Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Mimo że coraz mniej osób deklaruje wiarę, w Wielką Sobotę w kościele widać tłumy". Jak przygotować się do Świąt Wielkanocnych?

Angelika Sarna
Angelika Sarna
Czas Wielkanocy jest szczególnie celebrowaniem życia i nadziei na życie pośmiertne.
Czas Wielkanocy jest szczególnie celebrowaniem życia i nadziei na życie pośmiertne. Robert Woźniak
Wielkanoc to dla każdego wierzącego najważniejszy okres w roku. Mimo że z roku na rok coraz mniej osób uczęszcza w niedziele na msze, to z tradycji pojawiają się oni w Wielką Sobotę ze święconką. Jak zatrzymać ich w kościele na dłużej? Jak przygotować się do zbliżających się świąt wielkanocnych? Rozmawiamy na ten temat z dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitarnej w Poznaniu księdzem Krystianem Sammlerem.

Czas wielkiego postu i nadchodzące święta są czasem przemyśleń, pokuty i radości. Czas Wielkanocy jest szczególnie celebrowaniem życia i nadziei na życie pośmiertne. O tym, jak przygotować się na nadchodzące dni opowiedział nam ksiądz Krystian Sammler.

Jak przygotować się do nadchodzących świąt wielkanocnych?
Człowiek w czasie Wielkanocy uświadamia sobie, że Pan Jezus dla niego powstaje z martwych. Jest to dla nas bardzo istotne i właśnie to mamy celebrować w Wielkanoc. Każdy, kto chce dobrze przeżyć święta, musi sobie zadać pytanie - w jaki sposób przeżył czas wielkiego postu? Te 40 dni pokuty mają nas do Wielkanocy przygotowywać. Tutaj są różne podpowiedzi - rekolekcje wielkopostne, gorzkie żale i droga krzyżowa. Postanowienia wielkopostne, czyli wyrzeczenia, które mają hartować ducha.

Wiadomo, że nie zawsze udaje nam się dotrzymać tych postanowień. Co wtedy?
Oczywiście, czasem jest tak, że postanowienia to jedno, rzeczywistość to drugie. Więc jeśli ktoś czuje, że tego czasu wielkiego postu dobrze nie przeżył, to warto, aby czas Wielkiego Tygodnia był takim ostatnim momentem zatrzymania się. Wielki Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek i Piątek. Ten okres dobrze przeżyty też będzie wprowadzał w tajemnice wielkanocne. Zwłaszcza już samo Triduum Paschalne. Warto w tym czasie odbyć dobrą spowiedź, to jest istotne dla osób wierzących, żeby przygotować serce czyste. A tego nie da się inaczej zrobić jak przez sakrament pokuty i pojednania.

Ksiądz Krystian Sammler: Człowiek w czasie Wielkanocy uświadamia sobie, że Pan Jezus dla niego powstaje z martwych.
Ksiądz Krystian Sammler: Człowiek w czasie Wielkanocy uświadamia sobie, że Pan Jezus dla niego powstaje z martwych. Waldemar Wylegalski

Co jest najważniejsze w samym Wielkim Tygodniu?
Wielki Piątek powinien uświadomić nam odkupieńczą śmierć Chrystusa. Potem cisza grobu pańskiego, czyli Wielka Sobota. Ten dzień to wejście w siebie, zapytanie o sens życia. O relacje, jakie tu na ziemi budujemy. I nareszcie to radosne "Alleluja", które wybrzmiewa w poranek wielkanocny. Mogę sobie wtedy uświadamiać, że moje życie nie kończy się w grobie, ale będę żyć wiecznie. Warto w tym okresie zaplanować czas na modlitwę, niech w Wielkim Tygodniu będzie jej więcej. Może rodzinnej modlitwy, tego nam brakuje, kiedy całe tygodnie jesteśmy zabiegani.

A co z czasem na spotkanie z rodziną?
Dobrym pomysłem na przeżycie tego czasu jest zaproszenie i spotkanie się z bliskimi. Powiedzenie sobie "dobrze, że jesteś". Spotkanie przy wspólnym stole. I tradycyjne dzielenie się jedzeniem święconym. Uświadomienie sobie, że potrzebujemy wspólnoty. Rodziny, dla której nie mamy często czasu w ciągu roku.

Czy istnieją w tym okresie najważniejsze słowa - klucze?
Trzy słowa klucze - sakrament pokuty, Triduum Paschalne, radość z tego, że Jezus żyje i budowanie wspólnoty w rodzinie i wśród przyjaciół.

Z czego powinniśmy zrezygnować podczas trwania wielkiego postu?
Powinniśmy zrezygnować z tego, co zabiera nam czas. My go marnujemy na różnego rodzaju nieproduktywne rzeczy. Niektórzy postanawiają sobie odłożyć telefon, wyłączają media społecznościowe. Pamiętajmy, że to musi prowadzić do wewnętrznej przemiany. Jeśli to miałoby być tylko odbieranie sobie czegoś dla idei bezowocnej, to nie ma sensu. Odmawiamy sobie czegoś, żeby mieć więcej czasu dla Boga, siebie i bliskich. I każdy wie, co mu ten czas zabiera i co jest dla niego bezproduktywne.

Co nam daje uczestnictwo w drogach krzyżowych i gorzkich żalach?
Droga krzyżowa, gorzkie żale i adoracja Jezusa uświadamiają nam akty wiary, które są dla nas fundamentalne. Pozwalają zatrzymać się i rozmyślać podczas tych wydarzeń. Były ważne wtedy - 2 tysiące lat temu, ale są też ważne i teraz. Bez śmierci Jezusa, bez jego cierpienia i bez zmartwychwstania to wszystko co na ziemi czynimy byłoby mało istotne. Bliżej nas Bóg nie może być, bo stał się człowiekiem, a potem to wszystko co czynił - robił to z miłości do nas. Poszedł na śmierć krzyżową i zmartwychwstał z miłości do człowieka. My nie mamy celebrować śmierci, ale jesteśmy tymi, którzy czczą życie. Właśnie dzięki zmartwychwstaniu Jezusa.

Statystyki pokazują, że coraz więcej osób odchodzi od Kościoła katolickiego. Czy jest to odczuwalne podczas takich świąt?
Statystyki pokazują, że zmniejsza się liczba tych, którzy praktykują swoją wiarę. To, na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że można ten okres świąt wykorzystać. Tu kościół ma ogromne zadanie, ponieważ widzimy, że święconka w Wielką Sobotę przyciąga tłumy. Ludzie odnoszą się do tej tradycji, która jest przepiękna. W Polsce niesamowicie celebrowana i ten moment spotkania wiernych, których potem w niedziele nie ma - jest dobrą katechezą. Jest to na pewno wielkie wyzwanie dla duchownych, aby dobrze przygotować te spotkania, które przeżywamy w kościele. Czyli liturgie wielkanocne i procesje. Muszą być piękne, musimy zadbać o każdy szczegół. Po to, by ci, którzy przychodzą z tradycji - przez to przygotowanie - zadali sobie pytanie: co dalej?

Jakie są najważniejsze symbole?
Najważniejszym symbolem tych dni jest świeca wielkanocna - paschał. Jest zapalany i uroczyście poświęcony w czasie liturgii Wigilii Paschalnej. Również zapalany jest podczas chrztu czy przy pogrzebie i ma nam przypominać, że jest z nami Chrystus, który żyje. To także poświęcone pokarmy: jajka symbolizują życie, sól - trwałość życia. Zwracamy też uwagę na chleb - pokarm codzienny - i wodę - która oznacza życie.

Zespół pałacowy usytuowany jest na terenie dawnej wsi dworskiej Opieszyn, obecnie włączonej w granice miasta. W południowej części Opieszyna istniała rezydencja ówczesnych właścicieli Wrześni i okolic - możnego rodu Porajów-Różyców, wzmiankowana po raz pierwszy w 1472 r. Zobacz zdjęcia  ---->

Piękny pałac we Wrześni zachwyca nawet Magdę Gessler! Poznaj...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski