Medale Młodej Sztuki 2013: laureatów ogłosimy w piątek 1...

  Medale Młodej Sztuki 2013: laureatów ogłosimy w piątek 1 marca!

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Laureatów Medali Młodej Sztuki za rok 2012 poznamy 1 marca
  1/2
  przejdź do galerii

  Laureatów Medali Młodej Sztuki za rok 2012 poznamy 1 marca ©Grzegorz Dembiński

  Medale Młodej Sztuki przyznajemy pod egidą "Głosu Wielkopolskiego" lokalnym twórcom i animatorom kultury od 1974 roku. Tegorocznych laureatów poznamy w piątek 1 marca podczas gali w Sali Wielkiej CK Zamek. Na razie możemy zdradzić jedynie, że będzie ich sześciu...
  Do tej pory ujawnialiśmy naszych wybrańców niemal natychmiast po obradach jury. Tym razem pozostawiliśmy wielkopolski świat kultury w niepewności, jednocześnie mając pewność, że nasz werdykt wzbudzi zapewne sporo dyskusji. Przy okazji dziękujemy gronu naszych jurorów, które tworzą Alina Kurczewska, Ewa Obrębowska-Piasecka, Anna Czaban, Marta Smolińska, Piotr Śliwiński, Janusz Pazder oraz reprezentujący redakcję "Głosu" Stefan Drajewski, Włodzimierz Braniecki i Marcin Kostaszuk.

  Pomysłodawcą Medali jest Włodzimierz Braniecki, niezmiennie aktywny dziennikarz "Głosu" i literat. W latach 70. związał się z Teatrem Nowym Izabelli Cywińskiej, wprowadzając do niego sztukę plastyczną, pod postacią Galerii Nowej Teatru Nowego (dziś istniejącej osobno jako Poznańska Galeria Nowa). Tam też w grudniu 1974 roku odbyła się pierwsza uroczystość wręczenia nagród, które otrzymali wówczas Stanisław Barańczak (literatura), Wiesław Komasa (teatr), Norbert Skupniewicz (plastyka), Jacek Solecki (balet), Aleksandra Utrecht (muzyka) i Zbigniew Napierala jako animator kultury.

  Zobacz, kto zdobywał Medale Młodej Sztuki:
  LISTA LAUREATÓW Z LAT 1974-2012

  Wyjątkowość wyróżnień zwiastowały nie tylko powyższe nazwiska, ale też objęcie ich zasięgiem nie tylko wszystkich dziedzin sztuki, ale także uhonorowanie animatorów - osób, które przyczyniały się do tworzenia nowych scen, trendów i formacji artystycznych. Dla tej jednej kategorii jury do dziś nie stosuje sztywno kryterium wiekowego, któremu podlegają artyści. Laureat Medalu Młodej Sztuki w chwili przyznania wyróżnienia nie może przekroczyć granicy 35 roku życia - właśnie z wyjątkiem animatorów, których kompetencje i możliwości pomagania młodym artystom wymagają zwykle dłuższej praktyki, niezwiązanej jedynie z czystą pasją.

  Od razu trzeba też nadmienić, że podziału na kategorie jury nie trzymało się sztywno: wielokrotnie obok laurów dla przedstawicieli teatru nagradzano twórców sztuki baletowej, obok "tradycyjnych" plastyków pojawiali się fotografowie, niekiedy docenialiśmy też filmowców, a nawet wyróżniających się dziennikarzy. Brązowych, masywnych medali niekiedy wręczaliśmy nawet 15 (jak w roku 1987), by dokładnie 20 lat później poprzestać na jednym wyróżnieniu dla Agaty Szymczewskiej, ówczesnej laureatki Konkursu Wieniawskiego. Najczęściej jednak wyłanialiśmy szóstkę laureatów - i tak będzie również w piątkowy wieczór w Zamku, gdy ogłosimy 37. zestaw medalistów.

  Wstęp na piątkową galę, obejmującą także wręczenie nagród w plebiscycie na Człowieka Roku "Głosu Wielkopolskiego", jest możliwy jedynie za zaproszeniami. Zachęcamy jednak do śledzenia strony www.gloswielkopolski.pl, na której w piątek, po godzinie 19 znajdą Państwo listę zwycięzców, wraz z najważniejszymi informacjami na ich temat i poświęconymi im filmami. Także w piątek wieczorem na naszej stronie pojawi się obszerna, fotograficzna relacja z gali, zaś w kolejnych numerach naszego dziennika publikować będziemy rozmowy z laureatami i ich sylwetki.

  Tak było w 2012 roku:
  Zobacz zdjęcia i filmy z poprzedniej edycji Medali

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo