Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko oraz podróż samolotem - pytania i odpowiedzi

Katarzyna Dobroń
Lotnisko Ławica.
Lotnisko Ławica.
Kupiłeś bilet lotniczy, ale nie nie wiesz, czego możesz się spodziewać na lotnisku oraz jak poradzisz sobie w trakcie lotu? Sprawdź, jakie pytania najczęściej zadają sobie podróżni!

Na czym polega odprawa?

Odprawę można przejść na cztery sposoby: tradycyjnie na lotnisku, przy pomocy samoobsługowego stanowiska, telefonicznie i online, chociaż nie każda linia oferuje wszystkie opcje. Aby przejść przez odprawę na lotnisku, należy się zgłosić w czasie od 2 godzin do 40 minut przed odlotem oraz przygotować numer rezerwacji i dokument ze zdjęciem. Podczas odprawy nadaje się także bagaż rejestrowany. Pracownik linii wręcza pasażerowi kartę wstępu.

Czy warto przejść odprawę online?

Obecnie już niemal wszyscy przewoźnicy oferują możliwość przejścia odprawy przez internet, a niektórzy, jak Ryanair, naliczają dodatkową opłatę, jeżeli pasażer tego nie zrobi. Odprawa online polega na wypełnieniu formularza na stronie przewoźnika. W formularzu podajemy swoje dane, numer rezerwacji i zazwyczaj wybieramy miejsce. Trzeba to zrobić w czasie od 72 do 3 godz. przed odlotem oraz pamiętać o wydrukowaniu karty pokładowej. Dzięki temu można się zgłosić na lotnisko na pół godziny przed odlotem.

Ile jest punktów kontroli?

Przed wejściem do hali odlotów odbywa się kontrola dostępu, gdzie należy okazać kartę wstępu do samolotu. Kontrolę bezpieczeństwa przeprowadzają funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Straży Ochrony Lotniska, którzy dokładnie sprawdzają bagaż podręczny. Operatorzy kontroli mogą poprosić pasażera o zdjęcie obuwia. Jeżeli wylatujemy do kraju spoza strefy Schengen, czeka nas także kontrola graniczna dokumentów.

Co to jest “gate” i “boarding”?

“Gate” to wyjście z lotniska z którego dostajemy się do samolotu. Jego numer widnieje na karcie wstępu do samolotu. „Boarding” oznacza wejście na pokład samolotu. Po przejściu przez punkty kontroli, pasażerowie czekają w hali odlotów aż samolot będzie gotowy na ich przyjęcie.

O czym należy poinformować załogę samolotu?

Kobiety w ciąży oraz chore osoby, których stan może się pogorszyć pod wpływem lotu powinny zgłosić to stewardesie. Wielu przewoźników prosi kobiety w zaawansowanej ciąży (pow. 28 tyg.) o przedstawienie zaświadczenia lekarskiego, które potwierdza zdolność do odbycia lotu. Przedstawienie zaświadczenia jest warunkiem wejścia na pokład.

Czy na pokładzie samolotu mogę skorzystać z internetu lub telefonu?

Na pokładzie niektórych linii (np. Lufthansa) można uzyskać szerokopasmowy dostęp do internetu oraz możliwość wykonania rozmowy telefonicznej. Opłata za korzystanie z internetu wynosi ok. 50 złotych za godzinę. Podobna stawka obowiązuje za minutę połączenia z pokładowego telefonu.

Czy dziecko może podróżować samodzielnie?

To zależy od linii lotniczych. Niektórzy przewoźnicy, np. Eurolot, nie pobierają dodatkowych opłat za podróż z niemowlęciem do 2. roku życia lub oferują dużą zniżkę. Dzieci od 5. do 12. roku życia mogą podróżować w towarzystwie opiekuna, lub pod szczególną opieką załogi samolotu, oczywiście za dodatkową opłatą. Dzieci w wieku od 12 do 16 lat podróżują samodzielnie lub pod opieką załogi Eurolotu. Tymczasem linia Ryanair nie przewozi osób w wieku poniżej 16 lat bez opieki opiekuna, a za lot z niemowlęciem trzeba dodatkowo zapłacić.

Czy w hali przylotów odbywa się kolejna kontrola?

Kontrolę w hali przylotów przechodzą tylko pasażerowie, którzy przylecieli spoza strefy Schengen. Ci podróżni są kierowani do sali Non-Schengen.

Jak odzyskać bagaż główny?

Z hali przylotów przechodzimy do hali odbioru bagażu, gdzie na ekranach wyświetlane są informacje, na którym pasie transmisyjnym pojawią się bagaże z danego rejsu. Urządzenie to nazywane jest potocznie karuzelą.

Czy masz coś do oclenia?

Jeżeli po powrocie z zagranicy podróżny posiada środki płatnicze (w walucie krajowej i/lub zagranicznej), których łączna wartość przekracza 10 tysięcy euro, to należy zgłosić się do punktu "Towary do oclenia" i złożyć pisemną deklarację.

Czego nie wolno przywozić?

Zwłaszcza przed powrotem z urlopu trzeba zwracać szczególną uwagę na przywożone towary. Większość zrobionych z materiałów zwierzęcych i roślinnych pamiątek jest zakazana. Ponadto niedozwolone jest przywożenie środków odurzających oraz szkodliwych dla ludzi, zwierząt i roślin. W takim przypadku Straż Graniczna rekwiruje zakazane lub niebezpieczne przedmioty, a podróżnego czekają prawne i finansowe konsekwencje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski