Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPK Poznań kupiło autobusy z panelami na energię słoneczną na dachach. Będą zasilać ładowarki i system komunikatów głosowych

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Panele fotowoltaiczne będą służyły do doładowania akumulatorów w tym czasie, gdy autobus będzie stał na pętlach – prąd uzyskiwany z energii słonecznej będzie zasilał tablice systemu informacji pasażerskiej, ładowarki USB w pojeździe, system zapowiedzi głosowych, czy oznakowanie przycisków alfabetem Braille’a.
Panele fotowoltaiczne będą służyły do doładowania akumulatorów w tym czasie, gdy autobus będzie stał na pętlach – prąd uzyskiwany z energii słonecznej będzie zasilał tablice systemu informacji pasażerskiej, ładowarki USB w pojeździe, system zapowiedzi głosowych, czy oznakowanie przycisków alfabetem Braille’a. MPK Poznań
Na pierwszy rzut oka wyglądają jak normalne autobusy, jedynie na dachu, za stanowiskiem kierowcy mają nieco podniesioną płytę osłoniętą listwami. To autobusy z napędem elektrycznym i z panelem fotowoltaicznym, które właśnie zasilają flotę MPK.

- To pierwsze autobusy z panelami fotowoltaicznymi na dachach: do MPK Poznań dostarczono już 12-metrowe pojazdy z napędem elektrycznym, trwają odbiory, a w najbliższych dniach pierwsze takie autobusy mogą być już kierowane na linie nr 163 i 190 – informuje MPK Poznań.

Sprawdź też:

Panele fotowoltaiczne będą służyły do doładowania akumulatorów w tym czasie, gdy autobus będzie stał na pętlach – prąd uzyskiwany z energii słonecznej będzie zasilał tablice systemu informacji pasażerskiej, ładowarki USB w pojeździe, system zapowiedzi głosowych, czy oznakowanie przycisków alfabetem Braille’a.

Czytaj też: Po 1 lipca 2020 20 tysięcy kierowców straci prawo jazdy? Rewolucja w prawie o ruchu drogowym: zobacz najważniejsze zmiany w przepisach

Nie są to jednak pierwsze autobusy z napędem elektrycznym w MPK. W ubiegłym roku przewoźnik wprowadził do użytku 15 takich pojazdów przegubowych, 18-metrowych, które jeżdżą na linii nr 174. Kończą się do tego odbiory kolejnych sześciu autobusów o długości 12 metrów.

Ponadto ogłoszono przetarg na zakup następnych 37 autobusów elektrycznych, wśród których znajdzie się 31 pojazdów 12-metrowych i sześć 18-metrowych. Termin składania ofert przetargowych mija 2 marca.

Czytaj też: Rewolucja na Jeżycach - czy piesi wygrają, a kierowcy będą musieli ulec?

- Na zakup autobusów przyznano dotację unijną z programu „System zielonych inwestycji - Część 2 - GEPARD - Bezemisyjny transport publiczny”, finansowanego w ramach środków krajowych, których dysponentem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – mówi Agnieszka Smogulecka z MPK.

Zobacz też:

Gdzie szukać rzeczy zgubionej w pojazdach MPK? Co zrobić, gdy sami zauważymy rzecz zostawioną przez innego pasażera w tramwaju lub autobusie? Gdzie trafiają zgubione dokumenty i pieniądze? Czy za odzyskanie swoich rzeczy z Biura Rzeczy Znalezionych MPK trzeba zapłacić?Sprawdź ---->

MPK Poznań: Zgubiłeś coś albo znalazłeś w autobusie lub tram...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski