Lotto: Dwóch zwycięzców w jednej kolekturze. Jak to możliwe?

  Lotto: Dwóch zwycięzców w jednej kolekturze. Jak to możliwe?

  NM

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Podwójna, wygrana w Lotto padła we wtorek w Poznaniu. Wśród graczy znalazło się dwóch szczęśliwców, którzy trafili tzw. „szóstki” w jednej kolekturze.
  - „Lotka” mamy tu dopiero od roku i jesteśmy jedyną kolekturą w tej okolicy, więc bardzo cieszy, że taka wygrana, a w sumie dwie wygrane, padły właśnie u nas - mówi pani Weronika, pracująca w kolekturze Lotto przy placu Waryńskiego, gdzie we wtorek padły dwie wygrane. I dodaje: - To ogólnie pierwsze wygrane u nas.

  Na obu kuponach znalazły się zestawy tych samych liczb: 1, 3, 9, 15, 17, 38. Każdy ze szczęśliwych graczy wzbogaci się o kwotę 1 179 848,20 zł.

  Jakie jest prawdopodobieństwo tych wygranych?
  Dr Blanka Łęt, matematyk z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wyliczyła prawdopodobieństwo dwóch jednoczesnych wygranych.

  Zobacz też: Lotto: Dwie "szóstki" w Poznaniu. Obie padły w tej samej kolekturze!

  - Prawdopodobieństwo, że ktoś wybierze dokładnie taki sam zestaw sześciu liczb, spośród możliwych czterdziestu dziewięciu, da się wyliczyć z wykorzystaniem kombinatoryki - mówi dr Łęt.

  - Na początku musielibyśmy dowiedzieć się, jak wiele osób przyszło do tej kolektury i zawarło zakład dokładnie na ten dzień. Gdyby umownie oszacować, że było to tysiąc osób, to szansa na to, co się stało, że dwie osoby wygrają, jest rzędu 2,5 razy 10 do minus dziewiątej. Czyli dwójka znalazłaby się dopiero na dziewiątym miejscu po przecinku (0,0000000025 dop. red.). - tłumaczy dr Blanka Łęt.

  - Jest to bardzo małe prawdopodobieństwo. A biorąc pod uwagę fakt, że w kolekturze przy pl. Waryńskiego mogło być o wiele mniej osób, to szansa na to jest jeszcze mniejsza. Ale nadal, jak widać, jest to prawdopodobne.

  Jak Wielkopolska trafia w „Lotka”?
  Pierwsza październikowa szóstka w Lotto padła w Wielkopolsce w ubiegły czwartek (5.10). Szczęście uśmiechnęło się do gracza z Wielichowa. Wtedy w losowaniu Lotto padły liczby: 10, 12, 21, 24, 27, 38. Taki właśnie zestaw miała na kuponie osoba, która zagrała w kolekturze przy ul. Rakoniewickiej 1a w Wielichowie.

  Największa wygrana, która padła w Poznaniu miała miejsce 16 lutego 2013 roku. Wynosiła ona 28 825 110 zł. Szczęśliwy traf padł w kolekturze przy ul. Keplera 1.

  Drugą największą poznańską wygraną odnotowano na os. Lotnictwa Polskiego 109 10 września 2009 roku. Wtedy zwycięzca otrzymał 8 596 401 zł.

  Najwyższe wygrane w Lotto w Wielkopolsce:


  POLECAMY:

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ustawione jak nic

  nvcoue (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zawsze powtarzam, że całe to Lotto to ściema. Obie wygrane były z zakreślonych kuponów, a losowania nigdy nie są na żywo. Wszystko w temacie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo