Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPK Poznań: Podwyżki cen biletów od lipca. Mieszkańcy są przeciw. "Poznań będzie miastem z najdroższą komunikacją w Polsce"

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Ceny biletów wzrosną o 20-30 procent. Więcej zapłacą posiadacze biletów okresowych, metropolitalnych, jak i tych, którzy płacą z tPortmonetki. Kolejny raz wzrosną też bilety jednorazowe. Zlikwidowane zostaną też bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych.
Ceny biletów wzrosną o 20-30 procent. Więcej zapłacą posiadacze biletów okresowych, metropolitalnych, jak i tych, którzy płacą z tPortmonetki. Kolejny raz wzrosną też bilety jednorazowe. Zlikwidowane zostaną też bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych. Adrian Wykrota
Od lipca za przejazdy autobusami i tramwajami MPK Poznań pasażerowie zapłacą o 20-30 proc. więcej. Decyzja już zapadła. Nie zgadzają się z nią jednak członkowie Stowarzyszenia Otwarte Ramiona. W tygodniu złożyli petycję w tej sprawie do urzędu miasta.

Niestety, lipcowa podwyżka cen w pojazdach komunikacji miejskiej będzie bardzo odczuwalna dla poznańskich pasażerów. Bilety wzrosną o 20-30 procent. Więcej zapłacą posiadacze biletów okresowych, metropolitalnych, jak i tych, którzy płacą z tPortmonetki. Kolejny raz wzrosną też ceny biletów jednorazowych. Zlikwidowane zostaną też bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych.

Czytaj więcej: MPK Poznań: Od lipca wzrosną ceny biletów komunikacji miejskiej. Podwyżka będzie bolesna

Decyzja o podwyżkach już zapadła i wydaje się, że jest nieodwołalna. Mimo to członkowie Stowarzyszenia Otwarte Ramiona w ostatnim tygodniu złożyli petycję do urzędu miasta, sprzeciwiając się planom miejskich urzędników.

- Poznań uznany jest za miasto nowoczesne, zielone i proekologiczne. Nieodłącznym elementem polityki środowiskowej jest sprawna, zintegrowana i dostępna dla każdego mieszkańca komunikacja zbiorowa

- mówi Malwina Malinowska ze stowarzyszenia.

Podkreśla, że planowana podwyżka biletów nie wpisuje się w zielony rozwój miasta i nie zachęcą ludzi do częstszego korzystania z komunikacji zbiorowej.

Czytaj: MPK Poznań: Podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej mają obowiązywać od 1 lipca. Ile zapłacimy?

- Przerzucenie kosztów ulepszenia miejskiego transportu na pasażerów jest najłatwiejszym rozwiązaniem, ale nie jest dobrym. Co więcej, Poznań już teraz ma jedna z najdroższych biletów w Polsce. Jeśli podwyżki wejdą w życie będziemy polskim miastem z najdroższa komunikacją. Przykładowo bilet miesięczny będzie droższy o 50 złotych niż taki sam w Krakowie - mówi Malinowska.

Twórcy petycji zaznaczają też, że Poznań wciąż nie uporał się z problemem smogu, w którym udział ma emisja spalin. - Podwyżka cen biletów nie zachęci, by przesiąść się na komunikację miejską - mówi członkowie Stowarzyszenia Otwarte Ramiona.

Oczekują, że miasto opowie się po stronie środowiska, a koszty miejskiego transportu uda się ponownie zweryfikować, tak by nie ponosili ich pasażerowie.

Sprawdź też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski