Nawet nieduża firma zyska, inwestując we wzornictwo

  Nawet nieduża firma zyska, inwestując we wzornictwo

  Materiał Informacyjny

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Nawet nieduża firma zyska, inwestując we wzornictwo
  Konkurs „Wzór na konkurencję” ma wzmacniać pozycję firm na rynku dzięki umiejętnemu zarządzaniu wzornictwem, a wymiernym jego efektem ma być wprowadzenie na rynek innowacyjnego produktu o nowym wzorze. Potencjalni beneficjenci mogą się ubiegać o dofinansowanie w dwóch etapach: pierwszy służy przygotowaniu audytu firmy w zakresie wzornictwa i opracowaniu strategii wzorniczej, czyli rekomendacji do dalszych działań w firmie, a drugi polega na jej wdrożeniu, czyli wprowadzeniu na rynek innowacyjnego produktu.
  Nawet nieduża firma zyska, inwestując we wzornictwo
  O dofinansowanie mogą się ubiegać wyłącznie firmy prowadzące działalność na terenie Polski Wschodniej (województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko--mazurskie). Wsparcie przeznaczone jest dla mikro-, małych lub średnich przedsiębiorstw. Realizacja przedsięwzięcia wymaga zaangażowania wykonawcy, który w pierwszym etapie wsparcia pomoże firmie przeprowadzić audyt wzorniczy oraz opracować strategię. Co istotne, wnioskodawca samodzielnie wybiera projektanta czy biuro projektowe do wykonania audytu przed złożeniem wniosku o dofinansowanie i zawiera z nim warunkową umowę. Powinien przy tym pamiętać, że potencjał i doświadczenie wykonawcy są brane pod uwagę w procesie oceny projektu. Pierwsze rozdanie I etapu miało miejsce w IV kwartale 2015 r. Do konkursu firmy zgłosiły 214 wniosków o dofinansowanie wynoszące w sumie 14,7 mln zł.

  Następny konkurs dotyczący tego etapu zostanie ogłoszony w lipcu, a nabór wniosków o dofinansowanie odbędzie się w okresie wrzesień – październik 2016 r. Na tym etapie konkursu maksymalne dofinansowanie wynosi 100 tys. zł.

  Zrealizowanie projektu w I etapie umożliwia ubieganie się o kolejną dotację – do 3 mln zł. I właśnie teraz, 30 maja, rusza nabór do II etapu. Potrwa on do 28 kwietnia 2017 r. Projekty, które będą realizowane w ramach drugiego etapu wsparcia, muszą mieć na celu wprowadzenie innowacyjnego produktu o nowoczesnym wzornictwie. Dzięki realizacji projektu firma powinna wzmocnić swoją innowacyjność oraz konkurencyjność. Natomiast w przyszłości, dzięki nabytemu w trakcie realizacji projektu doświadczeniu, firma powinna nabrać nawyku korzystania z nowoczesnego wzornictwa przy wprowadzaniu kolejnych produktów na rynek

  Więcej o działaniu: popw.parp.gov.pl

  Więcej o funduszach:
  www.funduszeeuropejskie.gov.pl
  Główny Punkt Informacyjny: Poznań – tel.: 61 626 61 93
  e-mail: info.wrpo@wielkopolskie.pl, info.fe@wielkopolskie.pl


  Dobre wzory do naśladowania

  Norbert Hombesch, firma MARCIN KRZEMIEŃ:
  Firma Marcin Krzemień jest przedsiębiorstwem rodzinnym. Jako producent wyposażenia wnętrz ze szkła nasze przedsiębiorstwo jest liderem światowym w segmencie wyposażenia łazienek. Dzięki pozyskanym środkom unijnym wdrożyliśmy do produkcji nowe wzory produktów, pozyskując innowacyjne technologie i_maszyny. Teraz, po upływie prawie 20 miesięcy od zakoń¬czenia projektu, możemy stwierdzić, że w konsekwencji umocniliśmy pozycję firmy na rynkach międzynarodowych i_pozyskaliśmy nowych odbiorców. Skorzystanie ze środków unijnych miało również wymiar społeczny, gdyż skutkowało ono wzrostem zatrudnienia. W_chwili obecnej, dzięki zrealizowaniu tego przedsięwzięcia, nasza firma skupia swoje działania na promocji produktów marki na arenie międzynarodowej. Naszą siłą jest unikalność naszych wyrobów ze względu na materiał i wzornictwo.

  Ewa Kot, Stocznia jachtowa Delphia Yachts:
  Od lat współpracujemy ze znanymi polskimi i zagranicznymi projektantami. Dzięki temu możemy połączyć nasze doświad-czenie w produkcji z ich umiejętnościami i budować przewagę konkurencyjną również dzięki wzornictwu. Efektem takich działań był jeden z naszych naj-większych jachtów żaglowych Delphia 46 CC, współfinansowany z funduszy w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W styczniu do¬czekał się on swojego następcy w postaci Delphia 46 DS. Inwestycja w design jachtów na pewno była krokiem ku innowacyjności.  Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo