Miasto płaci za lekcje religii w przedszkolu, a za angielski nie

Anna Jarmuż
W publicznych przedszkolach religia jest bezpłatna, a placówka na życzenie rodziców ma obowiązek je zrealizować.
W publicznych przedszkolach religia jest bezpłatna, a placówka na życzenie rodziców ma obowiązek je zrealizować. archiwum polskapresse
- Nie chcemy, aby nasze dzieci w przedszkolu uczyły się wyłącznie religii – apelują rodzice maluchów. O sprawie zrobiło się głośno w kontekście braku zajęć dodatkowych dla przedszkolaków.

Zgodnie ze zmianami ustawy i systemie oświaty, która w praktyce weszła w życie na początku września, każda dodatkowa godzina pobytu dziecka w przedszkolu nie może teraz kosztować więcej niż złotówkę. Oznaczało to rezygnację z zajęć dodatkowych, organizowanych zwykle przez firmy zewnętrzne.

Czytaj też:
LEWANDOWSKI - RELIGIA W PRZEDSZKOLU TO NIE NAUKA, TO INDOKTRYNACJA

Inaczej jest z lekcjami religii. Przepisy gwarantują, że w publicznych przedszkolach takie zajęcia są bezpłatne, a placówka na życzenie rodziców ma obowiązek je zrealizować. Zajęcia z religii mają odbywać się w dwa razy w tygodniu.

- Religia nie jest objęta podstawą programową. Natomiast języki obce w szkołach są obowiązkowe. Skoro tak to dlaczego miasto Poznań finansuje nauczanie religii w godzinach pracy przedszkola - do 13 - zatrudniając katechetów i nie pobiera opłat za np. komercyjne udostępnienie sali od kościoła – zastanawia się Adam Kasperek, ojciec przedszkolaka. - Czy nie powinno być tak, że języki których później wymaga się w toku nauczania szkolnego powinny być finansowane z kasy miasta, a religia opłacana osobno przez rodziców lub w ramach tzw. posługi kapłańskiej? – pyta.

Pieniądze na lekcje religii pochodzą z subwencji oświatowej oraz dochodów własnych samorządu. Poznań na katechezę przedszkolaków wydaje prawie 425 tys. w skali roku. Dla porównania gimnastyka korekcyjna to wydatek ok. 420 tys. zł, a pomoc psychologa i pedagoga niecałe 400 tys. Najwięcej – bo aż ok. 855 tys. zł – kosztuje logopedia. W sumie w skali roku na zajęcia dodatkowe w przedszkolach przeznaczone zostaje ok. 2,1 mln zł.

Sprawdź również:
O BOGU WARTO ROZMAWIAĆ, O PIENIĄDZACH - TRZEBA

Poznańscy urzędnicy tłumaczą, że być może uda się sfinansować także inne zajęcia, jak ma to miejsce w przypadku katechezy, logopedii, gimnastyki korekcyjnej czy opieki psychologiczno - pedagogicznej. Wszystko zależy jednak od tego, ile środków z ministerialnej dotacji pozostanie miastu do dyspozycji.

- O tym, na co przeznaczone zostałyby te pieniądze decydowałaby dyrekcja przedszkola w porozumieniu z rodzicami. Nie jest powiedziane, że będą to lekcje języka angielskiego, choć pewnie wielu rodziców będzie tego chciało – wyjaśnia Przemysław Foligowski, dyrektor wydziału oświaty Urzędu Miasta Poznania.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES WYDAWCA@GLOS.COM!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Wideo

Komentarze 68

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
religia zła

Czy wierzący uważają pismo święte za dosłowną prawdę?

Jerry Coyne 2014-07-16

Podczas dyskusji, jakie mieliśmy w ciągu ostatnich paru tygodni, niektórzy utrzymywali, że bardzo niewielu ludzi – i niemal żaden teolog – nie odczytują Biblii jako dosłownej prawdy. Jeśli mieszkasz w USA, wiesz, jak jest to niedorzeczne.

Choć zgadzam się, że Amerykanie, którzy traktują cały ten tekst jako dosłowną prawdę Bożą, nie są w większości, większość wiernych (właściwie większość Amerykanów) widzi jego części jako dosłownie prawdziwe. Wymyśliłem na to następujący aforyzm:

“Część wierzących traktuje dosłownie niemal wszystko, ale niemal wszyscy wierzący traktują dosłownie niektóre części”.

Podoba mi się to i mam nadzieję, że stanie się memem!

Najpierw jednak dane o tym, jak wielu Amerykanów traktuje cały tekst jako dosłowną wypowiedź Boga. Pochodzą one z sondażu Gallupa z 2011 r. (artykuł Jeffrey’a Jonesa):

Jest ich 30%, chociaż liczba ta waha się i od roku 1977 spadła o 8-10%. Nadal jednak tylko 17% uważa Biblię za zbiór „legend”, podczas gdy 79% uważa ją albo za dosłowną prawdę, albo za „inspirujące słowo Boga”, z którego pewne części, ale nie wszystko należy traktować dosłownie. Jak można było oczekiwać, wiara w Biblię będącą albo częściowo, albo całkowicie prawdą, wzrasta wraz z częstszym chodzeniem do kościoła, jest wyższa wśród mniej wykształconych i jest wyższa wśród Republikanów niż wśród Demokratów. Protestanci wykazują większy stopień wiary w dosłowność niż katolicy (szczegółowe dane znajdują się w cytowanym artykule).

Dla większości wierzących, przynajmniej w USA, istnieje kilka “prawd niezbywalnych”, do których dla wielu chrześcijan zalicza się boskość Jezusa i nasze zbawienie od grzechu przez jego ukrzyżowanie i zmartwychwstanie oraz akceptacja Chrystusa jako naszego osobistego zbawiciela.

Ale (przynajmniej w 2004 r.) było więcej takich prawd niezbywalnych (potrzebujemy nowszego sondażu, ponieważ ten rodzaj wiary prawdopodobnie zmalał). Te dane pochodzą z sondażu ABC News, który należy traktować nieco sceptycznie z powodu małej próby (nieco ponad tysiąc). Oto dane z 2004 r., ”według konserwatywnego "Washington Times"(moje podkreślenia):

Stworzenie Ziemi przez Boga, Noe i potop, Mojżesz i Morze Czerwone: te kluczowe historie ze Starego Testamentu nadal tkwią głęboko w umysłach większości Amerykanów, którzy traktują te opowieści dosłownie, nie zaś jako symboliczne nauki.

Sondaż ABC News opublikowany w niedzielę pokazuje, że 61 procent Amerykanów wierzy, iż opis stworzenia świata w biblijnej Księdze Rodzaju jest “dosłowną prawdą”, nie zaś opowieścią mająca służyć jako “lekcja”. [JAC: proszę zauważyć, że pytają tutaj o historię stworzenia z Księgi Rodzaju, nie o całą Biblię, jak w sondażu Gallupa powyżej.]

Sześćdziesiąt procent wierzy w historię Arki Noego i w globalny potop, a 64 procent zgadza się, że Mojżesz rozdzielił Morze Czerwone, żeby uratować Żydów uciekających przed Egipcjanami.

Sondaż, z marginesem błędu 3 punktów procentowych został przeprowadzony między 2 a 10 lutego na próbie 1011 dorosłych.

. . . Poziom wiary w te historie różnił się jednak wśród chrześcijan.

W sondażu stwierdzono, że 75 procent protestantów wierzy w historię stworzenia, 79 procent w historię rozstąpienia się Morza Czerwonego i 73 procent w Noego i Arkę.

Wśród protestantów ewangelikańskich te liczby wynosiły odpowiednio 87 procent, 91 procent i 87 procent. Wśród katolików wynosiły one 51 procent, 50 procent i 44 procent.

Te historie są w pewnym stopniu przekonujące dla tych, którzy nie mieli “żadnej religii”. Jedna czwarta z nich powiedziała, że wierzy w Stworzenie, niemal jedna trzecia wierzy w rozdzielenie Morza Czerwonego przez Mojżesza, a 29 procent wierzy w Noego.

Należy pamiętać, że był to sondaż na próbie wszystkich Amerykanów, nie tylko chrześcijan lub wierzących.

Następna część jest i śmieszna, i smutna:

“To są zaskakujące i uspokajające dane – pozytywny znak w świecie postmodernistyczny

a
agniechaN.

Moje dzieci są wychowywane po muzułmańsku, zgodnie z religią męża i dlatego chciałabym wiedzieć, czy religia i zajęcia (osobne dla dziewczynek i chłopców) będą również prowadzone w przedszkolach i w szkole - za darmo? W Konstytucji pisze, że wszystkie religie są równoprawne.

b
babcianauczycielka

Łaski żadna szkoła nie robi że uczy obcego języka za darmo w szkołach przecież to jest obowiązek szkół ,najpierw się płaci za obowiązkowe lekcję a dopiero jak wystarczy można wspomóc lekcje ni obowiązkowe jak religia szkoła ma dokładnie napisane jakie pieniądze na jaką naukę dostaje dodatkowo to nie fer że rodzice muszą płacić za naukę obcego jezyka do czego to dochodzi .

a
amen

tylko w dzikim kraju coś takiego jest możliwe.

g
greg ojciec 3 dzieci

Brak na angielski, rytmike, tance, muzyke ale na religie... co to to nie
Super ciekawe jak za 20 lat wypadniemy w testach pisa....

K
Krasnoludek

PP - widać, że nie masz wiele pojęcia o nauce języków obcych. Właśnie najmłodsi uczą się najprędzej i najlepiej, ponieważ uczą się języka obcego w ten sam sposób co rodzimego, a nie wkuwając słówka na następną kartkówkę...
I jeszcze zapytam: A po co biednym dzieciom religia??? Jest w szkole od 20 lat, a młodzież podobno gorsza niż kiedykolwiek...

d
de0

wygląda na to, że jednak dla przeciętnego polskiego urzędasa mającego jakiekolwiek zdolności decyzyjne ważniejsza jest jednak religia a jeśli... JEŚLI zostaną jakieś ochłapy, przeznaczą je na naukę.
odnoszę wrażenie, że od dłuższego czasu, wraz ze wzrostem niechęci do kościoła i samej religii następuje także wzmożona ofensywa katowaszystów na siłę wkładających bzdury o bogu już nawet w przedszkolach.
dla katolickich fundamentalistów (bo jest to już fundamentalizm) religijna indoktrynacja jest czymś tak oczywistym jak dla ateisty nieuchronny koniec wraz ze śmiercią.
kolejne posunięcia fundamentalistów i samego krk zaczynają przypominać już działania faszystów po dojściu Hitlera do władzy.

M
Maciek

Dlaczego religia ma być narodową sprawą? Wpajanie wiedzy(?!) o niepokalanym poczęciu, aniołkach, diabełkach, niebie, piekle, czyśćcu, zmartwychwstaniu, uzdrawianiu, chodzeniu po wodzie, rozmnażaniu chleba i wina, robi małym dzieciom wodę z mózgu i powoduje u nich w późniejszym okresie (po zapoznaniu się z podstawami nauki) rozdwojenie jaźni. Czy wierzyć nauce, czy kościelnym katechetom o wątpliwym przygotowaniu pedagogicznym, których nikt, poza kościołem nie nadzoruje. Religia w przedszkolach powinna być zlikwidowana w pierwszym rzędzie, a kto ma ochotę w lekcjach uczestniczyć, niech wysyła dzieci na naukę katolicyzmu do salek przykościelnych.

E
EWA

MOŻECIE MNIE KRYTYKOWAĆ ALE JESTEM ZA KATEGORYCZNYM USUNIĘCIE KRZYŻY ITP Z WSZYSTKICH PLACÓWEK KTÓRE SĄ DOSTĘPNE DLA KAŻDEGO CZŁOWIEKA!!! BO PRZECIEŻ NIE KAŻDY JEST KATOLIKIEM TAK? O RELIGII NIE WSPOMINAM BO DLA MNIE TO JEST ŚMIESZNE. OD TEGO JEST KOŚCIÓŁ A NIE SZKOŁA. KAŻDY MA PRAWO WYBORU.PRZECIEŻ BÓG JEST W SERCU I WSZĘDZIE NAWET U KOWALSKIEGO W PIWNICY A NIE NA ŚCIANACH?! WYCHOWANIE FIZYCZNE JEST WAŻNIEJSZE BO TO DZIĘKI NIEMU DZIECI BARDZIEJ SIĘ ROZWIJAJĄ I SĄ ZDROWSZE. TAK SAMO Z PODATKAMI. KAŻDY PŁACI TO KOŚCIÓŁ TEŻ POWINIEN PŁACIĆ!!! I ŻEBY NIE BYŁO JA TEŻ WIERZĘ W BOGA.

K
Krzysztof

Przynajmniej nie sfalszoweane jak twoje 10 przykazan

n
normalny

zygac mi sie chce jak widze jak sie w czarnych kiecach wszedzie pchaja zeby napchac swoje tluste brzuchy,,,

g
gość

Religia, język polski, kultura to nasze narodowe sprawy.Angielskiegi? A czemu nie chiński?

K
KOG

Potrafisz podać konkretne przykłady np; na temat Galileusza, czy tak sobie bredzisz co ślina na klawiaturę przyniesie. Tak a propo, Kopernik jak i twórca teorii wielkiego wybuchu to nie byli świeccy, ani tym bardziej ateiści.

R
Robert

niestety nie jestem za kościołem bo dla mnie to są złodzieje i pederasty ale boję się swoje dzieci wypisać z religii bo widziałem co się dzieje z dziećmi których rodzice byli odważni i tak zrobili są normalnie piętnowane przez inne dzieciaki spychane na margines dlatego wolę uniknąć im takiego losu a w domu tłumaczę że religia to opium dla mas i stworzone zostało by kierować niewykształconym motłochem dlatego maja się uczyć i sami podejmować decyzję a nie jak mocherowe berety mieć klapki na oczach.

A
ATEISTA ANARCHISTA

aa to jakim prawem do ciezkiej cholery ta skur////////////////na BANDA TEJ NALO//////////////WATYKANSKIEJ SUCHOCKA ORAZ KWACH podpisali twn kuuunnkordat z tym pedalskim i zboczonym WATYKANEM JAsie pytam kiedy stana przed trybunalem STANU za to UPODLENIE I UPOKORZENIE NARODU POLSKIEGO GNAC to cholerstwo na sybir na biale misie do putina RZYGAC MI SIE CHCE jak slysze religia

Dodaj ogłoszenie