Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mateusz Morawiecki pojawi się w Poznaniu podczas Poznańskiego Kongresu Gospodarczego. Zobaczymy tam Jacka Jaśkowiaka?

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Ubiegłoroczną edycję otworzył panel z udziałem himalaisty i alpinisty Andrzeja Bargiela. Udział w Poznańskim Kongresie Gospodarczym jest całkowicie darmowy.
Ubiegłoroczną edycję otworzył panel z udziałem himalaisty i alpinisty Andrzeja Bargiela. Udział w Poznańskim Kongresie Gospodarczym jest całkowicie darmowy. Waldemar Wylegalski
Poznański Kongres Gospodarczy odbędzie się w tym roku od 28 do 29 września w hotelu Novotel Poznań. Rozmawiamy z Janem Zujewiczem, organizatorem wydarzenia z Instytutu Poznańskiego.

Spis treści

Debata podczas Poznańskiego Kongresu Gospodarczego

W tym roku kongres odbędzie się tuż przed wyborami parlamentarnymi. Chodziło o wpisanie się w kampanię wyborczą?
Absolutnie nie chcemy się wpisywać w kampanię wyborczą konkretnego ugrupowania czy kandydata, natomiast faktycznie nasza myśl była taka, żeby kongres w tym roku zorganizować przed wyborami. To najważniejsze wydarzenie społeczno-polityczne roku, więc robienie go po wyborach mijałoby się z celem. Nie chcieliśmy jednak, by oba terminy były tak blisko siebie - zdajemy sobie sprawę, że dwa ostatnie tygodnie to już jest najgorętszy okres kampanii, który może zrażać poziomem emocjonalności. Jednak datę kongresu mamy już ustaloną od 5 miesięcy, a termin wyborów został ogłoszony 2 tygodnie temu.

Jak chcecie zachować bezstronność przed wyborami?
Żeby uniknąć zarzutów o jakąkolwiek stronniczość i zachować obiektywizm, kongres rozpoczniemy debatą wyborczą poświęconą głównie zagadnieniom gospodarczym. Każdy komitet, który w Poznaniu zarejestruje swoją listę, będzie mógł wystawić swojego przedstawiciela. Liczymy na obecność kandydatów z pierwszych miejsc list wyborczych, bo to będzie się cieszyło największym zainteresowaniem. Każdemu, kto będzie chętny, żeby się pojawić i pokazać swoją perspektywę podczas Kongresu, taką możliwość damy - chociażby właśnie w ramach debaty wyborczej. To od wszystkich stron sceny politycznej będzie zależało, jak tę możliwość wykorzystają.

Czytaj także:

Premier Mateusz Morawiecki w Poznaniu

Kogo zatem będziemy mogli posłuchać podczas kongresu?
Na kongresie wystąpi około 150 prelegentów. To będą przedstawiciele wszystkich obszarów gospodarki. Naukowcy, działacze społeczni czy politycy, którzy są najważniejsi w kontekście procesów decyzyjnych. Najważniejszą grupą będą jednak przedsiębiorcy - zarówno właściciele małych firm i jednoosobowych działalności, jak i dużych spółek na poziomie międzynarodowym. Mamy tu więc odzwierciedlenie całego spektrum społeczeństwa. Swoją obecność zapowiedział także premier Mateusz Morawiecki, który zaprezentuje najważniejsze aktualne zagadnienia dotyczące gospodarki.

Obserwuj nas także na Google News

Podczas ubiegłorocznego kongresu wielkimi nieobecnymi byli prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i jego zastępcy. Czy w tym roku zostali zaproszeni?
Zaproszenia już zostały wystosowane. Odpowiedź jeszcze do nas nie dotarła, ale mamy nadzieję, że spłynie ona po wakacjach. My oczywiście zapraszamy i jesteśmy chętni, żeby pan prezydent się pojawił. Mamy debaty poświęcone zarówno kwestiom związanym z samym Poznaniem, jak i systemowo współistnieniu rządu i samorządu. Tu absolutnie jest pole dla prezydenta Jaśkowiaka, jego zastępców czy kogokolwiek z urzędu miasta. Perspektywa poznańskiego samorządu zdecydowanie ubogaci wielostronną debatę, która jest ogromną wartością naszego Kongresu. W zeszłym roku zapraszaliśmy, jednak nie było odzewu. Mamy nadzieję, że w tym roku właśnie ktoś z przedstawicieli magistratu weźmie udział w panelach.

Zobacz też: ABW bada przyczyny epidemii w Rzeszowie. Sprawdza m.in. miejskie wodociągi

Jacek Jaśkowiak krytykowany podczas kongresu

Podczas jednego z ubiegłorocznych paneli poświęconego remontom w centrum Poznania Jacek Jaśkowiak był krytykowany za sposób ich prowadzenia i podejście do zarządzania miastem. Jego sposób zarządzania kłóci się z wizerunkiem Poznania jako gospodarnego i przedsiębiorczego?
Wizerunek Poznania jako miasta przedsiębiorczego i gospodarnego rzeczywiście zaczyna być bardziej stereotypem, mającym coraz mniej wspólnego z rzeczywistością. Coraz częściej mówią o tym eksperci, stwierdziliśmy to także w toku wielu analiz, które jako Instytut Poznański przeprowadzamy. Prezydent Jaśkowiak wielokrotnie podkreślał, że zamiast dużych, prowadzonych z rozmachem inwestycji preferuje zrobić kilkanaście małych lokalnych, bo to jest to, czego poznaniacy oczekują. Po części tak jest, ale trzeba patrzeć na Poznań dużo szerzej - nie tylko w wymiarze osiedlowym, ale wręcz w wymiarze ogólnopolskim i międzynarodowym. Śmiałymi inicjatywami można zachęcić kapitał i duże firmy do tego, żeby tutaj lokowały swoje inwestycje. Poznań jest na czele statystyk w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej i liczby firm zarejestrowanych na w przeliczeniu na jednego mieszkańca. To jest bardzo dobry i solidny fundament, ale te małe firmy potrzebują dużego biznesu, chociażby po to, żeby świadczyć usługi na jego rzecz. Zmienić musi się także sposób zarządzania inwestycjami. Remonty trwają zdecydowanie za długo i prowadzone są niedbale, na czym cierpią i mieszkańcy, i przedsiębiorcy.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Organizatorzy pikniku przygotowali liczne atrakcje. Każda z przybyłych na miejsce pań otrzymała wianek z żywych kwiatów.

Byłeś na pikniku charytatywnym dla Wolnych Narodów? Znajdź s...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski