MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie wszystkie place zabaw w Poznaniu zostały otwarte. Dlaczego? Wciąż brak wytycznych GIS

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Place zabaw należące do PSM "Winogrady" pozostaną zamknięte.
Place zabaw należące do PSM "Winogrady" pozostaną zamknięte. Łukasz Gdak
Od 30 maja można już korzystać z placów zabaw. Niestety, Główny Inspektor Sanitarny nie przygotował jeszcze żadnych wytycznych dla tych obiektów. Dlatego niektóre poznańskie spółdzielnie mieszkaniowe - jak choćby PSM "Winogrady" - zdecydowały, że ich place zabaw pozostaną zamknięte.

Zgodnie z założeniami czwartego etapu znoszenia obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa od 30 maja można już korzystać z placów zabaw. Jak się jednak okazuje Główny Inspektor Sanitarny nie przygotował jeszcze żadnych konkretnych wytycznych, które wskazałyby, jak zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i ich opiekunom.

Zobacz też: Termy Maltańskie nie zostaną otwarte 6 czerwca

Miasto Poznań, podobnie jak inne samorządy zrzeszone w Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Wielkopolski, poprosiło już w oficjalnym piśmie wojewodę wielkopolskiego o informację, czy takie wytyczne zostały już przygotowane, a jeśli tak - to o ich przesłanie.

Place zabaw na Winogradach zamknięte

Poznańskie spółdzielnie mieszkaniowe radzą sobie różnie z tym problemem. Zarząd Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Winogrady” poinformował, że place zabaw należące do spółdzielni nadal pozostają zamknięte.

Sprawdź też:

- Mimo zniesienia części obostrzeń związanych z epidemią i publicznej deklaracji ze strony przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia, nie ma żadnej podstawy prawnej zezwalającej na ich otwarcie i korzystanie. W związku z powyższym spółdzielnia wystąpiła do Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej z prośbą o podanie wytycznych, jakie należy spełnić by można bezpiecznie korzystać z placów zabaw - informuje Zarząd PSM “Winogrady” w Poznaniu.

- Do czasu uzyskania konkretnej odpowiedzi, nie będzie możliwości korzystania z placów zabaw, gdyż byłoby to naruszeniem prawa. Spółdzielnia przystąpiła do prac przygotowawczych, umożliwiających otwarcie placów, w momencie kiedy będzie to prawnie dozwolone - dodaje.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych swoje place zabaw otworzyła 2 czerwca i będzie je codziennie dezynfekować.

- Mimo, że obowiązujące przepisy nie nakładają na zarządce tego typu obiektów obowiązku ich dezynfekcji, zarząd spółdzielni podjął decyzję, że w najbliższym czasie pracownicy kierownictw osiedli będą codziennie dezynfekować urządzenia na placach zabaw i siłowniach zewnętrznych oraz wejścia na ogólnodostępne boiska sportowe - informuje Julita Tritt, rzecznik SM Osiedle Młodych w Poznaniu.

Zobacz też: Podstawówki w Poznaniu otwarte, ale prawie puste

Zdaniem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu na placach zabaw należących do spółdzielni mieszkaniowych o bezpieczeństwo powinny zadbać same spółdzielnie i opiekunowie dzieci.

Sprawdź też:

- Za zapewnienie bezpieczeństwa urządzeń i sprzętu odpowiadają spółdzielnie mieszkaniowe, a jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci to obowiązek jego zapewnienia spoczywa na rodzicach i opiekunach - mówi Cyryla Staszewska, rzecznik PSSE w Poznaniu.

- Na placach zabaw musi zostać zachowany odpowiedni odstęp. Jeśli na placu jest sporo osób to dzieci powyżej czwartego roku życia i ich opiekunowie powinni nosić maseczki - dodaje.

Miasto Poznań również zaleca, aby o bezpieczeństwo dzieci na placach zabaw zadbali opiekunowie.

- Warto, by dziecko przed każdym wejściem na plac i po wyjściu z niego zdezynfekowało dokładnie ręce. To pozwoli na lepsze zapobieganie ewentualnym zakażeniom - czytamy w komunikacie miasta.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski