Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu? Są szanse na jego powstanie

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Władze UAM czekają na uruchomienie przetargu na przebudowę potrzebną do powstania Muzeum UAM
Władze UAM czekają na uruchomienie przetargu na przebudowę potrzebną do powstania Muzeum UAM Łukasz Gdak
To, że Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu ma długą i ciekawą historię, nie ulega wątpliwości. Z tego względu władze uniwersyteckie postanowiły się stworzyć specjalne miejsce, które, na stałe wpisując się w mapę Poznania, będzie ją opowiadać kolejnym pokoleniom. Tym miejscem ma być Muzeum UAM. Jak się okazuje, szanse na jego powstanie są coraz większe.

Muzeum UAM miało powstać już w 2019 roku, z okazji 100-lecia uniwersytetu. Niestety, wtedy plany te się nie powiodły. Nie powstrzymało to jednak przedstawicieli uczelni przed kompletowaniem odpowiednich zbiorów do ekspozycji.

Teraz pojawiła się szansa, by muzeum rzeczywiście powstało.

- Mamy zakończony projekt całej ekspozycji i gotowy projekt techniczny do ogłoszenia przetargu - przyznaje na łamach "Życia Uniwersyteckiego" prof. UAM Andrzej Gulczyński, dyrektor powstającego Muzeum UAM.

Koszt powstania Muzeum UAM szacuje się na 10 mln złotych.

Muzeum miałoby znaleźć się w części przyziemnej Collegium Iuridicum. Jednak wcześniej jego pomieszczenia muszą zostać przebudowane. A żeby tak się stało, musi zostać ogłoszony przetarg. Przedstawiciele UAM liczą na to, że ten cel uda się zrealizować na przełomie roku.

- Ta inwestycja po prostu się opłaca, bo taki skarb, jakim są nasze osiągnięcia, nie może być ukryty, musimy się nim dzielić. Muzeum będzie więc nie tylko wpisane w sieć naukowego, ale i turystycznego Poznania. Oczywiście niepokoi nas fakt, że budowa przeciąga się w czasie. Niepokoi także naszych ofiarodawców, bo proszę sobie wyobrazić, że na przykład dziekani niektórych wydziałów przekazali nam eksponaty, a my trzymamy je w zamknięciu, bez możliwości szerszej prezentacji. Szefowie jednostek już podnoszą, że mogliby je pokazywać u siebie. Te głosy nie są odosobnione – mówi prof. Gulczyński.

I dodaje: - Takie nazwiska, jak Znaniecki, Znamierowski, Wodziczko, Labuda, Barańczak, mówią same za siebie. Nasi wychowankowie zdobywają laury na całym świecie, czego przykładem jest choćby Jan A.P. Kaczmarek. Chcemy, by i jego osiągnięcia, może Oscar lub jego kopia znalazły się w przestrzeni wystawowej. Słowem, czekamy na decyzję o przetargu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

W roku akademickim 2021/2022 w Poznaniu studiowało 102 199 osób. Które poznańskie szkoły wyższe mogły pochwalić się największą liczbą studentów? Sprawdź -->

Na tych uczelniach w Poznaniu studiuje najwięcej studentów! ...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski