Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele stracą pracę?

Anna Jarmuż
Nauczyciele stracą pracę?
Nauczyciele stracą pracę? Dariusz Gdesz
Prezydent chce ogólnopolskiego referendum, które poruszy problem sześciolatków w szkole. Zdaniem minister edukacji, rezygnacja z reformy będzie wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Przepełnione przedszkola, bezrobotni nauczyciele. Właśnie takie, zdaniem minister edukacji narodowej, będą skutki jesiennego referendum. O ile obywatele wypowiedzą się za rezygnacją z obowiązku szkolnego sześciolatków.

- Ci, którzy myślą o zmianach nie zdają sobie sprawy z tego, jakie to może pociągnąć za sobą konsekwencje - powiedziała Joanna Kluzik - Rostkowska w programie TVN Kontakt 24. Te zdaniem minister będą... dramatyczne.

Oznacza to bowiem, że jeden rocznik będzie... pusty.

- Byłby taki wrzesień, w którym do szkoły nie poszedłby żaden pierwszak. Tym samym wszyscy nauczyciele wczesnoszkolni przez trzy lata byliby bez pracy. Równolegle zrobiłby się olbrzymi tłok w przedszkolach - wyliczała Joanna Kluzik-Rostkowska.

O tym, że ewentualne zmiany dotkliwie uderzą w nauczycieli potwierdzają związkowcy.

- Związek Nauczycielstwa Polskiego był za obniżeniem wielu szkolnego. Oczywiście, przedstawiliśmy też postulaty, które muszą zostać w takiej sytuacji spełnione - tłumaczy Jacek Leśny ze ZNP w Poznaniu. - Nie wyobrażam sobie, by w ciągu najbliższych pięciu lat mogło dojść do kolejnych zmian w prawie i odwrócenia reformy. To kolejne hasło polityczne.

Jak mówi, zniesienie obowiązku szkolnego sześciolatków byłoby to bardzo dotkliwe dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Część z nich, by móc uczyć w klasach 1-3 musiało się dokształcić. Często za własne pieniądze. Samorządy nie zawsze mają środki na podnoszenie kwalifikacji bezrobotnych nauczycieli.

Jeśli dojdzie do zmian, ich liczba może wzrosnąć. Dla przykładu, w roku szkolnym 2016/2017 do szkoły powinno pójść 413 ,3 tys. dzieci sześcioletnich (w Wielkopolsce jest to prawie 41 tysięcy). Biorąc pod uwagę, że klasy liczą około 25 dzieci ich nauką zajmie się minimum 16 tysięcy nauczycieli (w Wielkopolsce 1600). Co z nimi? Nie wszyscy będą mogli pracować w bibliotece lub szkolnej świetlicy. Pozostają wprawdzie dzieci odroczone, które uzyskały zaświadczenie z poradni psychologiczno - pedagogicznej. Maluchy te pójdą do szkoły w#wieku siedmiu lat. Jest ich jednak niewiele. W tym roku w Wielkopolsce zaświadczenie z#poradni uzyskało 5 procent rodziców wszystkich dzieci (około 2050 - dane z czerwca).

Pozostaje też pytanie, co z#sześciolatkami, które nie pójdą do szkoły? Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty w 2016 roku wszystkie dzieci w wieku 3-5 lat miały mieć zapewnione miejsce w przedszkolu. Zakładając, że sześciolatki będą już wtedy w szkole.

- Przedszkola nie będą w stanie przyjąć wszystkich sześciolatków - zauważa Marek Kmieciak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Poznaniu. - Dzieci te mogłyby wprawdzie znaleźć opiekę w oddziałach przedszkolnych w szkołach. To jednak jedynie czarny scenariusz. Nie sądzę, że dojdzie do skutku.

O tym, czy 25 października w Polsce odbędzie się ogólnopolskie referendum - w sprawie sześciolatków, obniżenia wieku emerytalnego i ochrony Lasów Państwowych - zdecyduje Senat. Jak poinformował w poniedziałek Konwent Seniorów, wniosek prezydenta Andrzeja Dudy zostanie rozpatrzony na zebraniu w dniach 2-4 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski