Matura 2020 i egzamin ósmoklasisty 2020: Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wytyczne dotyczące organizowania tegorocznych egzaminów

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Organizowanie egzaminu ósmoklasisty i matur 2020: Centralna Komisja Edukacyjna opublikowała spis zasad dotyczących bezpieczeństwa w czasie egzaminów. Szkoły w Poznaniu przygotowują się do ich przeprowadzenia.
Organizowanie egzaminu ósmoklasisty i matur 2020: Centralna Komisja Edukacyjna opublikowała spis zasad dotyczących bezpieczeństwa w czasie egzaminów. Szkoły w Poznaniu przygotowują się do ich przeprowadzenia. Dariusz Bloch
Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania tegorocznych egzaminów zewnętrznych, czyli egzaminu ósmoklasisty, matury, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz zawodowego. Dotyczą m.in stosowania środków ochrony osobistej, tego, kto może przyjść na egzamin, czy zachowania dystansu między uczniami i nauczycielami.

Matury i egzamin ósmoklasisty 2020 zostały przesunięte ze względu na zagrożenie epidemiologiczne w kraju. Zgodnie z nowym kalendarium, maturzyści rozpoczną egzaminy 8 czerwca, natomiast absolwenci podstawówek 16 czerwca.

Harmonogram dostępny jest tutaj:Matura 2020 - Terminy: egzaminy szkolne odbędą się w czerwcu. Sprawdź harmonogram egzaminów ósmoklasisty i maturalnych?

Egzamin ósmoklasisty 2019: zobacz arkusze i odpowiedzi

Jak zapowiada resort edukacji - egzaminy w tym roku mają zostać przeprowadzone z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa. Centralna Komisja Egzaminacyjna w piątek, 15 maja opublikowała wytyczne związane z przeprowadzeniem egzaminów. Opracowany dokument został podzielony na sześć sekcji, w których kolejno przedstawiono kwestie dotyczące m.in. tego, kto może przyjść na egzamin, kto może być obecny na terenie szkoły podczas egzaminu, środków ochrony osobistej czy organizacji przestrzeni, budynków i pomieszczeń.

Czytaj także: Matura 2020: Czy uczniowie będą pisali egzaminy w maseczkach i rękawiczkach? Szkoły w Poznaniu przygotowują się do organizowania matur

Egzaminy 2020: Obowiązkowe wytyczne dla szkół

Wśród wytycznych, które są obowiązkowe, podkreślone zostały w szczególności kwestie dotyczące zachowania społecznego dystansu oraz dezynfekcji pomieszczeń, ławek czy przyborów.

  • Obowiązek zakrywania ust i nosa przez zdających, do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej.
  • Konieczność ustawienia ławek w sali egzaminacyjnej w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku.
  • Obowiązek dezynfekcji ławek i krzeseł w sali egzaminacyjnej przed i po każdym egzaminie oraz materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jeden zdający.
  • Konieczność korzystania przez każdego zdającego z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora.
  • Wdrożenie wszelkich możliwych rozwiązań, które pozwolą uniknąć tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.
  • Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  • Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, albo sama jest objęta kwarantanną.
  • Rodzic/prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.

Spis zawiera także dodatkowe rekomendacje dla szkół.

Pełna lista wytycznych związanych z przeprowadzeniem egzaminów 2020 dostępna jest TUTAJ

Jak do egzaminów przygotowują się szkoły w Poznaniu?

Andrzej Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu zwraca uwagę na kwestię dotarcia maturzystów na określoną godzinę do szkoły. Zaznacza, że w tym roku w ZSH do matury jednego dnia będzie przystępowało prawie 400 uczniów.

- Myślę, że kłopotliwe może okazać się samo przybycie uczniów do szkoły. Około 370 osób będzie musiało pojawić się o tej samej porze pod szkołą. Rozważam już różne możliwości i myślę, że nauczyciele będą odpowiednio grupować uczniów pod szkołą, zanim do niej wejdą. Podobnie przy wyjściu - będziemy wypuszczali maturzystów małymi grupami, aby nie tworzyć zbyt dużego tłoku - tłumaczy.

Zobacz także: Nie będzie egzaminu ósmoklasisty w 2020 roku? Jest apel, aby rekrutacja do szkół średnich odbyła się na podstawie ocen

Przyznaje również, że będzie należało wygospodarować więcej sal egzaminacyjnych, a to wiąże się także z zaangażowaniem większej liczby nauczycieli.

- Musimy dokładnie zapoznać się z obszernymi wytycznymi. Egzaminy muszą zostać przeprowadzone zgodnie z nimi. Będziemy musieli wymierzyć odległości i pewnie zagospodarować więcej miejsc, ponieważ na sali i w auli zmieści się mniej uczniów. Ponadto będzie musiało być zaangażowanych więcej nauczycieli w przeprowadzenie egzaminu - mówi dyrektor ZSH.

Czytaj również:Uczniowie do szkół w Poznaniu wrócą dopiero w czerwcu. "Musimy się dobrze przygotować"

Podobnie, Karol Seifert, dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu zwraca uwagę na kwestie wpuszczania uczniów do szkoły.

- Należało będzie zastosować się do kwestii bezpieczeństwa sanitarnego, czyli wyposażyć w płyny, zdezynfekować pomieszczenia. Kluczowa jest kwestia wpuszczania uczniów do szkoły i losowania numerków, by nie tworzyć tłumów pod salami. Być może będzie taka możliwość, żeby zrezygnować z losowania. Jeśli chodzi i wpuszczanie maturzystów do budynku, to będzie trzeba zastosować pewną przepustowość. Szkoła ma trzy wejścia, będziemy organizowali to w ten sposób, że jednym będą wchodzić, innym wychodzić - przyznaje Karol Seifert.

Zobacz też:

Matura w maju jedynie dla kasztanowców MEMY. Egzaminy matura...

Szkoła TVP w ogniu krytyki. Zamiast uczyć w dobie koronawiru...

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Nauczyciele - najlepsze memy i demotywatory, które bawią nie...

Czy wzrośnie opłata za ZUS?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie