzedający w innych częściach Poznania czekają na kupców nawet dwa lata, to na Bajkowym przy Ławicy albo na Głuszynie sąsiadującej z Krzesinami nawet dwa razy dłużej. I to bez gwarancji, że w końcu się znajdzie.

- Nawet gdyby ktoś wystawił dom warty 600 tysięcy złotych za 5 złotych, to mógłby usłyszeć "w życiu nie kupię" - mówi Julian Wilczyński z poznańskiej firmy Koneser Nieruchomości. - Pięć złotych to oczywiście przesada, ale atrakcyjność ceny w przypadku tych nieruchomości nie gra żadnej roli. Nie liczy się cena, tylko hałas, z którym ludzie nie chcą żyć, bo już wiedzą, że z nim nie ma życia. Na to zdecyduje się tylko świadomy klient kupujący świadomie tę lokalizację.

Walka o Krzesiny
Temat "Ławica" oznacza zajęcie dla poznańskiego Sądu Okręgowego na kilka najbliższych lat. Tymczasem, jak informuje Prokuratoria Generalna, w toku jest jeszcze około 40 spraw za hałas na Krzesinach. I chociaż wojsko w tych sprawach niemal seryjnie przegrywa, a jedyną niewiadomą jest kwota odszkodowania, to reprezentujący je radcy z Prokuratorii nie poddają się łatwo wyrokom i wykorzystują wszystko, na co pozwala im prawo, by je zmienić.

Tyle że oni mogą sobie na to pozwolić - płaci za nich Skarb Państwa. Ławica będzie walczyć na własny rachunek.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 61

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

F
FNQr7Rmd

I hope we don't sell meireles hes a binlliart footballer we should be looking to having a central midfield of Gerrard Adam Meireles Lucas Next Season with Henderson on the wing and kuyt up front. Ins good backup GK, Scott Dann, Jose Enrique, Aaron Lennon, Charlie Adam, Stewart Downing, Juan Mata And Connor Wickham. Outs B Jones, P Degen, P Konchesky, J Cole, M Rodriguez, C Poulsen, A Aqualini, M Jovanovic and D Ngog. ***** YNWA King Kenny We Trust *****

z
zdzichurychu

Jak tylko nowobogackie PZ- ty otrzymają swoje odszkodowanie to zatrudnią was - zazdrosne tumoki- do sprzątania w swoich posiadłościach. Więc cierpliwości...

z
zdzichurychu

Faktu się naczytałeś, czy może R jak rozwód oglądasz? Działki w Przeźmierowie są warte po 600 zł za metr kwadratowy i ciebie tumoku nie będzie na nie stać, choćbyś wypiął zadek na Wembley. Ale mam dobrą wiadomość dla ciebie i tobie podobnym : jak nowobogackie PZ- ty otrzymają swoje należne odszkodowanie to zatrudnią cię do sprzątania swoich rezydencji.

m
metoo

mnie akurat w tej sprawie obsługuje kancelaria mec. Brykczyńskiego

j
j

j

m
metoo

mnie akurat w tej sprawie obsługuje kancelaria mec. Brykczyńskiego

m
metoo

mnie akurat w tej sprawie obsługuje kancelaria mec. Brykczyńskiego

z
z faktami się nie dysktuje

Nie zrozumiałeś, ja nie pisałem o aktualnej funkcji terenu, lecz o konkretnych deklaracjach konieczności zmiany lokalizacji lotniska w przypadku potrzeby jego rozbudowy. Protest mieszkańców dotyczy bezprawnej rozbudowy lotniska, a nie jego istnienia w dotychczasowej formie.
Co do strat, to nie jestem pracownikiem lotniska, zatem wszystkiego nie wiem, ale z danych urzędu marszałkowskiego wynika, że straty pokrywane były z budżetu województwa. Z faktami się nie dyskutuje.

Z
Zdzichu

Skoro tak opluwasz ten kraj "o kiepskim położeniu geograficznym" to wyjedź, granice otwarte a i zmywaki w Irlandii czekają. Jak na ironię na zmywak wylecisz właśnie z Ławicy zapewne :>

A tak na poważnie, to w gęsto zaludnionym rejonie jakim jest aglomeracja Poznania nie ma miejsca, które by było idealne. Albo będą samoloty komuś nad oknami latały, albo trzeba będzie wywłaszczyć i wysiedlić całe wsie jak to się działo 150 lat temu pod budowę poligonu w Biedrusku (np wieś Chojnica).
Rozumowanie osób twojego pokroju przypomina mi XIX - wiecznych wieśniaków, którzy szli z widłami na parowozy, bo się bali że hałas przejeżdżającego pociągu spowoduje, że krowy będą dawać skwaszone mleko.

Z
Zdzichu

To ciekawe, kiedy jako źródło fachowe do wydawania jakichkolwiek opinii stanowią rzeczy typu wujek google i ciocia wiki.

Z
Zdzichu

Nie ma czegoś takiego jak "plan zagospodarowania przestrzennego Poznania", są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uchwalane dla wybranych obszarów - dla Ławicy jest taki plan z roku 2005 i przewiduje funkcje lotniskowe oraz częściowe wyłączenie z zabudowy okolicy (patrz strona MPU). Jest też coś takiego jak studium uwarunkowań przestrzennych i kierunków zagospodarowania, które też przewiduje podobne funkcje. Z faktami się nie dyskutuje.

Druga rzecz świadcząca o tym, że nie masz pojęcia o czym piszesz, to to że lotnisko generuje straty dla budżetu miasta. 63% udziałów należy do państwowej spółki Polskie Porty Lotnicze, która zarządza tym lotniskiem i jego finansami.

K
Kamil

Wiele wpisów świadczy o całkowitym braku rozeznania tematu. Plan zagospodarowania przestrzennego Poznania (z 1994r.) przewiduje konieczność zmiany lokalizacji lotniska w przypadku konieczności jego rozbudowy. Problem polega na braku przestrzegania prawa przez władze publiczne, a taka sytuacja musi zakończyć się katastrofą dla tych władz. Sądy działając zgodnie z prawem będą musiały ustalać odszkodowania, a zapłaci nie lotnisko lecz całe społeczeństwo. Lotnisko już od wielu lat generuje straty pokrywane z budżetu miasta i województwa.

J
JO

A CO TE FELTGEBEL ZOBACZYSZ KASE JAK SWINIA NIEBO
AUFIDERZEIN q1

J
JO

A CO TE FELTGEBEL ZOBACZYSZ KASE JAK SWINIA NIEBO
AUFIDERZEIN q1

l
lotniska

staly temat na swiecie
#1 FRAJER KUPUJE BUDE POTEM CZEKA KILKA LAT DOBUDUJE BALKON
I SKARZY LOTNISKO ZA HALAS NIECH SIE POCALUJE W D... NIKT JESZCZE
TEGO NIE WYGRAL MYSLAL ZE WYDA ZETE I ODZYSKA MILION
TYLKO W GLUPIM POLSKIM LBIE
PSZEPASZAM ALE TAKA JEST PRAWDA

35LAT MIESZKAM Z DALA OD CHICAGO OHARE BO JAK KUMASZ TO SIE
NIE ZES..... I W CZYM TU PROBLEM WSZEDZIE SA PARSZYWCY KTORZY CHCA ZAROBIC KASE NA KRZYWY RYJ !!!!!!!!!!

POWODZENIA MACIE SZANSE JAK PIERDZEL W HURAGANIE

LOVE YOU GUYS
KRAJAN

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3