Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2012: Giełda tematów maturalnych

Anna Jarmuż
Z czego maturzyści będą przygotowywać ściągi w tym roku?
Z czego maturzyści będą przygotowywać ściągi w tym roku? archiwum
Czego możemy spodziewać się po tegorocznym egzaminie maturalnym? Jakie zagadnienia pojawią się tym razem w arkuszach? O egzaminacyjne "pewniaki" postanowiliśmy zapytać poznańskich nauczycieli.

Zaraz po majówce - 4 maja (poziom podstawowy) i 7 maja rozszerzony) - maturzyści przystąpią do egzaminu z języka polskiego. Nauczyciele podejrzewają, że tegoroczny egzamin może mieć związek z ostatnimi wydarzeniami.

PRZECZYTAJ TEŻ:
JAK PRZEZ LATA ZMIENIAŁ SIĘ EGZAMIN MATURALNY

- Moim zdaniem na maturze może pojawić się wiersz zmarłej poetki Wisławy Szymborskiej - stwierdza Maria Rybicka, polonistka z Zespołu Szkół Łączności. - Być może ten utwór trzeba będzie porównać z innym tekstem o tematyce egzystencjalnej, na przykład, z wierszem Jana Pawła II lub ks. Jana Twardowskiego. Jeżeli chodzi o powieść stawiam na "Przedwiośnie". Może pojawi się także coś z literatury wojennej, na przykład, "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall.

Po egzaminie z języka ojczystego, maturzystów czeka obowiązkowy egzamin z matematyki (8 i 9 maja). Do czego powinni się przyłożyć w tym roku?

Nauczyciele podejrzewają, że tegoroczny egzamin może mieć związek z ostatnimi wydarzeniami

- Myślę, że na teście pojawią się na zagadnienia, z którymi maturzyści spotykają się co roku - mówi Anna Kurzyca, nauczyciel matematyki z II Liceum Ogólnokształcącego. - Matura ma sprawdzić umiejętność myślenia, dlatego mogą pojawić się zadania, polegające na wykazywaniu dowodów, ciągi, rachunek prawdopodobieństwa i trygonometria. Od kilku lat nie było parametrów funkcji kwadratowych i wartości bezwzględnych. Myślę, że mogą powrócić.

SIŁY NADPRZYRODZONE W WALCE Z MATURALNYM STRESEM:
BEZ MASKOTEK, ALE W CZERWONYCH MAJTKACH

Zmagania maturzystów nie kończą się jednak na egzaminach obowiązkowych. Każdy z nich musi podejść do matury z wybranego przez siebie przedmiotu. W przypadku geografii (17 maja) możemy spodziewać się zagadnień związanych z gospodarką i Unią Europejską.

- Ważnym zagadnieniem jest teraz geografia gospodarcza i społeczno - ekonomiczna - tłumaczy Lechosław Rybka, dyrektor XX Liceum Ogólnokształcącego i nauczyciel geografii. - Moim zdaniem, mogą pojawić się zagadnienia związane z Unią Europejską, a co za tym idzie procesami globalizacyjnymi, trwającym kryzysem i konfliktem światowym. Zazwyczaj są w teście zagadnienia związane z demografią, na przykład, analiza piramidy wieku i płci ludności.

A czego mogą spodziewać się maturzyści, którzy wybrali egzamin z biologii (14 maja)? Niestety, niemal wszystkiego.
- Można być pewnym, ze w każdym arkuszu znajdą się, zarówno pytania z genetyki, jak fizjologii roślin i zwierząt - mówi Małgorzata Dembska, dyrektor II LO i nauczycielka biologii. - Może nie jest to dobra wiadomość dla maturzystów, ale radzę, aby przerobić wszystkie zagadnienia. Należy jednak pamiętać, aby podejść do egzaminu całościowo, nie wgłębiać się w szczegóły - tłumaczy.

A jakie rady nauczyciele przygotowali dla humanistów, zdających maturę z historii (14 maja) i wiedzy o społeczeństwie (11 maja)?

- Trudno powiedzieć, co znajdzie się na tegorocznej maturze. Mogę jednak powiedzieć, czego moim zdaniem raczej nie będzie - stwierdza Marek Grefling, dyrektor VIII Liceum Ogólnokształcącego i nauczyciel historii. - Są to wydarzenia rocznicowe, na przykład powstania. Trudno wymagać od licealistów, aby tworzyli publicystykę i analizowali słuszność i przebieg tamtych wydarzeń. Jeżeli chodzi o wiedzę o społeczeństwie i nie spodziewałbym się na egzaminie analizy bieżących wydarzeń. Uczniowie pytali mnie o ACTA i emerytury. Moim zdaniem nie należy się tego spodziewać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski