Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto kupiło tomograf komputerowy za 4 miliony złotych

Marta Żbikowska
Miasto kupiło tomograf komputerowy za 4 miliony złotych
Miasto kupiło tomograf komputerowy za 4 miliony złotych Łukasz Gdak
Nowoczesny tomograf komputerowy trafił do Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia. Zakup sfinansowało miasto.

Krótszy czas naświetlania i mniejsza dawka promieniowania przy lepszej jakości obrazu to tylko niektóre zalety nowego tomografu komputerowego, z którego mogą korzystać pacjenci Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu. Aparat kosztował 4 miliony złotych, a jego zakup został w całości sfinansowany przez miasto.

W uroczystym otwarciu nowej pracowni tomografii komputerowej w placówce przy ul. Szwajcarskiej wziął udział zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.

Zalety i możliwości zastosowania tomografu komputerowego przedstawiali lekarze Szpitala im. J. Strusia.
– Rocznie wykonujemy w naszej pracowni ponad 67 tysięcy badań, z czego 15 tysięcy to badania tomograficzne – mówił doktor Paweł Skrzywanek, kierownik Pracowni Diagnostyki Obrazowej przy ul. Szwajcarskiej. – Z roku na rok ta liczba jest większa.
128-rzędowy tomograf to obecnie standard w nowoczesnej medycynie. Do tej pory placówka dysponowała aparatem 64-rzędowym. – Istnieją bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, ale nie w Poznaniu – mówi dr Skrzywanek. – W tej chwili nie odbiegamy od innych placówek w Poznaniu i w kraju.

Dr Alina Baszko mówiła o wykorzystaniu badań tomograficznych w diagnostyce chorób serca i układu krążenia. – Pacjenci kardiologiczni to najwięksi beneficjenci tej metody diagnostycznej – mówiła dr Baszko. – Dzięki nowoczesnej tomografii możemy zaobserwować obecność zwapnień, czy zwężeń, możemy na przykład oceniać jamy serca, zastawki czy drożność bajpasów.
Tomografia komputerowa to również ważny krok przy diagnozowaniu udaru mózgu.

– Udar niedokrwienny mózgu to trzecia co do częstości występowania przyczyna śmierci w Polsce i główna przyczyna kalectwa u osób dorosłych – przypomniał lekarz Adrian Dąbrowski. – W przypadku udaru czas jest najbardziej istotnym elementem wpływającym na szansę wyleczenia. Dlatego tak ważny jest dostęp do szybkiej diagnostyki.

Nowy tomograf to także szansa dla pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie mogli mieć podanego kontrastu. Do przeprowadzenia badania wystarczy obecnie podanie o wiele mniejszej dawki środków kontrastowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski