Narodowy Dzień Pamięci Kapłanów Niezłomnych 19 października?...

  Narodowy Dzień Pamięci Kapłanów Niezłomnych 19 października? PiS chce nowego święta

  red

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki

  Relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki © fot wojciech wojtkielewicz / polska presse

  Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą ustanowienia 19 października Narodowym Dniem Pamięci Kapłanów Niezłomnych. Do Sejmu wpłynął projekt uchwały "w hołdzie Kapłanom Niezłomnym – bohaterom, prześladowanym księżom, niezłomnym obrońcom wiary chrześcijańskiej i niepodległej Polski".
  Relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki

  Relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki © fot wojciech wojtkielewicz / polska presse

  Według projektu, który trafił do Sejmu 4 września, Narodowy Dzień Pamięci Kapłanów Niezłomnych byłby obchodzony 19 października i byłby świętem państwowym. Inicjatorem jest poseł Andrzej Melak, który w 2016 r. zastąpił w ławach sejmowych zmarłego na białaczkę Artura Górskiego. Brat Melaka zginął w katastrofie smoleńskiej. Andrzej Melak stoi na czele Komitetu Katyńskiego.

  - Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Kapłanów Niezłomnych jest wyrazem hołdu dla kapłanów, którzy swoją postawą dawali wyraz swojej wierze w Jezusa Chrystusa, ale też męstwu i niezłomnej postawie patriotycznej oraz niejednokrotnie przelewali krew w obronie swej chrześcijańskiej Ojczyzny-Polski.
  W ponad 1050-letnią historię Polski nieodłącznie wpisane jest chrześcijaństwo i jego wartości. Od zarania dziejów w historii naszego kraju pojawiają się postaci niezłomnych, bohaterskich duchownych, dla których chrześcijańskie idee i wiara w Boga są podstawą do apostolstwa, pobożnego życia i dążenia do świętości, ale też stanowią dodatkową motywację do działań na rzecz ziemskiej Ojczyzny - jej rozwoju, suwerenności i dobrobytu - czytamy w projekcie uchwały.

  Posłowie piszą, że w czasach komunizmu, to duchowni byli "depozytariuszami utraconej państwowości i wychowywali do wolności poszczególne pokolenia. Mówili bowiem zarówno o wolności wewnętrznej - osobistej, jak i społecznej oraz politycznej". Duchowni angażowali się również "W odzyskanie przez Polskę niepodległości, którego setna rocznica przypada w tym roku, w dzieło utrwalenia jej suwerenności czy patriotycznych postaw zaangażowani byli duchowni. Z polskimi żołnierzami przemierzali fronty I wojny światowej. Najbardziej znanym symbolem tego okresu naszej historii jest ks. Ignacy Skorupka-kapelan żołnierzy biorących udział w Bitwie Warszawskiej, który zginął postrzelony pod Ossowem. Inną postacią duchownego, którą warto przywołać w związku z okresem II Rzeczypospolitej, jest św. Andrzej Bobola -XVII-wieczny duchowny zaangażowany w ideę uznania w ślubowaniach przez Króla Polski, Matki Bożej Królową Polski, zamordowany przez Kozaków. Mimo, że od jego męczeńskiej śmierci do kanonizacji w 1938 roku upłynęło kilkaset lat to życiorys tego świętego oraz przebieg jego kanonizacji i niezwykłe losy jego relikwii, wpisały się dość mocno w tendencję do krzewienia patriotycznych postaw Polaków żyjących w dwudziestoleciu międzywojennym."

  Inicjatorzy pomysłą podkreślają, że "Komunistyczne władze powojennej Polski od początków swoich rządów uznawały duchowieństwo Kościoła katolickiego za grupę antypaństwową, którą trzeba kontrolować i eliminować z życia publicznego. Duchownych, którzy jawnie sprzeciwiali się nowym porządkom, starano się unicestwić. Szczególnie tych, którzy nie opuścili swoich towarzyszy broni z czasów okupacji i wspólnie z Żołnierzami Niezłomnymi wyczekiwali na niepodległą Polskę. Księża Niezłomni w czasach stalinizmu byli tak samo jak Żołnierze Wyklęci represjonowani, więzieni i mordowani".

  Jako przykłady podają m.in. prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego, błogosławionego Jerzego Popiełuszkę, św. Andrzeja Bobolę czy św. Maksymiliana Marię Kolbego.

  Czy nowe święto będzie dniem wolnym od pracy? Tego chcą pomysłodawcy, którzy piszą, że „projekt ustawy nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Projekt rodzi pozytywne skutki społeczne. Ustanawianie świąt i dni wolnych od pracy należy do wyłącznych kompetencji krajów członkowskich i nie jest regulowane prawem Unii Europejskiej. Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie, zaś intencją wnioskodawców jest, by Narodowy Dzień Pamięci Kapłanów Niezłomnych był obchodzony po raz pierwszy 19 października 2018 roku."

  Zobacz też: Święto Matki Bożej Jasnogórskiej

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (36)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Faworyzacja

  Leandre (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  A kiedy będzie święto niezłomnych piekarzy, medyków, pracowników zoo, wykładowców akademickich? Dlaczego inne grupy zawodowe posiadające swoich bohaterów, mają być pomijane?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Narodowy Dzień Pamięci Kapłanów Niezłomnych 19 października? PiS chce nowego święta

  Punkt widzenia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Kiedy w końcu doczekamy się Narodowy Dzień Pamięci Księży Molestowanych Przez Dzieci Zboczone ?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NĎPKŃ

  J. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Ludzie LITOŚCI ! Tylko nie wrzucajcie A Boboli do jednego worka z naprawdę zasłużonymi ! Przecież to gość , który siłą i przemocą ( co łączyło się że śmiercią innych ) nawracał...rozwiń całość

  Ludzie LITOŚCI ! Tylko nie wrzucajcie A Boboli do jednego worka z naprawdę zasłużonymi ! Przecież to gość , który siłą i przemocą ( co łączyło się że śmiercią innych ) nawracał prawosławnych na katolicyzm . Nie profanujmy niezłej idei , tak jak zrobiono to z żołnierzami wyklętymi.....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Popieram

  Mirek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Popieram, ale jeśli to będzie nagroda dla księży zwalczających pedofilię w tej instytucji. O ile tacy tam są.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Że co?

  WJ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Zapomnieliście o niezłomnych abp.Wesołowskim, ks. Gilu, Międlarze i wielu innych...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dzien Kaplana Niezlomnego

  slowopanskie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  a kiedy ustanowia Dzien Kaplana Niezlomnego Donosiciela? Dzien Kaplana Niezlomnego Pedofila? Dzien Kaplana Niezlomnego Geja Ukrytego? Dzien Kaplana Niezlomnego Wyludzajacego Pieniadze? Dzien...rozwiń całość

  a kiedy ustanowia Dzien Kaplana Niezlomnego Donosiciela? Dzien Kaplana Niezlomnego Pedofila? Dzien Kaplana Niezlomnego Geja Ukrytego? Dzien Kaplana Niezlomnego Wyludzajacego Pieniadze? Dzien Kaplana Niezlomnego Nie Dzielacego Sie Z Ubogim? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Historia pokazała - od Targowicy do Rydzyka...

  andy_b (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  "Komunistyczne władze powojennej Polski od początków swoich rządów uznawały duchowieństwo Kościoła katolickiego za grupę antypaństwową"
  No i okazuje się, że miały całkowitą słuszność! Widać to na...rozwiń całość

  "Komunistyczne władze powojennej Polski od początków swoich rządów uznawały duchowieństwo Kościoła katolickiego za grupę antypaństwową"
  No i okazuje się, że miały całkowitą słuszność! Widać to na każdym kroku.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Propozycja

  Szmik 27 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  Proponuję ustanowić dodatkowo dzień kaplana- pedofila...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pedofile niezłomni

  Jarek z Żoliborza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Najpierw się rozlicza winny dopiero nagradza za osiągnięcia...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Czy Kapłoni Niezłomni to ci, którzy (wg. biskupa Michalika) nie dali się brutalnym próbom uwiedzenia przez 12-letnich ministrantów?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  JAK MOŻNA NIE PAMIĘTAĆ O NAJWIEKSZYM Z POLAKÓW

  ...JA SIĘ PYTAM... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

  A KIEDY ŚWIĘTO...JAROSŁAWA ZBAWICIELA ;)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo