Mammobusy wracają do Wielkopolski. Zobacz w jakich miastach...

  Mammobusy wracają do Wielkopolski. Zobacz w jakich miastach można się zbadać w lipcu 2020

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Mammobusy wyruszają w Wielkopolskę w lipcu 2020. Z bezpłatnych badań w ramach programu NFZ mogą skorzystać Panie, w wieku od 50 do 69, które przez minione
  1/22

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Lucyna Nenow

  Kolejne mammobusy wyruszają w trasę po Wielkopolsce. W ramach programu profilaktycznego NFZ mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat jeden raz na dwa lata. W galerii znajduje się harmonogram postoju mammobusów w Wielkopolsce w lipcu.

  Kobiece zdrowie pod kontrolą


  Obecnie z rakiem piersi walczy około 20 proc. pań. Jednak specjaliści podkreślają, iż wcześnie wykryty nowotwór, a zwłaszcza ten bez przerzutów do węzłów chłonnych, jest praktycznie całkowicie wyleczalny. 5-letnie przeżycie, które oznacza wyleczenie, wynosi w tym przepadku nawet 90 proc. Niestety, w wielu przypadkach przyczyną śmierci jest zbyt późna diagnoza. Połączenie regularnego samobadania z odpowiednio dobranymi metodami diagnostyki obrazowej, w tym rezonansem magnetycznym piersi stanowi klucz do zwiększenia wykrywalności oraz leczenia raka piersi.
  Sygnałami, które powinny wzbudzić naszą czujność są przede wszystkim zmiany kształtu i wielkości naszych piersi, zaczerwienienia, a także wyciek z brodawki czy powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym.

  WIELKOPOLSKA: BEZPŁATNE BADANIE PIERSI: ZOBACZ GDZIE BĘDĄ STAŁY MAMMOBUSY W LIPCU

  Bezpłatne badanie raku piersi w Wielkopolsce


  W Wielkopolsce jest zorganizowana kolejna trasa mammobusów, w ramach programu profilaktycznego NFZ. W sierpniu mammobus pojawi się we wszystkich powiatach, a także dużych miastach, m.in. w Kaliszu, Koninie i Lesznie. Z bezpłatnego badania w ramach finansowanego przez NFZ populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat lub otrzymały w ramach programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny, mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, a także nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.  Kto może skorzystać z badania w mammobusie?
  Możesz skorzystać z badania bez żadnego skierowania, jeśli:
  • nie miałaś mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat,
  • miałaś mammografię w ciągu ostatnich dwóch lat, ale otrzymałaś pismo, które wskazuje Cię do badania z powodu:
  • raka piersi wśród członków rodziny
  • mutacji w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2.

  Uwaga! Dotyczy kobiet, które nie miały wcześniej złośliwej zmiany nowotworowej piersi.

  Badania raku piersi


  Każda kobieta po 20. roku życia powinna samodzielnie badać swoje piersi, najlepiej pierwszego dnia po zakończeniu miesiączki. Kobiety po menopauzie – co miesiąc, najlepiej zawsze tego samego dnia. Raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez lekarza: ginekologa, chirurga lub onkologa.

  Oprócz badania palpacyjnego niezwykle pomocne w diagnostyce raka piersi są badania obrazowe (mammografia, USG, rezonans magnetyczny) oraz badania laboratoryjne (w tym badania genetyczne w kierunku mutacji genów BRCA1 i BRCA2).  Co to jest mammografia?
  Mammografia jest badaniem radiologicznym, podczas którego można wykryć guzki wielkości od trzech milimetrów. Przesiewowe badania mammograficzne, którymi w Polsce objęte są kobiety w wieku 50 – 69 lat, pozwalają na wykrycie guzków lub innych nieprawidłowości piersi na etapie, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia. Niestety dla młodszych kobiet ten rodzaj badania jest mniej skuteczny ze względu na inną budowę piersi.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Warto zobaczyć

  Diety