Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największe budynki w Poznaniu i na świecie rozbłysną na fioletowo. Sprawdź dlaczego

Marta Żbikowska
Materiały prasowe Avenida
Co ma wspólnego Empire State Building w Nowym Jorku, wodospad Niagara, Collegium Maius UAM w Poznaniu, Centrum Kultury Zamek czy Nowy Bałtyk? To tylko niektóre miejsca, które zaświeca na fioletowo z okazji obchodzonego w sobotę Światowego Dnia Wcześniaka.

W Poznaniu organizacją obchodów tego święta zajęła się Fundacja Laboratorium Marzeń, która na co dzień wspiera rodziny z dziećmi ze szczególnymi wyzwaniami rozwojowymi.

Czytaj też: Laboratorium Marzeń, czyli wszystko dla rodzin wcześniaków

– To bardzo często dzieci przedwcześnie urodzone, które po opuszczeniu oddziału neonatologicznego nadal potrzebują wsparcia i to na wielu płaszczyznach – mówi doktor Jolanta Uchman, neonatolog i prezes fundacji.

Wie o tym najlepiej Joanna Żółkiewska, mama Stasia urodzonego w 25. tygodniu ciąży.

– To właśnie mój syn i jego walka stały się dla mnie inspiracją do działań na rzecz rodzin, które przeżywają trudności związane ze strachem o życie dziecka, a potem z troską o jego prawidłowy rozwój. Patrzę na takie rodziny zarówno jako mama wcześniaka, jak i psycholog zafascynowany systemem rodzinnym jako całością – mówi Joanna Żółkiewska, członek zarządu Fundacji Laboratorium Marzeń.

Co będzie się działo w Poznaniu z okazji Wielkopolskiego Dnia Wcześniaka, który został zorganizowany w ramach światowych obchodów tego święta?

O godzinie 15 w IV LO przy ul. Swojskiej 6 w Poznaniu odbędzie się konferencja połączona z konsultacjami specjalistów. Wykłady rozpoczną się o godzinie 15 i potrwają do 19. Przewidziano także występ zespołu muzycznego Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Solnej w Poznaniu, a także słodki poczęstunek przygotowany przez Cukiernię „Jagódka”.

O wyjątkowych wcześniakach czytaj tu: Maja i Gucio nie mają życia jak z bajki

Od godziny 16 do 22 największe budynki w mieście „zaświecą” się na fioletowo dla wszystkich dzieci przedwcześnie urodzonych. Każdego roku na świecie rodzi się ich 15 milionów. Co dziesiąty noworodek przychodzący na świat to wcześniak. Są wśród nich dzieci, które bardzo szybko doganiają swoich rówieśników oraz takie, które całe życie walczą z przeciwnościami. Wcześniactwo bowiem, to nie tylko niska masa urodzeniowa. To szereg problemów zdrowotnych, które mogą, choć nie muszą pojawić siew przypadku dzieci urodzonych miedzy 22 a 28 tygodnie ciąży.

Wielkopolski Dzień Wcześniaka zakończy spacer z ledowymi fioletowymi balonikami. „Spacer dla wcześniaka” wyruszy ulicami Poznania z placu Mickiewicza (zbiórka o godz. 20 pod krzyżami).

Czytaj więcej: Jak Laboratorium Marzeń pomaga rodzinom wcześniaków

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski