Egzamin ósmoklasisty powrócił w związku z reformą systemu edukacji, która zlikwidowała gimnazja i przywróciła 8-klasowe szkoły podstawowe. Egzamin ósmoklasisty jest testem sprawdzającym wiedzę uczniów na zakończenie nauki w szkole podstawowej. Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy - musi do niego przystąpić każdy uczeń kończący naukę w ósmej klasie. Nie ma progu wyniku, który musi osiągnąć uczeń, aby zdać egzamin, jednak wynik będzie miał wpływ na rekrutację do szkoły średniej.
Egzamin ósmoklasisty 2019 składa się w sumie z trzech testów:
- z języka polskiego,
- matematyki
- wybranego języka obcego.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019: JĘZYK NIEMIECKI [ODPOWIEDZI, ARKU...
Rok szkolny 2018/2019 jest pierwszym, gdy uczniowie piszą takie egzaminy w zreformowanej ośmioletniej szkole podstawowej.
Egzamin ósmoklasisty 2019: Język angielski - jak wygląda i co można mieć przy sobie?
Po egzaminach ósmoklasisty z języka polskiego i matematyki, które uczniowie zdają w dwóch pierwszych dniach (15 i 16 kwietnia), w środę, 17 kwietnia czeka ich test z języka obcego. Uczeń wybiera ten język obcy, którego uczy się w szkole. Może to być: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, rosyjski, ukraiński lub włoski.
Egzamin ósmoklasisty z języka niemieckiego rozpocznie się w środę, 17 kwietnia o godz. 9 i potrwa 90 minut. Na egzaminie uczeń może mieć tylko długopis lub pióro piszące na czarno. W trakcie rozwiązywania zadań nie można korzystać ze słownika. Podobnie jak na wszystkich pozostałych egzaminach w jego trakcie nie można korzystać z telefonów komórkowych, ani innych urządzeń telekomunikacyjnych.
W arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019: JĘZYK NIEMIECKI - ODPOWIEDZI ORAZ ARKUSZE CKE Z ZADANIAMI ZNAJDZIECIE W TYM MIEJSCU
Egzamin ósmoklasisty 2019 - Harmonogram:
- język polski, 15 kwietnia (poniedziałek), godzina 9
- matematyka, 16 kwietnia (wtorek), godzina 9
- język obcy, nowożytny (angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, rosyjski, ukraiński lub włoski), 17 kwietnia (środa), godzina 9
Sprawdź też:
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019: JĘZYK POLSKI - ODPOWIEDZI I ARKUSZE CKE ZNAJDZIECIE W TYM MIEJSCU
MATEMATYKA - ODPOWIEDZI I ROZWIĄZANIA ORAZ ARKUSZE CKE Z ZADANIAMI ZNAJDZIECIE W TYM MIEJSCU
By ukończyć szkołę podstawową, do egzaminu musi przystąpić każdy ósmoklasista. Tego egzaminu nie można nie zdać - Centralna Komisja Egzaminacyjna nie określiła minimalnego progu punktów, jaki trzeba z niego uzyskać. Do egzaminu trzeba po prostu przystąpić. Jego wynik będzie mieć znaczenie podczas rekrutacji do szkoły średniej. Im wyższy wynik z egzaminu, tym większe szanse na to, że uczeń dostanie się do wymarzonego liceum ogólnokształcącego, technikum i szkoły branżowej.
Sprawdź też: EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019 - terminy, daty. Sprawdź, kiedy jest egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego
Jeśli uczeń z przyczyn losowych nie będzie mógł do nich przystąpić w pierwszym terminie, będzie mógł to zrobić w czerwcu - w terminie dodatkowym:
Dodatkowe terminy egzaminów ósmoklasistów:
- język polski, 3 czerwca, godzina 11
- matematyka, 4 czerwca, godzina 11
- język obcy nowożytny, 5 czerwca, godzina 11
Egzamin ósmoklasisty 2019 - kiedy będą znane wyniki?
Wyniki egzaminu uczniowie poznają 14 czerwca 2019 roku.
W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.
Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń zdobył za zadania z danego przedmiotu.
Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający.
- Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78% punktów możliwych do zdobycia (wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało 73% wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało 27% zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami uczniów w całym kraju. - wyjaśnia Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.
Zobacz też:
Oto najlepsze memy na Dzień Nauczyciela - bawią nie tylko uc...
Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]
Gwara młodzieżowa: Wiesz, co oznaczają te słowa?
Rozmowa z Mateuszem Biskupem, nauczyciel języka angielskiego w Tajlandii - zobacz wideo:
POLECAMY:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?