Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka zdalna w szkołach skrócona! Ministerstwo edukacji i nauki podjęło decyzję. Kiedy uczniowie wracają do szkół?

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Kiedy zapadła decyzja ministra edukacji i nauki, Przemysława Czarnka o powrocie nauki zdalnej w całej Polsce, wielkopolscy uczniowie odpoczywali podczas ferii zimowych. W poniedziałek 31 stycznia je zakończyli. Ci z klas 5-8 podstawówek oraz szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie do 27 lutego, czyli do zakończenia feriowych turnusów w kraju. Natomiast młodsi, czyli przedszkolaki i dzieci z klas 1-4, uczestniczą w lekcjach w tradycyjny sposób.
Kiedy zapadła decyzja ministra edukacji i nauki, Przemysława Czarnka o powrocie nauki zdalnej w całej Polsce, wielkopolscy uczniowie odpoczywali podczas ferii zimowych. W poniedziałek 31 stycznia je zakończyli. Ci z klas 5-8 podstawówek oraz szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie do 27 lutego, czyli do zakończenia feriowych turnusów w kraju. Natomiast młodsi, czyli przedszkolaki i dzieci z klas 1-4, uczestniczą w lekcjach w tradycyjny sposób. Waldemar Wylegalski/Zdjęcie ilustracyjne
Nauczanie zdalne dla uczniów klas 5-8 podstawówek i szkół ponadpodstawowych ma trwać do 27 lutego. Ministerstwo edukacji i nauki zapowiada jednak, że uczniowie zdalnie mogą się uczyć krócej. Chodzi głównie o te województwa, w tym wielkopolskie, które miały ferie w pierwszej turze, więc jako jedyne najdłużej zostały objęte nauczaniem na odległość - 4 tygodnie. Pozostałe regiony dzielą ten czas w połowie na odpoczynek zimowy. Aktualizacja: Rząd zdecydował o szybszym powrocie dzieci do szkół. - Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej w klasach 5-8 i szkołach ponadpodstawowych, o tydzień. A zatem nauka zdalna nie będzie trwała do końca lutego, do końca ferii, tylko wszystkie te szkoły, które w drugiej połowie lutego nie będą już na feriach, wrócą do nauki stacjonarnej 21 lutego. Tydzień wcześniej niż zakładaliśmy w pierwotnym rozporządzeniu - powiedział Przemysław Czarnek podczas środowej konferencji 9 lutego.

Aktualizacja: W środę na konferencji prasowej szef resortu edukacji, Przemysław Czarnek powiedział, że rząd zdecydował o powrocie uczniów klas 5-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich do nauki stacjonarnej od 21 lutego, czyli o tydzień wcześniej niż pierwotnie zakładano.

Kiedy zapadła decyzja ministra edukacji i nauki, Przemysława Czarnka o powrocie nauki zdalnej w całej Polsce, wielkopolscy uczniowie odpoczywali podczas ferii zimowych. W poniedziałek, 31 stycznia je zakończyli. Ci z klas 5-8 podstawówek oraz szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie do 27 lutego, czyli do zakończenia feriowych turnusów w kraju. Natomiast młodsi, czyli przedszkolaki i dzieci z klas 1-4, uczestniczą w lekcjach w tradycyjny sposób.

Zobacz też: Powrót do nauczania stacjonarnego

od 16 lat

Nauka zdalna będzie krócej?

Przemysław Czarnek, szef resortu edukacji i nauki, podczas konferencji prasowej w Lublinie, 8 lutego, został zapytany o ewentualne plany skrócenia zdalnego nauczania.

- Sytuacja pandemiczna zmienia się w dobrym kierunku - powiedział Czarnek. Dodał, że porównując tydzień do tygodnia, obserwujemy spadek liczby zakażeń, a to jego zdaniem stanowi podstawę do zastanowienia się nad skróceniem nauki zdalnej, która pierwotnie była zaplanowana do końca lutego, czyli do zakończenia ferii zimowych.

- Dzisiaj możemy realnie myśleć o tym, żeby ona była krótsza. Jutro też będziemy w tej sprawie podejmować decyzje. Jestem po rozmowach i z panem premierem, i ministrem Niedzielskim. Zobaczymy, jakie będą jutro wskaźniki zakażeń

– zapowiedział szef MEiN.

W przypadku decyzji o skróceniu nauki zdalnej, jak dodał, w pierwszej kolejności do szkoły mają wrócić uczniowie z tych województw, które ferie zimowe miały w styczniu. - Mam nadzieję, że radykalnie skrócimy naukę zdalną – stwierdził Czarnek.

Ministerstwo mówi od kilkunastu dni o skróceniu nauki zdalnej

Przemysław Czarnek już podczas piątkowej - tj. 4 lutego - konferencji prasowej powiedział, że obserwujemy spadek liczby zakażeń tydzień do tygodnia. Dlatego też, że "rodzi się szansa na podjęcie decyzji o szybszym powrocie do szkół", ponieważ "mamy do czynienia ze spadkiem liczby zakażeń tydzień do tygodnia". Szef resortu edukacji podał jednak warunki. 

- Jak będzie w przyszły tygodniu? Będziemy to poddawać szczegółowej analizie, ale już dziś [tj. w piątek - red.] rozmawialiśmy, że jeśli ten trend by się utrzymał – przynajmniej w stosunku do tych pięciu województw, które skończyły ferie w styczniu i które miałyby najdłuższą naukę zdalną, bo przez cały okres lutego, ale także do tych województw, które miały ferie na przełomie stycznia i lutego – to rodzi się szansa o podjęciu decyzji o szybszym powrocie do szkół

– powiedział Czarnek.

- Kiedy i jak? Będziemy jeszcze o tym informować, bo to będzie jeszcze zależało od tego, jak się ta pandemia będzie rozwijać albo na szczęście zwijać w przyszłym tygodniu. Na razie mamy pozytywne trendy i jeśli one się utrzymają, taka decyzja o szybszym powrocie do szkoły niż na koniec lutego jest możliwa

– dodał.

Sprawdź też:

Nauka zdalna krócej? Tak to widzą w Poznaniu

Z punktu widzenia efektywności nauczania oraz rozwoju społecznego dzieci i młodzieży, poznańscy dyrektorzy, z którymi rozmawialiśmy, zgodnie twierdzą, że nauczanie zdalne powinno trwać jak najkrócej. Najważniejsze jednak dla nich jest zdrowie uczniów i nauczycieli. Natomiast nie są epidemiologami, więc czekają na decyzje z MEiN, które współpracuje z resortem zdrowia.

- Robimy wszystko, aby zapewnić naukę na jak najwyższym poziomie bez względu na tryb nauczania

- zapewnia Małgorzata Dembska, dyrektorka II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu.

Tomasz Szłapiński, dyrektor Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu, zwraca uwagę, że zdalnie odbywają się tylko lekcje z przedmiotów ogólnokształcących oraz z zawodowych teoretycznych. Uczniowie mogą normalnie uczestniczyć w zajęciach praktycznych na warsztatach szkolnych oraz odbywać praktyki zawodowe. Dyrektor Dembska dodaje, że także w II LO organizują bezpośrednie konsultacje z nauczycielem, jeśli dany uczeń wyrazi taką potrzebę.

Zobacz też :

Koszmar nauczycieli. Znów nie mogą spać po nocach. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał i poprawiał. Oto najnowsze hity ze sprawdzianów, klasówek i kartkówek 2023

Dramat nauczycieli. Znów nie mogą spać po nocach. Najlepsze ...

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski