Napisali list otwarty do prezydenta i radnych Poznania. "In vitro jest nie do przyjęcia"

ZSN
Protesty przeciwko metodzie in vitro odbywają się regularnie w całej Polsce
Protesty przeciwko metodzie in vitro odbywają się regularnie w całej Polsce archiwum/Krzysztof Kapica
Przedstawiciele środowisk działających na rzecz rodziny w Poznaniu wystosowali list otwarty do prezydenta i miejskich radnych ws. projektu finansowania procedury in vitro.

Przypomnijmy, że jeszcze w ubiegłym roku z finansowania rządowego programu in vitro wycofało się Ministerstwo Zdrowia. Szybko pojawiły się sygnały, że leczenie powinno być refundowane z pieniędzy samorządowych.

O pomyśle finansowania przez miasto in vitro rozmawialiśmy z Markiem Sternalskim, szefem klubu radnych Platformy i przewodniczącym komisji rodziny, który przyznał, że wśród radnych są pewne różnice zdań.

CZYTAJ CAŁY WYWIAD: Program prorodzinny z elementem in vitro [ROZMOWA]

Dzisiaj otrzymaliśmy list otwarty, jaki do radnych i prezydenta Poznania wystosowali przedstawiciele ruchów, stowarzyszeń i środowisk działających na rzecz rodziny w stolicy Wielkopolski. Poniżej prezentujemy cały list.

LIST OTWARTY DO PREZYDENTA i RADNYCH MIASTA POZNANIA
ws. PROJEKTU FINANSOWANIA PROCEDURY in vitro

Szanowny Panie Prezydencie,
Szanowne Panie i Panowie Radni
W ostatnim czasie w poznańskich mediach pojawiła się informacja o inicjatywie Pana Prezydenta oraz niektórych Radnych, zmierzającej do przygotowania programu polityki prorodzinnej, w ramach którego z budżetu miasta refundowano by procedurę in vitro.
Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym pomysłem i zdecydowanie opowiadamy się przeciw wydawaniu znacznych pieniędzy na program, który jest nie do przyjęcia etycznie, wątpliwy medycznie, kontrowersyjny społecznie i nieefektywny demograficznie i finansowo. Co więcej, program ten nie realizuje podstawowego celu samorządowej polityki prorodzinnej, jakim jest stworzenie poznańskim rodzinom takich warunków socjalno-bytowych, aby chciały mieszkać i pracować w naszej gminie.
Przypominamy, że ze światowych statystyk wynika, iż dane jest się urodzić tylko kilku procentom dzieci, poczętych metodą in vitro. Wynika to z faktu, że w trakcie procedury in vitro kilkakrotnie dokonuje się selekcji ludzi na kolejnych etapach życia zarodkowego i płodowego. Według danych brytyjskiego Departamentu Zdrowia z 3 milionów 800 tysięcy dzieci, poczętych in vitro w latach 1992-2006, urodziło się żywych tylko 122 tysiące dzieci, a więc tylko 3,21% poczętych w wyniku tej metody istot ludzkich.
Co więcej, dzieci poczęte tą metodą należą do grupy podwyższonego ryzyka jeśli chodzi o śmiertelność okołoporodową i po-porodową oraz zapadalność na różne choroby, szczególnie wrodzone i uwarunkowane genetycznie. I tak, w porównaniu do dzieci poczętych naturalnie, wśród dzieci poczętych in vitro, stwierdzono m.in.:
- 4 razy więcej martwych urodzeń;
- 2 razy wyższą śmiertelność noworodków;
- istotne zwiększenie liczby wad wrodzonych, chorób dziecięcych i nowotworów; np. 2-4 razy częstszy rozszczep wargi i podniebienia, 3-4 razy częstsze zarośnięcie przełyku, 1,5 raza częstsze porażenie mózgowe, 2-3 razy częstsze hospitalizacje i różnego typu zabiegi operacyjne do 3-go roku życia dziecka. (p.załącznik).
Eksperci wskazują też na negatywne skutki zdrowotne i moralne dla rodziców, zwłaszcza matki. Do najczęściej wskazywanych należą: zwiększone ryzyko zachorowania na raka jajnika i sutka, możliwość wystąpienia zespołu hiperstymulacji jajników.
Dotychczas realizowany rządowy program refundacji in vitro udowodnił, że program taki jest niezwykle kosztowny i mało efektywny. Jak wynika z raportów rządowych, doprowadzenie do narodzin jednego dziecka kosztowało budżet państwa około 50 tys. złotych. Tak więc przeznaczenie kilku milionów złotych z poznańskiego budżetu może skutkować narodzinami najwyżej kilkudziesięciu dzieci, i w żadnym razie nie gwarantuje, że ich rodziny w przyszłości będą zamieszkiwały w Poznaniu.
Biorąc powyższe pod uwagę, apelujemy o rezygnację z pomysłu finansowania procedury in vitro z poznańskiego budżetu. Proponujemy natomiast rozważenie wsparcia dla ośrodków leczących niepłodność metodami niebudzącymi wątpliwości etycznych, sprawdzonymi medycznie, wielokrotnie tańszymi i bardziej efektywnymi. Metodą taką, zdobywającą coraz większe uznanie w Polsce i na świecie, jest naprotechnologia.
Z poważaniem
(-) Bogumiła Łącka – Rada Ruchów Katolickich
(-) dr Paweł Wosicki – Fundacja „Głos dla Życia”
(-) Michał Michalski – Stowarzyszenie Rodzin Katolickich
(-) Zofia Grześkowiak – Stowarzyszenie Civitas Christiana oddział Poznań
(-) Ewa Jemielity - Kongres Rodzin i Kobiet Konserwatywnych
(-) Bogna Białecka – Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii
(-) Tomasz Kasprzak – Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
(-) dr Jolanta Próchniewicz – Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich
(-) dr Wojciech Góra – Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Poznańskiej
(-) ks. Waldemar Hanas – Caritas Archidiecezji Poznańskiej

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
T

Masz jakieś podstawy, żeby używać sformułowania "akcja sterowana jest przez hierarchów kościelnych"? Nie. To proszę Cię, skończ ze śmiesznymi komentarzami i szukaniem sensacji.

m
m

W oryginale zostały zawarte treści badań.

C
Czy to są jakieś groźby?

Nie próbuj in vitro bo dostaniesz raka i Twoje dziecko urodzi się z dodatkowym chromosomem! Co za bzdury i te badania z lat 92' - 06'. A dlaczego nie daliście źródeł do tego stwierdzenia w liście? Selekcja zawsze jest dokonywana przez organizm naturalnie. Do komórki jajowej dostaje się najszybszy i najbardziej ruchliwy plemnik, reszta obumiera. To, że tej selekcji dokonuje człowiek w warunkach laboratoryjnych nie stanowi dla mnie różnicy. Najlepsze pod względem biologicznym komórki dają życie, które ma szanse prawidłowo się rozwinąć. Jednak uważam, że in vitro powinno być finansowane z własnej kieszeni, a fundusze socjalne powinny się skupić na już aktywnym życiu poza embrionalnym. Pogardzam zacofaniem instytucji kościoła w stosunku do nauk współczesnych i ta hipokryzja. Przecież nawet nie płacą podatków. Pozostaje mi tylko jakiś obszar w mojej duszy, żeby wierzyć w Istnienie Boga i docenić wartości Biblii, ale bez udziału kapłanów, którzy też są tylko ludźmi.

w
wawax

w liście zapomniano o NAJWAŻNIEJSZYM o BRUŹDZIE

o
osłabiony tym bełkotem

My jako społeczeństwo będziemy robić za pseudorodziców to do czego są zobowiązani a oni tylko raz w miesiącu odbiorą pieniądze ??? Puknij się w głowę człowieku i może zmień zawód bo z takim mózgiem jako motorniczy stanowisz poważne zagrożenie !

m
motorniczy

Jak tak dbasz o to by twoje pieniądze nie trafiły do meneli, to pomóż ich dzieciom które "włóczą się po okolicy". Możesz to potraktować jako inwestycję, w końcu to te dzieci będą Cię utrzymywać na emeryturze. Na dzieci z in vitro zbytnio bym nie liczył.

P
PaS

Jak biskup zje rano jajko (zapłodnione przez koguta) na miękko, to uważa, że zjadł kurę. Ja jestem innego zdania.
Zarodek jest początkiem życia człowieka, ale nie jest człowiekiem. W przypadku inVitro mamy konflikt pomiędzy niewątpliwą potrzebą ochrony ludzkiego zarodka a dobrem i szczęściem jakie daje narodzenie nowego dziecka. Tego stare samotne dziady jakimi są biskupi nie potrafią zrozumieć.

x
xymox

... znam małżeństwa bezdzietne, dla których naturalny fakt posiadania potomstwa jest absolutnie poza zasięgiem. Nie stać Ich na kosztowne zabiegi in vitro , chodź jest duża doza prawdopodobieństwa , iż metoda ta pozwoli na narodziny.
Z drugiej strony znam wielodzietną rodzinę : rodzicie chleją na umór niemal 24 godziny na dobę a zabiedzone dzieciaczki w ilości 7 sztuk włóczą się po okolicy.
Na kogo mam marnotrawić moje podatkowe pieniądze? Na 500+ dla meneli aby wreszcie zapiły się na śmierć otrzymując "nagrodę" za swoje życie w postaci również i moich 3000,00 pln na miesiąc czy wspomniane małżeństwo przyzwoitych ludzi nie mogących w sposób naturalny doczekać się dzieciaczków?
Tylko nie pisz proszę o adopcji - sam zaadoptuj obce dziecię i kochaj Je jak swoje.....

P
Poznaniak

Cała ta akcja sterowana jest przez hierarchów kościelnych i dlatego w podpisach same organizacje katolickie ( bo to lepiej wygląda niżby podpisał jeden czy drugi purpurat). Ale w Polsce i w Poznaniu żyją też ludzie niezwiązani z kościołem oni też płacą podatki i mają prawo żyć tak jak sami chcą. A katolicy z samego faktu przynależności do kościoła oczywiście nie korzystają z in vitro, podziemnej aborcji czy innych zakazanych przez kościół czynów. Choć pedofilia też jest zabroniona prawem a jakoś te grzechy nie są kościołowi obce. Tak samo nie wydaje mi się, że 95 % katolików żyje zgodnie z prawem ludzkim i boskim. Jeśli tak to kto zapełnia polskie więzienia ??? Tylko te 5% niewierzących ??? Hipokryzja i zakłamanie !

Ł
Łukasz

Osobiście uważam, że nie powinno się na to marnować, tak, marnować pieniędzy - jeżeli już mamy wspólnie dzielić nasze pieniądze to dla dobra większości dzieci już narodzonych, a nie widzimisię niespełnionych rodziców.
W życiu czasem mówi się "trudno". Politycy oczywiście będą mówić, że to takie istotne, bo jednak do elektoratu będą piać.

w
wuj

mam nadzieję , że władze miejskie nie wezmą pod uwagę tego steku nieprawdziwych wiadomości. Te wypociny świadcza o poziomie podpisanych pod listem osób. A swoją drogą nie życzę tym osobom , aby miały w najbliższej rodzinie problemy z zajściem w ciążę , które mozna by rozwiązać tylko za pomocą in vitro

ale najbardziej dziwi to, że życia broni organizacja religijna, która w tradycję ma wpisane mordowanie ludzi.
I kwiatek: "program taki jest niezwykle kosztowny i mało efektywny". Wyszło szydło z worka. Kasa, kasa. Fundusz Kościelny też jest niezwykle kosztowny, a co do efektów? No cóż, można powiedzieć że efekt podobny - duży brzuch. Tylko, że nie jest to brzuch matki z dzieckiem.

A
Artur N.

w liście podpisały same światłe umysły .... średniowieczne !

g
gość

mjr. Stopczyk (cytat): "... nie wierzę, ku**a, nie wierzę!"

g
gość

mjr. Stopczyk (cytat): "... nie wierzę, ku**a, nie wierzę!"

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3