Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Powstania Wielkopolskiego powstanie w sąsiedztwie Arkadii?

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Na działce między Arkadią a Teatrem Polskim może powstać nie tylko muzeum. Urzędnicy mówią o miejscach przeznaczonych na biura i mieszkania
Na działce między Arkadią a Teatrem Polskim może powstać nie tylko muzeum. Urzędnicy mówią o miejscach przeznaczonych na biura i mieszkania Łukasz Gdak
Najbardziej prawdopodobną lokalizacją dla Muzeum Powstania Wielkopolskiego jest sąsiedztwo Teatru Polskiego i Arkadii.

Na początku tygodnia rozpoczął się remont Odwachu na Starym Rynku, gdzie znajduje się Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Poznaniacy już pod koniec roku będą mogli zobaczyć nową ekspozycję. Do tego czasu powinniśmy też poznać nową lokalizację placówki, o której mówi się już od kilku lat. Początkowo wyselekcjonowano ok. 30 miejsc w mieście, gdzie ta mogłaby powstać. Do niedawna mówiło się o czterech: terenie po lodowisku „Bogdanka”, Cytadeli (narożniku ul. Szelągowskiej i Armii Poznań), terenie wokół komina Starej Gazowni oraz działkach znajdujących się pomiędzy Teatrem Polskim i Arkadią. Już teraz wiadomo, że w grę wchodzą tylko te dwie ostatnie lokalizacje. Jak się dowiedzieliśmy, faworytem jest działka przy skrzyżowaniu ulic 27 Grudnia i Ratajczaka.

- Będziemy dążyć do scalenia własności tego terenu, tak by zrealizować na nim inwestycję celu publicznego. Alternatywą pozostaje Stara Gazownia, choć rozmowy z właścicielami, spółkami gazowniczymi nadal się toczą, trudno też określić kiedy się zakończą - mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Przez kilka lat niezabudowane działki znajdujące się przy ul. 27 Grudnia miasto starało się sprzedać, z tego pomysłu zrezygnowano jednak na początku roku. Teraz urzędnicy prowadzą rozmowy z prywatnymi właścicielami dwóch działek znajdujących się między Okrąglakiem a Arkadią, by teren scalić.

Kibice uczcili rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Źródło: gloswielkopolski.pl / x-news

- Proponujemy im zamianę. Negocjacje powinny zakończyć się do końca roku - informuje Bartosz Guss, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami. Jeśli miasto przejmie te tereny, oprócz muzeum zabudowa ma spełniać także funkcje biurowe lub mieszkaniowe.

- Nadal rozważamy kilka wariantów - zaznacza dyrektor WGN.

Pomysłodawcą stworzenia przy ul. 27 Grudnia nowej siedziby Muzeum Powstania jest poznański radny Łukasz Mikuła. Jego zdaniem jedną z największych zalet tej lokalizacji jest jej historyczne uzasadnienie. - To tu padły pierwsze strzały i zostało zaatakowane Prezydium Policji. Muzeum w tym miejscu świetnie uzupełniłoby szlak turystyczny i byłoby łącznikiem między Starym Rynkiem i dzielnicą cesarską - przekonuje Ł. Mikuła. Dodaje też, że dostrzega pewne zagrożenia.

- Sama powierzchnia działek powoduje, iż zabudowa będzie ograniczona, m.in. pod względem wysokości, która musi być dostosowana do reszty znajdujących się w pobliżu budynków - mówi.

Niezależnie od wyboru lokalizacji przedstawiciele Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich pracuje już nad zasadami konkursu architektonicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski