Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi debatowali przez cały weekend. Walczyli o udział w Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich

Przemysław Terlecki
Facebook.com/MistrzostwaDebat
Przez cały weekend trwały w Poznaniu eliminacje do IV Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich organizowane przez Fundację Edukacyjną G5. Około 300 licealistów walczyło na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa o uczestnictwo w Mistrzostwach. Te odbędą się 16 i 17 kwietnia.

Podczas każdej z debat, uczestnicy walczyli w dwóch czteroosobowych zespołach. Jedna drużyna była za postawioną tezą, druga zaś przeciw. Członkowie jury, którzy obserwowali starcie, oceniali poszczególne zespoły, przyznając im punkty w skali 1 – 6. Aby zakwalifikować się do finału, należało wygrać trzy debaty.

Czwarta edycja Eliminacji do MPDO odbyła się dzięki Fundacji Edukacyjnej G5. Ta już od kilku lat zajmuje się tematyką debat oksfordzkich i angażuje się w projekty na terenie całej Polski. Jak skomentował jej prezes, Przemysław Dąbrowski, pomysł na rozpoczęcie przygody z debatami wpadł mu do głowy jeszcze na studiach.

- Jeszcze jako student zacząłem z kolegami rozmawiać o tym, że coraz trudniej nam się wysławiać. Duży wpływ ma na to postępująca cyfryzacja. Dlatego też zaczęliśmy debatować razem. Potem zaczęliśmy prowadzić warsztaty z debatowania w szkołach ponadgimnazjalnych, no i w 2013 roku zainicjowałem pierwsze Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich – mówi Dąbrowski.

Jego zdaniem to nie wygrana jest prawdziwym celem podczas debatowania. - W Polsce mamy wielki problem z komunikacją, z prowadzeniem debaty publicznej. Dzięki takim wydarzeniom jak to młodzież ma szansę przyswajać merytoryczną wiedzę, uczyć się sztuki słuchania i wysławiania. To będzie rozwijać ten kraj w przyszłości – mówi Dąbrowski.

Pozytywne efekty debatowania widzi wśród młodych Jędrzej Markiewicz, jeden z organizatorów, który moderował przebieg starć między grupami. - Widziałem parę debat naprawdę wybitnych, co świadczy o tym, że poziom wzrasta. Cieszę się, że tak się dzieję, bo dzięki temu i ja się mogę czegoś nauczyć jako słuchacz debaty – komentuje Markiewicz.

Jak zapowiedział Przemysław Dąbrowski, w przyszłości ma powstać jeszcze więcej projektów skupionych na rozwoju młodzieży. - Planujemy uruchomić całą siatkę projektów związanych z debatami, ale nie tylko. Niemniej, celem ich wszystkich będzie poruszanie tematyki autoprezentacji, wymiany myśli – powiedział szef G5.

W ramach Eliminacji wyłoniono 32 najlepsze drużyny. Te znów spotkają się na WNPiD za niespełna miesiąc. Wtedy, podczas dwóch dni, będą mierzyć się ze sobą o mistrzostwo Polski w debatowaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski