MPK Poznań: Podwyżki cen biletów od lipca. Mieszkańcy są przeciw. "Poznań będzie miastem z najdroższą komunikacją w Polsce"

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Ceny biletów wzrosną o 20-30 procent. Więcej zapłacą posiadacze biletów okresowych, metropolitalnych, jak i tych, którzy płacą z tPortmonetki. Kolejny raz wzrosną też bilety jednorazowe. Zlikwidowane zostaną też bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych.
Ceny biletów wzrosną o 20-30 procent. Więcej zapłacą posiadacze biletów okresowych, metropolitalnych, jak i tych, którzy płacą z tPortmonetki. Kolejny raz wzrosną też bilety jednorazowe. Zlikwidowane zostaną też bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych. Adrian Wykrota
Od lipca za przejazdy autobusami i tramwajami MPK Poznań pasażerowie zapłacą o 20-30 proc. więcej. Decyzja już zapadła. Nie zgadzają się z nią jednak członkowie Stowarzyszenia Otwarte Ramiona. W tygodniu złożyli petycję w tej sprawie do urzędu miasta.

Niestety, lipcowa podwyżka cen w pojazdach komunikacji miejskiej będzie bardzo odczuwalna dla poznańskich pasażerów. Bilety wzrosną o 20-30 procent. Więcej zapłacą posiadacze biletów okresowych, metropolitalnych, jak i tych, którzy płacą z tPortmonetki. Kolejny raz wzrosną też ceny biletów jednorazowych. Zlikwidowane zostaną też bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych.

Czytaj więcej: MPK Poznań: Od lipca wzrosną ceny biletów komunikacji miejskiej. Podwyżka będzie bolesna

Decyzja o podwyżkach już zapadła i wydaje się, że jest nieodwołalna. Mimo to członkowie Stowarzyszenia Otwarte Ramiona w ostatnim tygodniu złożyli petycję do urzędu miasta, sprzeciwiając się planom miejskich urzędników.

- Poznań uznany jest za miasto nowoczesne, zielone i proekologiczne. Nieodłącznym elementem polityki środowiskowej jest sprawna, zintegrowana i dostępna dla każdego mieszkańca komunikacja zbiorowa

- mówi Malwina Malinowska ze stowarzyszenia.

Podkreśla, że planowana podwyżka biletów nie wpisuje się w zielony rozwój miasta i nie zachęcą ludzi do częstszego korzystania z komunikacji zbiorowej.

Czytaj: MPK Poznań: Podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej mają obowiązywać od 1 lipca. Ile zapłacimy?

- Przerzucenie kosztów ulepszenia miejskiego transportu na pasażerów jest najłatwiejszym rozwiązaniem, ale nie jest dobrym. Co więcej, Poznań już teraz ma jedna z najdroższych biletów w Polsce. Jeśli podwyżki wejdą w życie będziemy polskim miastem z najdroższa komunikacją. Przykładowo bilet miesięczny będzie droższy o 50 złotych niż taki sam w Krakowie - mówi Malinowska.

Twórcy petycji zaznaczają też, że Poznań wciąż nie uporał się z problemem smogu, w którym udział ma emisja spalin. - Podwyżka cen biletów nie zachęci, by przesiąść się na komunikację miejską - mówi członkowie Stowarzyszenia Otwarte Ramiona.

Oczekują, że miasto opowie się po stronie środowiska, a koszty miejskiego transportu uda się ponownie zweryfikować, tak by nie ponosili ich pasażerowie.

Sprawdź też:

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie