Nie żyje prof. Michał Iwaszkiewicz, rektor Wyższej Szkoły...

  Nie żyje prof. Michał Iwaszkiewicz, rektor Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W miniony piątek po długiej chorobie w wieku 75 lat zmarł profesor Michał Iwaszkiewicz, twórca i rektor Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych, konsul honorowy Estonii w Poznaniu.
  Profesor Michał Iwaszkiewicz był cenionym znawcą kultury i jej problemów, ale także dobrych obyczajów

  Profesor Michał Iwaszkiewicz był cenionym znawcą kultury i jej problemów, ale także dobrych obyczajów ©Sławomir Seidler

  Prof. Michał Iwaszkiewicz urodził się 29 sierpnia 1942 roku w Warszawie, ale całe swoje życie związał z Poznaniem. Był absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu w Poznaniu. Zaraz po studiach był stypendystą paryskiej Sorbony. W roku 1976 odbył staż na Wydziale Prawa i Nauk Ekonomicznych w Grenloble. Na jego stosunek do życia ogromny wpływ miał poważny wypadek, jakiemu uległ w roku 1978 i związana z nim czteroletnia rekonwalescencja.

  Przez wiele lat był wykładowcą Instytutu Kulturoznawstwa UAM, ale wykładał także na Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 1985 roku powołał Ośrodek Badania Rynku Sztuki Współczesnej, a na początku lat 90. założył Studium Menedżerów Kultury, które w roku 1997 zostało przekształcone w Wyższą Szkołę Umiejętności Społecznych, którą kierował do końca swoich dni.

  WSUS przygotowuje specjalistów w wielu dziedzinach aktywności społecznej i kulturalnej, menedżerów i artystów zdolnych do zarządzania przedsiębiorstwami i instytucjami użyteczności publicznej w warunkach gospodarki rynkowej. Oferta edukacyjna uczelni nie ogranicza się tylko do ludzi młodych, ale kierowana jest do wszystkich grup wiekowych w uznaniu wartości kształcenia i pogłębiania wiedzy przez całe życie i karierę zawodową.

  Ogromną wagę profesor Michał Iwaszkiewicz przwiązywał do kontaktów z mediami. Jego rozmowy dotyczące dobrych obyczajów ukazywały się najpierw na łamach „Gazety Poznańskiej”, a potem „Głosu Wielkopolskiego”. Z czasem zebrane zostały w książkach „Poradnik dobrych obyczajów profesora Michała Iwaszkiewcza” oraz „Szkoła Dobrych Manier Michała Iwaszkiewicza”. Był także m.in autorem książek „Marketing a rynek sztuki współczesnej”, podręcznika „Menedżer kultury” oraz „Państwo a gwarancje rozwoju kultury w Polsce”.

  W 1992 roku profesor Michał Iwaszkiewicz zainicjował wydawanie miesięcznika „Pegaz Poznański” i był przewodniczącym jego Rady Programowej, a w latach 1996-98 zasiadał w Wielkopolskiej Radzie Biznesu. Był także członkiem Rady Naukowej Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk, Rady Programowej Instytutu Dziennikarstwa Prasy Polskiej i Rady Naukowej Centrum Badań Interdyscyplinarnych.

  Od roku 2005 był konsulem honorowym Estonii w Poznaniu. Działał na rzecz zbliżenia pomiędzy obu krajami i popularyzacji wiedzy o Estonii w Polsce. Przez wiele lat w ramach Centrum Doskonalenia Kadr Kierowniczych Ministerstwa Handlu Zagranicznego współpracował z ambasadorem Edwardem Pietkiewiczm w zakresie protokołu dyplomatycznego.

  Długoletni współpracownik profesora Michała Iwaszkiewicza, socjolog, prof. Jan Grad z Uniwersytetu Adama Mickiewicza mówi: - Poznaliśmy się w roku 1980 roku. Michał Iwaszkiewicz wykładał wtedy w Insytucie Kulturoznawstwa UAM ekonomikę w instytucjach kultury, politykę kulturalną i marketing w kulturze. Był znakomitym wykładowcą, potrafił zajmująco opowiadać o ekonomice kultury i marketingu w kulturze, a treści, które przekazywał pełne były anegdot. W 1998 roku założone na początku lat 90. przez profesora Michała Iwaszkiewicza Studium Menedżerów Kultury zostało przekształcone w Wyższą Szkołę Umiejętności Społecznych. Byłem jej pierwszym dziekanem. Wspólnie układaliśmy program dla kierunku zarządzanie i marketing. Był sprawnym organizatorem, dzięki czemu szkoła mogła się rozwijać. Dbał o nią. Lubiliśmy się. Był interesującym rozmówcą.

  Długoletni współpracownik profesora Michała Iwaszkiewicza to także Krzysztof Lewandowski, dziś dyrektor generalny ZAIKSU. Dzisiaj wspomina: - Michał Iwaszkiewicz był człowiekiem niezwykłej wytrwałości i konsekwencji. Jak coś sobie ustalił, to dążył do realizacji i osiągał cel. Był człowiekiem niekończącej się inicjatywy czym zadziwiał otoczenie. Z pewnością w latach 90. był jednym z pierwszych ludzi, którzy potrafili przekonać, że ludzie kultury powinni posiadać kompetencje dotyczące znajomości podstaw zarządzania, podatków i marketingu.

  POLECAMY:


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo