Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Cytadeli upamiętniono 78. rocznicę zakończenia walk o Poznań. Jednak już nie pod gwiazdą, ale przy Dzwonie Pokoju. Zobacz zdjęcia

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
W Poznaniu uczczono 78. rocznicę zakończenia walk o miasto i okupacji hitlerowskiej.
W Poznaniu uczczono 78. rocznicę zakończenia walk o miasto i okupacji hitlerowskiej. Waldemar Wylegalski
Poznań upamiętnił 78. rocznicę zakończenia walk o Poznań i okupacji hitlerowskiej - uroczystości odbyły się na Cytadeli, w miejscu ostatnich walk o miasto. Jednak rocznicę przypomniano pod Dzwonem Pokoju i Przyjaźni Między Narodami, a nie, jak do tej pory, pod Pomnikiem Bohaterów.

Przedstawiciele władz miasta z Mariuszem Wiśniewskim, zastępca prezydenta na czele, władz samorządowych, instytucji, służb, szkół i poznaniacy składali kwiaty i zapalali znicze na kwaterze Cytadelowców i pod Pomnikiem Żołnierzy Alianckich.

Nie było oficjalnie przedstawicieli konsulatu Federacji Rosyjskiej w Poznaniu, jednak wieniec od nich został złożony w tradycyjnym miejscu.

Przypomnijmy: bitwa o Poznań, zamieniony przez hitlerowców w twierdzę, rozpoczęła się 22 stycznia 1945 roku. Ostatni punkt oporu wojsk niemieckich, Cytadela, skapitulował 23 lutego o godzinie 6.00 rano, po nocnym szturmie żołnierzy rosyjskich i zmobilizowanych do pomocy poznaniaków.

Wojenne straty miasta były wysokie: od września 1939 roku do lutego 1945 blisko 14,4 tysiąca mieszkańców straciło życie, a wszyscy pozostali - ponieśli wielkie straty materialne i moralne. Na miasto spadały pociski niemieckie i rosyjskie, a nawet bomby sojuszników - brytyjska (w 1941 roku) i amerykańskie (w 1944 roku). Ponad połowa budynków według stanu przedwojennego - aż 55 procent, czyli 5832 domy - uległa zniszczeniu lub uszkodzeniu. Całość strat materialnych poniesionych przez miasto i mieszkańców kształtuje się na poziomie 1 124 965 155 zł, z czego 176 550 759 zł - w budynkach mieszkaniowych.

Widok na Stary Rynek. W tle Ratusz. Zdjęcie z 1945 roku.

55 proc. budynków zmieniło się w gruzy. Co bezpowrotnie stra...

od 16 lat

Rozwiąż QUIZ: Czy rozpoznajesz charakterystyczne miejsca Poznania?

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski