Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MSW: Na stadionach bezpieczniej. Według resortu przestępczość jest tam niższa, niż przed rokiem

PILAR
W 2012 roku na stadionach w całej Polsce było o 232 incydenty mniej niż przed rokiem. W tym czasie odbyło się prawie 1,3 tys. meczów piłki nożnej w różnych klasach rozgrywek i ponad 1,4 tys. imprez sportowych innego typu.

- Porównując aktualne dane do roku poprzedniego pod kątem liczby incydentów naruszających przepisy o bezpieczeństwie imprez masowych przed, w trakcie i po meczu, w większości komend wojewódzkich odnotowano spadki. Jedynie Komenda Stołeczna Policji oraz komendy wojewódzkie: w Łodzi i Krakowie odnotowały w 2012 roku większą liczbę takich zdarzeń - informuje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Według danych Komendy Głównej Policji, tylko w pierwszym półroczu tego roku w zabezpieczanie meczów piłki nożnej zaangażowanych było ponad 152 tys. policjantów. Natomiast ponad 17 tys. funkcjonariuszy policji zabezpieczało w tym czasie przejazdy kibiców na mecze. Policja poniosła w okresie półrocza 2012 roku na ten cel nakłady łącznie ponad 26 mln 612 tys. zł na zabezpieczanie meczów piłki nożnej. Z czego ponad 20 mln 104 tys. zł to wydatek zabezpieczenia meczów podwyższonego ryzyka.

Najczęstsze przestępstwa związane z łamaniem ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych dotyczą m.in. wdzierania się na teren podczas imprezy sportowej, rzucania przedmiotami, mogącymi stanowić zagrożenie, naruszenia nietykalności osób wchodzących w skład służby porządkowej, zakrywanie twarzy - stanowią blisko 64 proc. ogółu wszystkich przestępstw, a w 2011 r. było to 79,6 proc. Pozostałe przestępstwa, do których dochodzi podczas imprez masowych, polegają na wnoszeniu lub posiadaniu m.in. wyrobów pirotechnicznych, niebezpiecznych przedmiotów lub materiałów wybuchowych - to ponad 33% ogółu wszystkich przestępstw, a w 2011 r. - było ich 16,3 proc.

W okresie od stycznia do września br. najwięcej tego typu przestępstw stwierdzono w województwach: pomorskim - 143 przestępstwa, w kujawsko-pomorskim - 89 przestępstw oraz w stolicy - 61 przestępstw.

Policja skierowała łącznie 35 wniosków o zastosowanie wobec klubu kary zakazu organizowania rozgrywek piłki nożnej, w tym najwięcej, bo 17 wniosków do Związków Piłki Nożnej, pozostałe m.in. 11 wniosków do Ekstraklasy, a 5 do wojewodów. W tym czasie zostało orzeczonych 20 zakazów.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski