Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie marnuj - kombinuj! Nie chcesz wyrzucać jedzenia? Teraz pomoże ci w tym aplikacja w telefonie

AB
pixabay
Często ci się zdarza mieć przeterminowane produkty w lodowce? A może robisz chaotyczne zakupy, a potem nie wiesz, co masz ugotować? By przestać marnować jedzenia, wystarczy trochę zmienić swoje nawyki i pobrać kilka aplikacji na telefon. Too Good To Go jest jedną z nich. Restauracje i sklepy z jej pomocą zgłaszają nadmiary żywności, który można tego samego dnia kupić w przystępnej cenie.

Marnowanie żywności to wciąż poważny problem społeczno-gospodarczy. Z badań przeprowadzonych przez Bank Żywności wynika, że na świecie marnuje się aż 1/3 produkowanego jedzenia, z czego najwięcej w gospodarstwach domowych. Polacy przyznają się do regularnego wyrzucania jedzenia, jednak deklarują też, że robią to rzadziej niż w latach ubiegłych. Daleko nam jednak do Słoweńców czy Maltańczyków, którzy wykazują w tej kwestii największą świadomość. Co zatem może zrobić przysłowiowy Kowalski we własnej kuchni, aby zmienić te niechlubne statystyki?

Bądź smart

Nie masz pomysłu, co przygotować z produktów, które zalegają w twoich szufladach kuchennych i lodówce? Zaprzyjaźnij się z dostępnymi aplikacjami, które zaplanują wszystko za ciebie. Wystarczy wprowadzić do nich listę posiadanych zapasów, aby wygenerować spis gotowych przepisów. Dostępne aplikacje poinformują cię także o zbliżającym się terminie przydatności do spożycia produktów w lodówce, pomogą sporządzić racjonalną listę zakupów oraz zgromadzą ulubione przepisy w jednym miejscu.

Przykładowe aplikacje, które pomogą nie marnować jedzenia:

  • Too Good To Go - w tej aplikacji możesz tanią kupić "magiczną" paczkę jedzenia od restauracji, sklepu czy piekarni. Najczęściej znajdziesz w niej stosunkowo świeże dania i produkty które nie zostało sprzedane. Placówki gastronomiczne nadmiar żywności zazwyczaj zgłaszają na bieżąco.
  • SaveToDate - sklepy spożywcze za pomocą aplikacji, dodają do systemu produkty ze zbliżającym się terminem przydatności do spożycia, ustalają odpowiednio rabat oraz czas trwania promocji. Produkty pojawiają się na smartfonach konsumentów w aplikacji w czasie rzeczywistym.
  • Taste&Share - daje możliwość przekazywania produktów spożywczych, które nadal są zdatne do spożycia. Znajdziesz w aplikacji też dużo materiałów edukacyjno-informacyjnych na temat niemarnowania żywności.
  • Apetito - to interaktywna książka kucharska stworzona przy współpracy Adobe i Banków Żywności.Wystarczy zaznaczyć odpowiednie składniki które masz w lodówce, a aplikacja podpowie ci, co możesz z tego ugotować.

Wszystkie te aplikacje dostępne są jak na Android tak i na IOS.

Kupuj z głową

Jak podaje Bank Żywności, najczęściej, bo aż w 34 proc. wszystkich przypadków, marnujemy produkty spożywcze, ponieważ minęła ich data przydatności do spożycia. Oznacza to, że w naszych lodówkach znajduje się zbyt dużo jedzenia. Dlatego podstawową zasadą jest niekupowanie na zapas! Idąc do sklepu, przygotujmy listę zakupów. Nie wchodźmy też do sklepu głodni, bo wtedy jest większa szansa, że kierowani impulsem kupimy za dużo.

Czytaj teżUstawa o handlu: Nowe przepisy miałyby pomóc małym przedsiębiorcom

Zasady FIFO i FEFO

Robiąc zakupy, sprawdzajmy świeżość produktów i daty ich przydatności do spożycia. Z kolei już w domu zastosujmy dwie proste zasady: FIFO (ang. first in first out), czyli co pierwsze kupione, to pierwsze zjedzone) oraz FEFO (and. first expired first out). Zgodnie z nią produkty, które mają najkrótszy termin ważności, powinny znajdować się w pierwszej linii. Więc najpierw zjemy produkty, których data przydatności do spożycia mija najwcześniej.

Przechowywanie

Jeśli nie chcemy wyrzucać jedzenia, przechowujmy je w prawidłowy sposób, najlepiej stosując zalecenia zawarte na opakowaniu. Wybierajmy takie, które mają specjalne zamknięcia i można je na przykład ponownie zakleić. Ważne też, jak ustawiamy produkty w lodówce: na dole powinno być mięso i ryby, na górze na przykład dżem, jogurt czy kefir, a w środkowej części to, co psuje się szybko, czyli sery i wędliny. Owoce i warzywa wkładajmy do szuflad, a na drzwiach lodówki postawmy produkty w butelkach czy kartonach na przykład mleko, soki, ketchup.

Włącz kreatywność

Skończmy z nudą w kuchni. Przed wyjściem do sklepu rozejrzyjmy się dokładnie - sprawdźmy, co mamy w szafkach i w lodówce. Zapewne jest tam kilka produktów, o których zapomnieliśmy albo resztki pyszności, których przygotowaliśmy za dużo. Wykorzystajmy je - połączmy zaskakujące składniki w sałatce, stosujmy zamienniki. W ten sposób lista zakupów się skróci, a my stworzymy nowe, pyszne potrawy, które mogą stać się nowym przysmakiem całej rodziny lub zaskakującym daniem podczas imprezy.

Na przykład - mamy produkt mleczny z krótkim terminem przydatności? Warto zrobić naleśniki czy racuchy. Na pancake na maślance potrzebna nam będzie 1 szklanka mąki, 1 szklanka maślanki, 2 jajka, łyżka cukru trzcinowego, 1 łyżka masła oraz pół łyżeczki sody. Masło rozpuszczamy i odstawiamy do lekkiego przestudzenia. Mąkę przesiewamy i mieszamy z sodą i cukrem. Maślankę mieszamy z jajkami. Wraz z masłem dodajemy je do mąki. Dokładnie mieszamy. Na lekko natłuszczonej patelni smażymy pancakes z obu stron. Podajemy np. z bananem, który dawno leży i już ciemnieje mu skórka. Wystarczy go obrać i pokroić, a dodając do tego miód czy pastę orzechową, zrobimy z tego prawdziwy deser.

Przeczytaj też: Wielkanoc 2019: Czy Wielki Piątek będzie wolny od pracy? Które dni są wolne od pracy w Wielkanoc?

Z miękkiego awokado można zrobić śniadanie mistrzów. Jajko zapiekane w awokado robi się szybko, a smakuje i wygląda - wyśmienicie. Wystarczy mieć jedno awokado, dwa jajka i ulubione przyprawy. Awokado kroimy na pół i powiększamy delikatnie miejsce po pestce. Układamy w brytfance do pieczenia wyłożonej świeżymi przyprawami i wbijamy jajko w miejsce pestki. Pieczemy 15 minut w nagrzanym do 180 stopni C.

POLECAMY:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski