Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matury próbne 2023/2024. Kiedy będą jakie egzaminy? Sprawdź o której godzinie się rozpoczynają

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Próbna matura będzie przeprowadzana z trzech przedmiotów: matematyki, polskiego i języka obcego.
Próbna matura będzie przeprowadzana z trzech przedmiotów: matematyki, polskiego i języka obcego. Robert Woźniak
Choć egzaminy maturalne odbędą się dopiero w przyszłym roku, to szkoły już przygotowują uczniów na ten ważny egzamin. Od 6 do 8 grudnia 2023 roku odbywać się będą w szkołach tzw. próbne matury. W naszym artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące próbnych egzaminów.

Spis treści

19 października Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła decyzję dotyczącą testu diagnostycznego w zakresie przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego, czyli tzw. próbnej matury. Już za kilka dni CKE udostępni materiały do przeprowadzenia jej w wśród uczniów klas IV liceów ogólnokształcących, klas V techników oraz klas II branżowych szkół II stopnia.

Czytaj też: Gdy kryzys dotyka młodych - na kłopoty szkolny pedagog. "Uważam, że jestem serwisem"

Test diagnostyczny będzie dotyczył trzech przedmiotów: języka polskiego na poziomie podstawowym, matematyki na poziomie podstawowym oraz języków obcych nowożytnych na poziomie podstawowym.

Harmonogram próbnych matur 2023/2024

Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić test diagnostyczny od 6 do 8 grudnia 2023 roku zgodnie z poniższym harmonogramem:

  • 6 grudnia br. (środa), godz. 9:00 – język polski na poziomie podstawowym (240 minut);
  • 7 grudnia br. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka na poziomie podstawowym (180 minut);
  • 8 grudnia br. (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne na poziomie podstawowym, tj. język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski (120 minut).

Materiały, które zostaną udostępnione szkołom, obejmą zarówno arkusze w wersji podstawowej, jak i takie, które są dostosowane do potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Tuż po zakończeniu egzaminu z matematyki na stronie Głosu Wielkopolskiego pojawią się poprawne odpowiedzi do wszystkich pytań z arkusza.

Czy próbne matury są obowiązkowe?

Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne.

- Jeżeli szkoła podejmie decyzję o przeprowadzeniu testu, proponujemy, aby został on przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu, czyli np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi

- podaje dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Zatem po co przeprowadza się próbne matury? Przeprowadza się je jedynie w celu informacyjnym oraz diagnostycznym. W pierwszym przypadku umożliwia uczniom pracę w arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie. W drugim przypadku, test diagnostyczny ma zidentyfikować jakie wiadomości i umiejętności uczeń ma już opanowane w stopniu zadawalającym, a jakie wymagają jeszcze doskonalenia.

CKE uważa, że wystawianie ocen z takich testów jest nieuzasadnione.

- Niezbędne jest przekazanie każdemu uczniowi wartościowej informacji zwrotnej poprzez wskazanie, co robi dobrze, a co wymaga poprawy. Wyniki badania diagnostycznego mogą również służyć nauczycielom do zidentyfikowania zakresu wiadomości i umiejętności, które wymagają szczególnej uwagi

- przekazuje dr Marcin Smolik.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

- Kiedy dostałam maila o możliwości zgłoszenia kandydata na Wielkopolskiego Nauczyciela Roku nie wahałam się. Pani Izabela był pierwszą osobą, która przyszła mi na myśl - mówi dyrektorka placówki, Dorota Palicka.

"W naszej pracy trzeba mieć pasję". Izabela Lawrenz zdobyła ...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski