Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniejsza pomoc z UE dla rolników

Monika Kaczyńska
Na 27 państw UE 22 złożyły wnioski o rekompensaty dla producentów warzyw.
Na 27 państw UE 22 złożyły wnioski o rekompensaty dla producentów warzyw. Tomasz Hołod/polskapresse
Liczba wniosków rolników o odszkodowania przekroczyła szacunki.

Blisko tysiąc rolników z Wielkopolski złożyło wniosek o odszkodowania w związku ze stratami spowodowanymi paniką, która wybuchła w czasie epidemii zakażeń bakterią E. coli w Niemczech.
Uprawnieni rolnicy powinni otrzymać pieniądze do 15 października. Będzie wypłacała je Agencja Rynku Rolnego. Dziś jednak jest już pewne, że pieniędzy z Unii Europejskiej będzie na ten cel mniej, niż początkowo zakładano. Polska wnioskująca wcześniej o około 81 milionów euro zmniejszyła swoje oczekiwania do 46 mln euro. Agencja Rynku Rolnego zmieniła bowiem wniosek w sprawie wysokości rekompensat za straty poniesione przez polskich rolników w wyniku wystąpienia fali zakażeń wywołanych bakterią E.coli.

Do Komisji Europejskiej wpłynęły wnioski o rekompensaty z 22 państw. O odszkodowania nie starają się jedynie: Malta, Cypr, Finlandia, Luksemburg i Litwa.

Wnioski w sprawie rekompensat mają być rozpatrzone w KE w najbliższy czwartek. Wiele wskazuje na to, że komisja zaakceptuje obecny wniosek Polski opiewający na 46 mln euro.

Skąd ta zmiana? Jak wyjaśniła rzeczniczka ARR Iwona Ciechan, wysokość rekompensat została wyliczona w oparciu o maksymalne stawki, jakie KE określiła w rozporządzeniu. Ponieważ jednak zapotrzebowanie zgłoszone przez kraje Wspólnoty było znacznie większe niż kwota, jaką przewidziała na ten cel KE, zalecono, by kraje skorygowały wnioski. Komisja chce wydać na odszkodowania dla rolników 210 mln euro.

Rekompensaty mają pokrywać ok. 50 proc. średniej ceny z czerwca produktów rolnych, które zostały wycofane z rynku w związku z epidemią EHEC. Odszkodowania mają dotyczyć pomidorów, ogórków, sałat, cukinii i papryk. 210 mln euro ma pozwolić na wypłatę odszkodowań za tzw. wycofanie (nieprzeznaczanie do sprzedaży) lub niezbieranie (zebranie warzyw zanim dojrzeją) w okresie od 26 maja do końca czerwca.

W całej Polsce o pomoc ubiega się ponad 4,7 tys. producentów. Oszacowano, że straty dotyczą upraw zajmujących ponad 2 tys. ha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski