MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miliarder z Poznania padł ofiarą cyberprzestępstwa. Nie jest jedyny. Sebastian Kulczyk zgłosił sprawę do prokuratury

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Oszuści przy pomocy sztucznej inteligencji wykorzystali jego wizerunek i głos, umieszczając na Facebooku film, w którym namawiali do inwestycji w fałszywą platformę internetową.
Oszuści przy pomocy sztucznej inteligencji wykorzystali jego wizerunek i głos, umieszczając na Facebooku film, w którym namawiali do inwestycji w fałszywą platformę internetową. ADAM JASTRZEBOWSKI
Cyberprzestępcy błyskawicznie zmieniają metody swoich działań. Najpopularniejszą z nich w ostatnim czasie stały się fałszywe reklamy z wizerunkiem znanych osób. Ofiarą takiego przestępstwa padł niedawno znany poznański miliarder - Sebastian Kulczyk, który po odkryciu przestępstwa postanowił zawiadomić prokuraturę. O sprawie poinformował portal money.pl.

Miliarder z Poznania padł ofiarą cyberprzestępstwa. Nie jest jedyny

W ostatnim czasie głośno było o fałszywych artykułach, których reklamy pojawiały się w sieci. Nagłówki krzyczały: Mentzen nie żyje! Cejrowski został pobity! Wojewódzki miał wypadek! W ten sposób cyberprzestępcy zachęcali do kliknięcia w fałszywy link, który prowadził do wyłudzenia danych.

Sebastian Kulczyk zgłasza sprawę prokuraturze

Teraz ich działania znacząco się poszerzyły. Oszuści wykorzystują technikę tzw. deepfake, która polega na tworzeniu filmów, na których twarz i głos jednej osoby są "nakładane" na inną. Nagrania wyglądają bardzo realistycznie.

Ostatnio ofiarą takich działań cyberprzestępców padł Sebastian Kulczyk, miliarder z Poznania. Oszuści przy pomocy sztucznej inteligencji wykorzystali jego wizerunek i głos, umieszczając na Facebooku film, w którym namawiali do inwestycji w fałszywą platformę internetową. Kulczyk, po odkryciu przestępstwa postanowił zawiadomić prokuraturę.

Podobna sytuacja spotkała również Rafała Brzoskę. Twórca InPostu w rozmowie z portalem potwierdził, że w jego sprawie również toczy się postępowanie w prokuraturze.

Ostrożnie w sieci

Specjaliści do walki z cyberprzestępczością przestrzegają, że fałszywe witryny wykorzystujące wizerunek znanych osób mnożą się jak grzyby po deszczu. Zwykle kuszą oni użytkowników mediów społecznościowych obiecującą inwestycją i ogromnym zyskiem.

Należy być czujnym, z rozwagą podawać swoje dane, weryfikować linki i adresy stron. Nie warto też wpłacać pieniędzy za namową czy instalować fałszywego oprogramowania.

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowszy ranking miast w Polsce z największą liczbą przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców. Pod uwagę wzięto przestępstwa kryminalne, gospodarcze i drogowe. Oto 20 miast z Wielkopolski, które uplasowały się najwyżej w rankingu niebezpiecznych miast. Kto znalazł się na liście? Sprawdź w galerii --->

Oto 20 niebezpiecznych miast w Wielkopolsce. Mieszkasz tu? M...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski