Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mateckiego w Poznaniu: Do szkoły i sklepu przez ruchliwą ulicę

Anna Jarmuż
Michał Hejne nie chce, by jego syn - Jasiu (na zdjęciu) chodził do szkoły ruchliwą, dwukierunkową jezdnią. Dlatego, wraz z innymi mieszkańcami ulicy Mateckiego, rozpoczął walkę o budowę chodnika
Michał Hejne nie chce, by jego syn - Jasiu (na zdjęciu) chodził do szkoły ruchliwą, dwukierunkową jezdnią. Dlatego, wraz z innymi mieszkańcami ulicy Mateckiego, rozpoczął walkę o budowę chodnika Łukasz Gdak
Przejście ul. Mateckiego jest niebezpieczne. Brakuje tam nawet utwardzonego pobocza. Mieszkańcy walczą o budowę chodnika.

Droga do szkoły, przedszkola czy kościoła to niebezpieczna podróż - mówią mieszkańcy ulicy Mateckiego. Ruchliwa, dwukierunkowa jezdnia łączy ul. Obornicką z Piątkowem. Brakuje tam jednak nawet pobocza. Mieszkańcy podjęli walkę o budowę chodnika. Pod petycją w tej sprawie podpisało się około tysiąc osób.

Jak wspomina Michał Hej- ne, który mieszka przy Mateckiego, poznaniacy z tej części miasta wielokrotnie interweniowali u radnych poprzedniej kadencji. Wówczas mieszkało tam ok. 2 tys. osób. Z czasem ta liczba się podwoiła. W nowych budynkach przy ul. Mateckiego mieszka dziś 4000 ludzi (w większości młode małżeństwa z małymi dziećmi), a w planach jest budowa kolejnych dziewięciu budynków wielorodzinnych.

- Wcześniej, aby dojść na osiedle Jana III Sobieskiego korzystaliśmy ze skrótu pomiędzy blokami na os. Marysieńki - tłumaczy Michał Hejne. - Bezpieczne przejście jest jednak w trakcie likwidacji. Ogrodził je deweloper, który rozpocznie tam niedługo prace budowlane. Ulica Mateckiego stanowi dla nas w tym momencie jedyną drogę pieszego dotarcia do szkół, przedszkoli, sklepów, ośrodka zdrowia, kościoła i komunikacji miejskiej. Budowa chodnika stała się pilna - zauważa Michał Hejne.

Pracownicy Zarządu Dróg Miejskich zapewniają, że zdają sobie sprawę z tych niedogodności. Budowa chodnika niesie jednak za sobą wiele problemów.

Przy Mateckiego mieszka dziś 4 tys. ludzi. W planach jest budowa kolejnych bloków

- Realizacja brakującego fragmentu ul. Mateckiego związana jest z budową kanalizacji deszczowej - odwodnienia, a także regulacją stanów terenowo - prawnych, czyli wykupem gruntów oraz zabezpieczeniem finansowania inwestycji. Należy również dodać, że musi zostać poprzedzona wykonaniem dokumentacji projektowej - wylicza Tomasz Libich z ZDM.

Mieszkańcy zdają sobie jednak z tego sprawę. - Fragment, o który walczymy to zaledwie około 300 metrów - wyjaśnia Michał Hejne. - Wiemy, że w planach jest przebudowa całej ulicy Obornickiej. Zajmie to jednak jeszcze wiele lat. Zgadza się z nim Ewa Jemielity, radna PiS, która podjęła działania w sprawie budowa chodnika.

- Dziś potrzebne jest rozwiązanie tymczasowe, by mieszkańcy nie ryzykowali życiem. Może to być utwardzone pobocze - wyjaśnia radna. Potrzeba na to 50 tysięcy złotych. Wydanie tej kwoty na bezpieczne przejście dla mieszkańców pozytywnie zaopiniowali już członkowie trzech komisji Rady Miasta Poznania: polityki przestrzennej, samorządowej oraz budżetu i finansów. Ulica Mateckiego leży na granicy dwóch osiedli - Piątkowo i Jana III Sobieskiego. Rada tego pierwszego przeznaczyła dodatkowo 20 tys. zł. na budowę progów zwalniających. W planach jest też spotkanie mieszkańców z wiceprezydentem Maciejem Wudarskim. Zaplanowano je na 29 grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski