Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Teofil Różański, organizator pionierskich wypraw i były dziennikarz sportowy. To on zainicjował przepłynięcie Kanału La Manche

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
Teofil Różański był człowiekiem zakochanym w morzu, podobnie zresztą jak jego żona, Teresa Zarzeczańska
Teofil Różański był człowiekiem zakochanym w morzu, podobnie zresztą jak jego żona, Teresa Zarzeczańska Maciej Urbanowski
W wieku 96 lat zmarł Teofil Różański, organizator pionierskich wypraw morskich, były dziennikarz sportowy, a prywatnie mąż Teresy Zarzeczańskiej, czyli pierwszej Polki, która przepłynęła Kanał La Manche w 1975 r. W świecie poznańskiego sportu znał go niemal każdy. W latach 90-tych minionego wieku był głównym inicjatorem prób bicia rekordów świata w pływaniu morskim przez poznańskie pływaczki.

Poznaliśmy się ponad 30 lat temu przy okazji sztafety Kołobrzeg - Bornholm. Miałem na wojennym okręcie spędzić kilka dni. Ze względu na pogodę próba pobicia rekordu na trasie morskiej liczącej 100 km została odwołana. Teofil Różański wyglądał jak wzburzone morze, godzinami mógł opowiadać o falach, wietrze i zdradliwych niuansach morskiego pływania. W ogóle był człowiekiem, który strasznie propagował kulturę morską w nizinnym Poznaniu. Czasami zastanawiałem się nawet, czy nie powinien urodzić się właśnie nad morzem. Kilka tygodni później wielka wyprawa na Bornholm, tak jak kilka innych, zakończyła się oczywiście powodzeniem.

Zobacz też: Minęło 25 lat rekordowego osiągnięcia poznańskich pływaczek

Najczęściej spotykaliśmy się... w redakcji, bo redaktor Różański nie dawał spokoju kolegom po fachu i regularnie odwiedzał poznańskie redakcje. Organizował nie tylko wyjazdy, ale również konferencje. Stworzył Wielkopolski Klub Bałtycki, a w sezonie letnim wspólnie z żoną przyjeżdżał do Kiekrza, Wolsztyna, a przede wszystkim do Lednicy na maratony pływackie. Ostatni raz nad wodą spotkałem go 10 lat temu przy okazji najstarszego polskiego maratonu, czyli "Wpław przez Kiekrz". Miał już ukończone 86 lat, a mimo to imponował kondycją fizyczną i umysłową.

Już jako 11-letni chłopak w 1937 roku trafił do Koła Ligi Morskiej i Kolonialnej w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Reja w Kaliszu. Naukę kontynuował w kaliskim Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Kościuszki. W 1952 roku ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w 1968 roku także poznańską Akademię Wychowania Fizycznego. Od 1950 do 1957 roku pracował w redakcji sportowej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu, a później aż do emerytury w 1981 roku w redakcji sportowej Telewizji Polskiej, Oddział w Poznaniu.

Był projektodawcą budowy pierwszego po wojnie polskiego jachtu pełnomorskiego S/Y "Wielkopolska". Organizator wielu wypraw i maratonów morskich, m.in. na kanał La Manche z udziałem Teresy Zarzeczańskiej w 1975 roku, oraz czterech polskich sztafet kobiecych. Współautor i współrealizator filmu "Sukces" poświęconego przepłynięciu kanału La Manche przez Teresę Zarzeczańską, pokazywanego na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie w 1976 roku. Przez wiele lat związany z Organizacją Środowiskową AZS w Poznaniu. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał też m.in. Odznakę Honorową Miasta Poznania.

Pogrzeb Teofila Różańskiego odbędzie się w poniedziałek, 26 czerwca o godz. 12.30 na cmentarzu junikowskim w Poznaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski