Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Musica Sacromontana, czyli wszystkie drogi wiodą do Gostynia

Marek Zaradniak
W sobotę na festiwalu Musica Sacromontana zaśpiewa chór Oktoich w Wroclawia
W sobotę na festiwalu Musica Sacromontana zaśpiewa chór Oktoich w Wroclawia Archiwum festiwalu Musica Sacromontana
W sobotę i w niedzielę na Świętej Górze w Gostyniu odbędą się dwa ostatnie koncerty tegorocznego festiwalu Musica Sacromontana.

Ogromne zainteresowanie towarzyszy dobiegającemu końca IX Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana na Świętej Górze w Gostyniu. Choć wstęp na wszystkie koncerty jest wolny, organizatorzy wciąż odbierają telefony z całej Polski, ale i zagranicy, czy znajdzie się jeszcze miejsce w tamtejszej bazylice.
Ale też nie ma się czemu dziwić, bowiem organizatorzy jak zawsze zadbali o muzyczne rarytasy i interesujących wykonawców. Tak będzie też i tym razem. W sobotę w koncercie "Ekumeniczny dialog - w poszukiwaniu jedności" usłyszymy jeden z najciekawszych polskich zespołów śpiewaczych Chór Oktoich przy Cerkwi Świętych Cyryla i Metodego we Wrocławiu. W programie wieczoru znajdą się prawosławne hymny liturgiczne i współczesna rosyjska muzyka cerkiewna. Początek o godzinie 19.30.
Finałem festiwalu będzie niedzielny koncert "Muzyczne skarby klasztornych bibliotek".
Jego wykonawcami będą Orkiestra Sinfonia Iuventus, chór Schola Cantorum Gedanensis a także soliści: sopranistka Iwona Socha, mezzosopranistka Agnieszka Rehlis, tenor Tomasz Krzysica i baryton Wojciech Gierlach. Zadyryguje Paweł Przytocki. W programie: znajdą się "Missa Pastoryria" działającego na Świętej Górze Józefa Zeidlera, Sinfonia ex F Antoniego Habla oraz "Missa Brevis" Krzysztofa Pendereckiego. Koncert ten wiąże się z przypadającą w tym roku 200. rocznicą urodzin związanego ze Świętą Górą błogosławionego Edmunda Bojanowskiego.
O randze festiwalu świadczy fakt, że udział w finałowym koncercie zapowiedziała minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska. Początek o godzinie 18.30.
Tegoroczną edycję festiwalu rozpoczął w minioną sobotę koncert "Polonezy polskie", podczas którego usłyszeliśmy m.in. "Poloneza militarnego" zapomnianego, żyjącego na przełomie XVIII i XIX w. kompozytora gostyńskiego Jana Kiszwaltera. Utwór wykonywany był na osiemnasto-wiecznym fortepianie młotkowym. W niedzielę natomiast podczas koncertu "Wdzięk i elegancja - naśladowcy stylu galant w Wielkopolsce" zabrzmiały Litania ex D. i Sinfonia in D Jana Wańskiego w wykonaniu Kapeli Świętogórskiej, Poznańskiego Chóru Kameralnego i solistów.
Ostatni koncert nie oznacza dla organizatorów końca pracy. W poniedziałek dokonane zostanie nagranie, z którego powstanie płyta. Znajdzie się na niej "Missa pastoryria" Józefa Zeidlera. a

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski